Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zajęcie komornicze pensji samotnej matce

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 19.06.2008

Z powodu długu, który urósł do ponad 3000 zł komornik chce zająć moje pobory. Rzecz w tym, że samotnie wychowuję dwoje dzieci (jedno dziecko jest niepełnosprawne), a zarabiam zaledwie 1004 zł netto miesięcznie i nie mam innych dochodów. Spłacam także zasiłek macierzyński i chorobowy, który wzięłam podobno niesłusznie. Czy wobec tego komornik może zająć część mojej pensji? Czy musi pozostawić minimum socjalne? Jak wynegocjować z komornikiem dogodne dla mnie warunki spłaty?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zajęcie komornicze pensji samotnej matce

Czy komornik może zająć całe wynagrodzenie dłużnika?

Niestety nie ma żadnego przepisu określającego minimum socjalne, liczone na osobę w rodzinie, którego komornik nie może egzekwować.

 

Zgodnie z przepisami prawa pracy komornik prowadzący egzekucję należności innych niż alimentacyjne może zająć 50% wynagrodzenia dłużnika. Ustawa określa kwotę wolną od zajęcia, która w przypadku egzekucji należności innych niż alimentacyjne jest równa kwocie minimalnego wynagrodzenia (obecnie 1126 zł) po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Kiedy komornik może odstąpić od zajęcia wynagrodzenia dłużnika?

Może Pani próbować negocjować z komornikiem. W wielu wypadkach komornicy odstępują od zajęcia wynagrodzenia w sytuacji, w której dłużnik zobowiąże się przekazywać co miesiąc określoną kwotę komornikowi. Jednak takie sytuacje są rzadkie i uzależnione są wyłącznie od dobrej woli komornika.

 

W Pani wypadku proponuję zwrócenie się do wierzyciela z prośbą o zawarcie ugody w sprawie spłaty zadłużenia. W zamian za zawieszenie lub umorzenie postępowania egzekucyjnego może Pani zobowiązać się przekazywać określoną kwotę na konto wierzyciela. Taka ugoda również jest uzależniona od dobrej woli wierzyciela.

 

Odstąpienie przez wierzyciela od egzekucji należności z pomocą komornika będzie dla Pani korzystne nawet jeżeli ustali Pani z wierzycielem, że kwota którą będzie mu Pani przekazywać będzie równa kwocie jaką potrącałby Pani komornik.

 

Wynika to z tego, że prowadzone postępowanie egzekucyjne przysporzy dodatkowych kosztów. Z każdej potrąconej części wynagrodzenia komornik w pierwszej kolejności potrąci swoje koszty (opłata stosunkowa 15% egzekwowanego świadczenia).

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ZUS-u

Odnośnie zaległości względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych proponuję złożyć wniosek o odstąpienie od żądania zwrotu nienależnie pobranych świadczeń. Podstawą są szczególnie uzasadnione okoliczności. We wniosku do ZUS może Pani podnieść, że takie okoliczności zachodzą z tego względu, że jest Pani osobą samotnie wychowującą dzieci, w tym jedno niepełnosprawne, że Pani wynagrodzenie jest niskie i nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb rodziny, że ponosi Pani zwiększone wydatki na utrzymanie niepełnosprawnego dziecka itp.

 

Jako że Pani sytuacja finansowa, nawet bez uwzględnienia egzekucji komorniczej, jest nienajlepsza może Pani podjąć działania w celu zwiększenia dochodu rodziny.

Jak rozwiązać trudną sytuację finansową samotnej matki z dziećmi w tym z jednym niepełnosprawnym?

Biorąc pod uwagę, że jedno z Pani dzieci jest niepełnosprawne powinna Pani wystąpić do urzędu gminy z wnioskiem o wypłatę zasiłku pielęgnacyjnego w wysokości 153 zł. Kwota zasiłku nie jest może wysoka, ale w Pani przypadku stanowić będzie poważny zastrzyk finansowy.

 

Warto również byłoby rozważyć możliwość wystąpienia do sądu z pozwem przeciwko ojcu dzieci o alimenty. Jest on zobowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania dzieci. Zupełnie niezasadne jest, aby to tylko jeden z rodziców ponosił te koszty. O alimenty warto wystąpić nawet w sytuacji kiedy ojciec nie ma żadnego dochodu, ponieważ w sytuacji bezskuteczności egzekucji można ubiegać się o zaliczkę alimentacyjną, a w niedalekiej przyszłości o wypłatę alimentów z funduszu alimentacyjnego.

 

Gdyby alimenty na dzieci zostały zasądzone mogłaby Pani wystąpić z wnioskiem o wypłatę zasiłków rodzinnych na dzieci. Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie 48 zł (na dziecko w wieku do ukończenia 5 lat), 64 zł (na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia), 68 zł (na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 lat).

