Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek po szwagrze

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 20.06.2008

Zmarł mąż mojej szwagierki. Byli oni bezdzietnym małżeństwem z ustanowioną wspólnotą majątkową. Kto dziedziczy po zmarłym?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Anna Jędrzejczak

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jeśli mąż Pani szwagierki nie pozostawił testamentu, to dziedziczenie odbywa się na mocy ustawy – Kodeks cywilny. Jeśli zmarł nie pozostawiając zstępnych (dzieci), to dziedziczą po nim małżonka (a zatem Pani szwagierka) oraz jego rodzice i rodzeństwo. Udział spadkowy małżonki, która dziedziczy w zbiegu bądź z rodzicami, bądź z rodzeństwem, bądź z rodzicami i rodzeństwem spadkodawcy, wynosi połowę spadku. Nie należy do masy spadkowej zaliczać części majątku stanowiącej własność Pani szwagierki. Dziedziczeniu podlega bowiem połowa z majątku wspólnego jaki małżeństwo wypracowało przez wspólne życie (o ile łączyła ich wspólność ustawowa).

 

Podam przykład: X zmarł pozostawiając tylko żonę i brata (rodzice X-a już nie żyją). Masa spadkowa to połowa nieruchomości (np. domu), gdyż druga połowa przypada żonie spadkodawcy, z którym łączyła ją wspólność ustawowa małżeńska. Z tej połowy nieruchomości co najmniej połowę dziedziczy żona spadkodawcy (zatem jej udział w nieruchomości zwiększa się do 3/4).

 

Pozostała część, tj. połowa spadku (a 1/4 nieruchomości) zostaje do dziedziczenia pozostałym członkom rodziny, a zatem rodzicom i rodzeństwu w równych częściach. W przykładzie jest tylko brat spadkodawcy – zatem to on odziedziczy pozostałą część masy spadkowej (1/4 nieruchomości). Gdyby jednak żyła jeszcze matka spadkodawcy, to zarówno brat jak i matka odziedziczyliby po 1/4 spadku (po 1/8 nieruchomości).

 

Jeśli natomiast spadkodawca zostawił ważny testament, to dziedziczenie odbywa się zgodnie z jego wolą.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem plus VI =

»Podobne materiały

Spadek po bracie

Nasz brat zmarł, pozostawiając po sobie kredyt w wysokości ok. 20 tys. zł oraz udział w mieszkaniu po naszym tacie. Jeśli chodzi o mieszkanie po ojcu, to sąd przyznał po 1/10 każdej osobie z naszego rodzeństwa. Zastanawiamy się, co zrobić ze spadkiem po bracie. Czy powinni

Spadek po bezdzietnej ciotce

Proszę o poradę dotyczącą ewentualnego spadku po bezdzietnej ciotce. Moja ciocia (ma 92 lata) jest od 20 lat wdową. Nie ma dzieci, a jej rodzeństwo nie żyje. Jestem jej siostrzenicą i jedyną osobą, która się nią interesuje i opiekuje. Wiem, że chciałaby, bym odziedziczyła po nie

Spadek po wujkach

Ojciec mojego męża zmarł, gdy mąż był dzieckiem. Babcia przepisała nieruchomość na dwóch pozostałych synów: Jana i Andrzeja. Żaden nie miał swoich dzieci, tylko Andrzej ożenił się. Czy dziecko jego żony (w momencie ślubu pełnoletnie) ma prawo do nieruchomości? Babcia miała rów
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »