Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Żądanie przez siostrę rekompensaty za opiekę nad mamą

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 07.01.2018

Przed paru laty aktem darowizny przekazałam mojej mamie działkę o wartość ok. 200 tys. zł, gdyż wyjeżdżałam na stałe za granicę. Mama sprzedała tę działkę, a za uzyskane pieniądze zakupiła domek letniskowy, a także wykupiła mieszkanie na własność. Zatem w akcie notarialnym oficjalnym właścicielem tych nieruchomości była mama, chociaż należały do mnie. Mama niedawno zmarła, nie pozostawiając testamentu. Problem polega na tym, że moja siostra, która opiekowała się mamą, żąda teraz mieszkania jako rekompensaty za opiekę. Owszem, była opiekunem, ale dostawała za to pieniądze od państwa. Niestety ona dysponuje wszystkimi rachunkami, bo ja wysyłałam pieniądze mamie i nie mam potwierdzeń. Jak rozwiązać tę sprawę? Darowałam mamie 200 tys., a teraz siostra chce połowę spadku.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Żądanie przez siostrę rekompensaty za opiekę nad mamą

Fot. Fotolia

Jeżeli Pani matka zmarła, nie pozostawiając testamentu, to po jej śmierci miało miejsce dziedziczenie ustawowe.

 

Stosownie do art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.): „w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku”.

 

Z uwagi na to należy stwierdzić, że spadek po Pani mamie nabyła Pani oraz siostra, każda po 1/2 udziału w spadku.

 

W skład spadku po mamie wszedł cały jej majątek (w tym również domek letniskowy oraz mieszkanie). Niestety, nie jest to wyłącznie Pani majątek z uwagi na to, że pieniądze na kupno tych nieruchomości pochodziły ze sprzedaży należącej kiedyś do Pani nieruchomości. Darowała Pani mamie nieruchomość i z tą chwilą przekazała Pani prawa własności na rzecz mamy.

 

Tak więc w chwili obecnej współwłaścicielami wszystkich przedmiotów, które wchodziły w skład majątku po mamie, jest Pani oraz siostra.

 

Co się tyczy opieki nad mamą i wpływu tej opieki na podział spadku:

 

Powstaje pytanie, czy o zwrot kosztów związanych z ostatnią chorobą spadkodawcy (Pani mamy) i jego utrzymaniem może wystąpić spadkobierca, na którym ciążył obowiązek alimentacyjny wobec zmarłego. A taki obowiązek, wynikający z więzi rodzinnych, obciąża dorosłe, samodzielne dzieci względem rodziców i to w pierwszej kolejności. Jego celem jest zapewnienie rodzicom koniecznych środków utrzymania, ale także codziennej pomocy, wsparcia, opieki podczas choroby. Jeśli rodzic ma dwoje dzieci, to obowiązek alimentacyjny obciąża każde z nich w takim stopniu, na jaki pozwalają możliwości zarobkowe i majątkowe dzieci. Jeśli jedno z rodzeństwa sumiennie opiekuje się rodzicem, a inne się od tego uchyla, choć mogłoby pomóc przynajmniej finansowo, to pierwsze może żądać od drugiego zwrotu kosztów opieki nad mamą. Jest to tzw. roszczenie regresowe, o którym mówi art. 140 Kodeksu rodzinnego. Oznacza to, że Pani siostra nie powinna liczyć na wyższy udział w spadku (przysługuje jej tylko 1/2 udziału w spadku), ale również ma prawo wystąpić z powództwem regresowym przeciwko Pani o zwrot części kosztów poniesionych na utrzymanie mamy i jej leczenie podczas ostatniej choroby. Wysokość roszczenia regresowego ograniczona będzie wartością świadczeń spełnionych na rzecz matki oraz zakresem usprawiedliwionych potrzeb rodzicielki. Na te okoliczności siostra musi przedstawić dowody. Oczywiście może Pani bronić się przed zarzutem, że nie opiekowała się Pani mamą. Pomocne będą wszelkie środki dowodowe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy plus sześć =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »