Praca niepełnoletniego dziecka bez zgody rodzica

• Opublikowano: 01-10-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Mój siedemnastoletni syn opuszcza szkołę i pracuje fizycznie bez mojej zgody. Obawiam się o jego bezpieczeństwo. Dodam też, że mamy już nadzór kuratora, bo młodszy syn w czasie edukacji zdalnej nie spełniał obowiązku szkolnego. Ogólnie pomoc z zewnątrz działa bardzo systemowo, regulaminowo, ale zupełnie nieludzko i nie trafia w nasze potrzeby. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Praca niepełnoletniego dziecka bez zgody rodzica

Zatrudnienie osoby niepełnoletniej

Kwestia zatrudnienia młodocianych jest uregulowana w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510). Zgodnie z art. 190 § 1 Kodeksu pracy „Młodocianym w rozumieniu kodeksu jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat”. Natomiast co do zasady zabronione jest zatrudnianie (z wyjątkami) młodocianych, którzy nie ukończyli lat 15. Nadto, jeżeli chodzi o warunki zatrudnienia młodocianych, to „Wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy:

1) ukończyli co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową;

2) przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu” (art. 191 § 1 Kodeksu pracy).

Zgodnie natomiast z art. 192 Kodeksu pracy „Pracodawca jest obowiązany zapewnić młodocianym pracownikom opiekę i pomoc, niezbędną dla ich przystosowania się do właściwego wykonywania pracy”.

Zawiadomienie odpowiednich instytucji

Uważam, że w opisanej przez Panią sytuacji powinna Pani ustalić, gdzie podejmuje zatrudnienie syn i zwrócić się do jego pracodawcy z prośbą o wykazanie, że spełnione zostały warunki, które umożliwiają zatrudnienie syna. Jednocześnie proszę wskazać, że jako jego przedstawiciel ustawowy nie wyraża Pani zgody na zatrudnienie syna. Jeżeli taka interwencja nie pomoże, to zawiadomiłabym Państwową Inspekcję Pracy o zatrudnieniu młodocianego bez spełnienia warunków prawnych, a także zawiadomiłabym prokuraturę o powyższym.

Z uwagi na to, że jest ustanowiony kurator, to zgłosiłabym ten problem także i kuratorowi, wskazując jednocześnie, że w tym zakresie potrzebuje Pani pomocy i wsparcia instytucjonalnego. Jeżeli kurator nie będzie wykonywał należących do niego obowiązków, to wówczas warto zgłosić problem do kuratora okręgowego w ramach skargi na brak działania ze strony ustanowionego kuratora.

Oprócz tego porozmawiałabym z synem. Wskazałabym, że jego sytuacja nie wymaga, aby podejmował tak ciężkie zatrudnienie. Podkreśliłabym, że nie zgadza się Pani na jego pracę, bo nie będzie to dobre dla jego zdrowia. Nadto proszę wskazać, że dzieckiem jest się bardzo krótko, a napracować się jeszcze zdąży. Być może zwykła szczera rozmowa odniesie jakiś skutek.