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka

Ze względu na niepełnosprawność dziecka mogłaby Pani ubiegać się dodatkowo o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka. Dodatek ten wynosi 60 zł (dziecko do lat 5) lub 80 zł.

 

Jeżeli dzieci są w wieku szkolnym do zasiłku rodzinnego przysługuje dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w wysokości 100 zł (raz w roku).

Zasiłek okresowy lub celowy 

Jako że dochód w Pani rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego ustalonego w ustawie o pomocy społecznej (351 zł na osobę) może Pani wystąpić o udzielenie Pani pomocy w ośrodku pomocy społecznej. Pomoc ta może być udzielona w formie zasiłków okresowego i celowego na pokrycie niezbędnej potrzeby życiowej (np. dofinansowanie do zakupu ubrania, żywności, opłat czynszowych itp.).

 

Może się również okazać, że spełnia Pani przesłanki do otrzymania dodatku mieszkaniowego. Otrzymanie dodatku mieszkaniowego uzależnione jest od spełnienia kryterium dochodowego (125% najniższej emerytury na osobę) i kryterium powierzchni zajmowanego mieszkania. Dodatek mieszkaniowy przysługuje, gdy powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie przekracza normatywnej powierzchni (w przypadku gospodarstwa 3 osobowego – 45m2) o więcej niż 30%.

 

Zasiłki rodzinne, pielęgnacyjny i z opieki społecznej, a także dodatki mieszkaniowe nie podlegają egzekucji komorniczej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (2):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć + III =

10.09.2012

witam, ja zarabiam okolo 1700 zł miesiecznie netto, jednak na reke dostaje 1083 zł, poniewaz cała reszte zabiera komornik. i teraz chcialabym wiedziec czy on powinien mi wyplacic 1126 ta minimalna kwote? bardzo prosze o szybka odpowiedz

Hania

19.12.2011

"zarabiam zaledwie 1004 zł netto miesięcznie" - ta kwota jest wolna od zajęć - komornik może sobie zajmować takie pobory - nic nie dostanie.

chris

»Podobne materiały

Przesłanki zaskarżenia czynności komornika przy licytacji nieruchomości

Komornik wyznaczył termin licytacji mojej nieruchomości, a ja nie złożyłem do sądu zażalenia, czy istnieje jeszcze jakaś możliwość zablokowania tej licytacji?

 

Rozporządzenie samochodem dokonane po zajęciu przez komornika

Kupiłem samochód. Sprzedający w umowie oświadczył, że pojazd stanowi jego własność, jest wolny od wad prawnych oraz praw osób trzecich oraz że nie toczy się żadne postępowanie ani też nie stanowi przedmiotu zabezpieczenia. Po upływie około 1,5 miesiąca od zakupu otrzymałem pismo od komornika, że prz

 

Zawarcie umowy bez umocowania

Jako pracownik zawarłam umowę przez telefon. Nie wiedziałam, że w ten sposób może dojść do zawarcia umowy. Myślałam, że umowa zostanie przesłana mailem, pracodawca ją przeczyta i dopiero wtedy zdecyduje, czy chce ją podpisać, czy nie. Czy fakt, że zawarłam tę umowę bez odpowiedniego umocowania ze st

 

Honorarium adwokata za prowadzenie sprawy o zachowek

Ile może wynosić honorarium adwokata za prowadzenie sprawy o wypłacenie zachowku? Czy są jakieś rozporządzenia prawne odnośnie jego wysokości, czy honorarium 5% albo 10% od otrzymanego zachowku jest przeciętne, czy raczej wysokie? Czy adwokat prowadzący sprawę o zachowek stara się o obliczenie całoś

 

Co wchodzi w zakres PKWiU 93.03.11 Usługi pogrzebowe i pokrewne – jaka obowiązuje stawka VAT?

Firma jest właścicielem cmentarza, ale nie świadczy usług pogrzebowych, lecz udostępnia cmentarz innym firmom w celu dokonania pochówku. Pobiera za to opłaty: za czynności formalno-administracyjne związane z pogrzebem, za nadzór nad przeprowadzeniem pochówku, za wydanie zezwolenia na postawienie pom

 

VAT w handlu częściami zamiennymi do samochodów

Prowadzę działalność gospodarczą, która polega na handlu używanymi częściami do samochodów, sprowadzanymi z państw UE. Kupując te części za granicą, nie płacę podatku VAT, natomiast naliczam VAT, sprzedając je w Polsce. Czy postępuję prawidłowo i jakie przepisy to regulują?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »