.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wczasy pod gruszą a niepłacone alimenty, jak wyjaśnić sytuację pracodawcy?

• Data: 15-03-2025 • Autor: Marta Słomka

Pracuję w dużej firmie. Jestem rozwódką z dzieckiem. Mam problem z komisją socjalną, która przyznaje „wczasy pod gruszą”. Dostałam informację, że wstrzymano mój wniosek, ponieważ nie wpisałam alimentów na dziecko. Sytuacja wygląda tak, że ja nie dostaję żadnych alimentów od ojca dziecka ani z funduszu alimentacyjnego, ale mam je zasądzone w wysokości 600 zł. Od dnia rozwodu były mąż ani raz nie wpłacił alimentów, nie mam z nim kontaktu, nie wiem, gdzie przebywa. Nie walczyłam o alimenty, nie zgłaszałam go do komornika, bo nie chcę mieć z nim już nic wspólnego. Zawsze w takich wnioskach wpisywałam swój dochód i 800 plus. Przez siedem lat firma wypłacała mi normalnie pieniądze świąteczne itp. W tym roku stwierdzono, że skoro mam dziecko, to pewnie dostaję alimenty. Nie wiem, co zrobić. Może trzeba było je wpisywać, mimo że fizycznie ich nie miałam? Czy będzie dobrze, jeżeli napiszę oświadczenie, że nie otrzymuję zasądzonych alimentów i że nie mam kontaktu z ojcem dziecka? Jak wyjaśnić tę sprawę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wczasy pod gruszą a niepłacone alimenty, jak wyjaśnić sytuację pracodawcy?

Zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, jak to działa?

Zgodnie z art. 8 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: u.z.f.ś.s.) – przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z ZFŚS uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej (kryteria socjalne) osoby uprawnionej. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z tego funduszu z uwzględnieniem kryteriów socjalnych oraz zasady przeznaczania jego środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie ustalanym w porozumieniu ze związkami zawodowymi. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Kryteria socjalne

W skrócie są to jedyne przepisy u.z.f.ś.s., które mówią o kryteriach socjalnych, jednak żaden przepis ich nie definiuje. Spróbujmy jednak to zrobić:

 

  • Sytuacja życiowa – ogół warunków, w których znajduje się dana osoba. Wpływ na sytuację życiową ma m.in. niepełnosprawność oraz dwa pozostałe kryteria (sytuacja życiowa zmienia się chociażby wraz z ilością dzieci, a ma na nią wpływ także wysokość zarobków).
  • Sytuacja rodzinna – to przede wszystkim ilość dzieci, niedołężni rodzice na utrzymaniu, pozostawanie lub nie w związku małżeńskim.
  • Sytuacja materialna – ogół warunków bytowych, wypadkowa dochodów i skumulowanego majątku osoby uprawnionej oraz jej bliskich.

 

Zdaniem Sądu Apelacyjnego w Szczecinie (wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 25 kwietnia 2017 r.; III AUa 431/16; LEX nr 2344189) przepisy ustawy o z.f.ś.s. dopuszczają możliwość samodzielnego ustalenia kryteriów, od których uzależnione jest przyznanie świadczenia. Ustawodawca nie określił kryteriów, wedle których pracodawca weryfikować ma sytuację rodzinną, materialną i życiową swoich pracowników, pozostawiając tę kwestię dyspozycji pracodawcy i pracowników. Zwyczajowo odbywa się to poprzez oświadczenia uprawnionego, w tym poprzez podanie wysokości średniego dochodu na jednego członka rodziny. W wyroku z dnia 8 maja 2002 r. Sąd Najwyższy (I PKN 267/01, OSNP 2004/6/99) stanął na stanowisku, iż przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. W tym ostatnim przepisie jest więc zawarta zasada przyznawania ulgowych usług i świadczeń oraz dopłat z Funduszu według kryteriów o charakterze wyłącznie socjalnym, tj. uzależnionych co do zasady i wysokości od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Z tego zaś punktu widzenia nie może być obojętne to, czy i jakie dochody osiąga pracownik poza zakładem pracy, w którym ubiega się o świadczenie, oraz jaka jest sytuacja życiowa wszystkich członków jego rodziny, z którymi prowadzi wspólne gospodarstwo domowe. Jeżeli więc przyznawanie świadczeń jest uzależnione od wymienionych wyżej kryteriów, to oczywiste staje się, że sytuacja pracownika lub innej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu wymaga każdorazowo wyjaśnienia, ustalenia i oceny.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Regulamin ZFŚS u pracodawcy, oświadczenie uprawnionego

Oświadczenia składane przez uprawnionych mogą mieć dowolną formę. Dla prawidłowego ustalenia sytuacji materialnej niezbędne jest uwzględnienie wszystkich dochodów pracownika i wszystkich dochodów członków rodziny.

 

Brak regulacji prawnej w tym zakresie powoduje, że szczegółowe zasady zależą od woli pracodawcy wyrażonej w regulaminie ZFŚS. Niektórzy pracodawcy pomijają kwestie alimentów – inni próbują je uwzględniać. Uwzględnianie alimentów jest zdecydowanie bardziej uzasadnione, gdyż niewątpliwie mają one wpływ na sytuację socjalną danej osoby. Niemniej jednak treść regulaminu obowiązującego u Pani pracodawcy będzie tę kwestię przesądzać.

 

Oczywiście w tej sytuacji najlepiej będzie, jak napisze Pani stosowne oświadczenie. Nie wiem jednak, czy Pani racje zostaną uznane, gdyż formalnie ma Pani przyznane alimenty i nie zgłaszała Pani nigdzie, że są niepłacone.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Przykład 1

Pani Magdalena jest samotną matką dwójki dzieci. Ojciec dzieci ma zasądzone alimenty, ale od lat ich nie płaci. Firma, w której pracuje, zażądała wyjaśnień, dlczego nie podała alimentów we wniosku o „wczasy pod gruszą”. Dopiero po dostarczeniu oświadczenia, że alimenty nie są wypłacane oraz dokumentu potwierdzającego zgłoszenie sprawy u komornika, komisja socjalna uznała jej sytuację za wyjaśnioną.

 

Przykład 2

Pan Tomasz, rozwiedziony od 5 lat, dotychczas nie zgłaszał w firmie, że nie otrzymuje alimentów na syna, mimo że były one zasądzone. W tym roku pracodawca odmówił mu świadczenia socjalnego, argumentując, że skoro alimenty są przyznane, powinien je wpisać do dochodów. Po wyjaśnieniu sytuacji oraz przedstawieniu potwierdzenia zgłoszenia do komornika, firma ostatecznie przyznała mu świadczenie.

 

Przykład 3

Pani Anna, matka samotnie wychowująca córkę, nie otrzymuje alimentów od ojca dziecka, ale nigdy tego nie zgłosiła. Gdy jej wniosek o świadczenia świąteczne został odrzucony, dowiedziała się, że regulamin firmy wymaga uwzględniania przyznanych alimentów jako dochodu, dopóki pracownik nie dostarczy odpowiedniego oświadczenia. Po napisaniu oświadczenia, że alimenty są nieściągalne, sytuacja została rozwiązana pozytywnie.

Podsumowanie

Brak jasno sprecyzowanych przepisów powoduje, że sytuacje związane z niepłaconymi alimentami bywają dla pracowników trudne do wyjaśnienia wobec pracodawcy. Aby uniknąć problemów z przyznaniem świadczeń z ZFŚS, najlepiej zawczasu przedstawić odpowiednie oświadczenie, opisując faktyczną sytuację materialną i rodzinną. Dzięki temu komisja socjalna będzie mogła rzetelnie ocenić indywidualną sytuację osoby uprawnionej.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz problem z wyjaśnieniem sytuacji dotyczącej alimentów lub świadczeń socjalnych u swojego pracodawcy, nasi prawnicy przygotują dla Ciebie profesjonalne pisma lub udzielą szybkiej porady prawnej online. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, Dz.U. 1994 nr 43 poz. 163

2. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 25 kwietnia 2017 r., III AUa 431/16; LEX nr 2344189

3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 maja 2002 r., I PKN 267/01, OSNP 2004/6/99

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Słomka




.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu