.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Spadek po szwagrze

• Autor: Anna Jędrzejczak

Zmarł mąż mojej szwagierki czyli mój szwagier. Byli oni bezdzietnym małżeństwem z ustanowioną wspólnotą majątkową. Kto dziedziczy po zmarłym szwagrze?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Spadek po szwagrze

Dziedziczenie po zmarłym żonatym ale bezdzietnym

Jeśli mąż Pani szwagierki nie pozostawił testamentu, to dziedziczenie odbywa się na mocy ustawy – Kodeks cywilny. Jeśli zmarł nie pozostawiając zstępnych (dzieci), to dziedziczą po nim małżonka (a zatem Pani szwagierka) oraz jego rodzice i rodzeństwo. Udział spadkowy małżonki, która dziedziczy w zbiegu bądź z rodzicami, bądź z rodzeństwem, bądź z rodzicami i rodzeństwem spadkodawcy, wynosi połowę spadku. Nie należy do masy spadkowej zaliczać części majątku stanowiącej własność Pani szwagierki. Dziedziczeniu podlega bowiem połowa z majątku wspólnego jaki małżeństwo wypracowało przez wspólne życie (o ile łączyła ich wspólność ustawowa).

 

Podam przykład: X zmarł pozostawiając tylko żonę i brata (rodzice X-a już nie żyją). Masa spadkowa to połowa nieruchomości (np. domu), gdyż druga połowa przypada żonie spadkodawcy, z którym łączyła ją wspólność ustawowa małżeńska. Z tej połowy nieruchomości co najmniej połowę dziedziczy żona spadkodawcy (zatem jej udział w nieruchomości zwiększa się do 3/4).

 

Pozostała część, tj. połowa spadku (a 1/4 nieruchomości) zostaje do dziedziczenia pozostałym członkom rodziny, a zatem rodzicom i rodzeństwu w równych częściach. W przykładzie jest tylko brat spadkodawcy – zatem to on odziedziczy pozostałą część masy spadkowej (1/4 nieruchomości). Gdyby jednak żyła jeszcze matka spadkodawcy, to zarówno brat jak i matka odziedziczyliby po 1/4 spadku (po 1/8 nieruchomości).

 

Jeśli natomiast spadkodawca zostawił ważny testament, to dziedziczenie odbywa się zgodnie z jego wolą.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Anna Jędrzejczak

Absolwentka prawa oraz Europejskich Studiów Specjalnych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła również aplikację sądową w Sądzie Okręgowym w Toruniu. Od 2005 roku udziela porad w kancelarii radców prawnych głównie z zakresu prawa cywilnego, handlowego i rodzinnego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu