Spadek po szwagrze

• Autor: Anna Jędrzejczak

Zmarł mąż mojej szwagierki czyli mój szwagier. Byli oni bezdzietnym małżeństwem z ustanowioną wspólnotą majątkową. Kto dziedziczy po zmarłym szwagrze?

Spadek po szwagrze

Dziedziczenie po zmarłym żonatym ale bezdzietnym

Jeśli mąż Pani szwagierki nie pozostawił testamentu, to dziedziczenie odbywa się na mocy ustawy – Kodeks cywilny. Jeśli zmarł nie pozostawiając zstępnych (dzieci), to dziedziczą po nim małżonka (a zatem Pani szwagierka) oraz jego rodzice i rodzeństwo. Udział spadkowy małżonki, która dziedziczy w zbiegu bądź z rodzicami, bądź z rodzeństwem, bądź z rodzicami i rodzeństwem spadkodawcy, wynosi połowę spadku. Nie należy do masy spadkowej zaliczać części majątku stanowiącej własność Pani szwagierki. Dziedziczeniu podlega bowiem połowa z majątku wspólnego jaki małżeństwo wypracowało przez wspólne życie (o ile łączyła ich wspólność ustawowa).

Podam przykład: X zmarł pozostawiając tylko żonę i brata (rodzice X-a już nie żyją). Masa spadkowa to połowa nieruchomości (np. domu), gdyż druga połowa przypada żonie spadkodawcy, z którym łączyła ją wspólność ustawowa małżeńska. Z tej połowy nieruchomości co najmniej połowę dziedziczy żona spadkodawcy (zatem jej udział w nieruchomości zwiększa się do 3/4).

Pozostała część, tj. połowa spadku (a 1/4 nieruchomości) zostaje do dziedziczenia pozostałym członkom rodziny, a zatem rodzicom i rodzeństwu w równych częściach. W przykładzie jest tylko brat spadkodawcy – zatem to on odziedziczy pozostałą część masy spadkowej (1/4 nieruchomości). Gdyby jednak żyła jeszcze matka spadkodawcy, to zarówno brat jak i matka odziedziczyliby po 1/4 spadku (po 1/8 nieruchomości).

Jeśli natomiast spadkodawca zostawił ważny testament, to dziedziczenie odbywa się zgodnie z jego wolą.