.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Małżeństwo zawarte za granicą i jego rozpad, czy trzeba je rejestrować w Polsce?

• Data: 15-04-2025 • Autor: Marta Słomka

Czy trzeba rejestrować ślub w Polsce, który odbył się za granicą, jeśli małżeństwo się rozpadło? Nie mieszkamy już razem. Ślub odbył się 3 lata temu w Anglii.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Małżeństwo zawarte za granicą i jego rozpad, czy trzeba je rejestrować w Polsce?

Domniemanie prawdziwości aktów stanu cywilnego

Fakt zawarcia małżeństwa nie został odnotowany w polskim urzędzie stanu cywilnego; akt zawarcia małżeństwa poza granicą nie został wpisany do polskich ksiąg stanu cywilnego. Zgodnie z art. 3 ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego: Akty stanu cywilnego stanowią wyłączny dowód zdarzeń w nich stwierdzonych; ich niezgodność z prawdą może być udowodniona jedynie w postępowaniu sądowym.

 

Małżeństwo zawarte poza granicami RP można formalnie zarejestrować w polskim rejestrze stanu cywilnego, przedkładając stosowne dokumenty wybranemu kierownikowi urzędu stanu cywilnego. Można – nie oznacza, że trzeba.

 

Prawo przewiduje możliwość wpisania do polskich ksiąg stanu cywilnego sporządzonego za granicą aktu. Istnieje spór co do tego, czy akt stanu cywilnego sporządzony za granicą ma moc równą aktom sporządzonym przez polski urząd, czy też koniecznie trzeba go transkrybować, czyli wpisać do polskich ksiąg stanu cywilnego.

 

Sąd Najwyższy w swych orzeczeniach podkreślał konieczność dokonania transkrypcji aktów zagranicznych (zob. wyroki SN z dnia 12.10.1972 r., sygn. akt II CR 386/72, OSPiKA 1973, nr 4, poz. 82 oraz z dnia 13.06.2000 r., sygn. akt III CKN 260/2000, OSNC 2000, nr 12, poz. 230). Orzeczenia te spotkały się jednak z krytyką. W związku z tym sądy mogą różnie podchodzić do mocy zagranicznych aktów małżeństwa. Nie jest wykluczone, że będzie Pani zmuszona najpierw dokonać transkrypcji (rejestracji) aktu małżeństwa, a następnie wyroku rozwodowego w urzędzie stanu cywilnego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przestępstwo bigamii

Jeśli poprzednie małżeństwo nie zostanie rozwiązane, zawarcie przez Panią kolejnego związku małżeńskiego będzie się wiązało z popełnieniem przestępstwa bigamii. Przestępstwo bigamii (art. 206 Kodeksu karnego), polega na właśnie na tym, że sprawca zawiera małżeństwo, pomimo że pozostaje w związku małżeńskim. Co ważne, z punktu widzenia prawa karnego jest w ogóle nieistotne, czy akt małżeństwa został wpisany do polskich ksiąg stanu cywilnego. Liczy się tylko to, że sprawca już poprzednio zawarł ważny związek małżeński z inną osobą.

 

Gdyby zatem w aktach stanu cywilnego w Polsce była Pani nadal panną i przy ponownym ślubie wydano by Pani zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego, biorąc ślub bez rozwodu w Anglii naraziłaby się Pani na odpowiedzialność karną. Taki związek byłby nieważny, gdyż faktycznie istniałyby przeszkody do jego zawarcia, które Pani przemilczała przy składaniu oświadczenia przed kierownikiem USC o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego.

 

Jednak po rozwodzie w Anglii nie musi Pani powiadamiać o małżeństwie polskiego urzędu. Polski system prawny nie ustanawia obowiązku transkrypcji zagranicznych aktów dotyczących obywateli polskich.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Brak rejestracji, brak rozwodu

Anna wyszła za mąż w Szkocji. Po kilku latach małżeństwo rozpadło się, ale Anna nigdy nie zgłosiła faktu zawarcia związku w Polsce. Kiedy chciała ponownie wyjść za mąż, okazało się, że brak rozwodu w Wielkiej Brytanii naraziłby ją na zarzut bigamii w Polsce.

 

Formalności po czasie

Marek zawarł związek małżeński w Niemczech. Po rozstaniu nie zamierzał rejestrować ślubu w Polsce, ale sąd w sprawie spadkowej po jego żonie wymagał przedstawienia zagranicznego aktu ślubu z jego transkrypcją w Polsce, co opóźniło postępowanie.

 

Związki bez śladu

Ewa pobrała się we Włoszech, lecz nigdy nie wpisała ślubu do polskich ksiąg. Po rozwodzie za granicą bez problemu zawarła kolejne małżeństwo, nie dokonując transkrypcji pierwszego. Jednak przez pewien czas żyła w niepewności, czy formalności te nie będą wymagane w przyszłości przy załatwianiu spraw urzędowych lub majątkowych w Polsce.

Podsumowanie

Polskie prawo nie nakłada obowiązku rejestracji zagranicznego aktu małżeństwa, szczególnie gdy związek już się rozpadł. Jednak w praktyce mogą pojawić się sytuacje, w których dokonanie transkrypcji będzie konieczne lub znacznie ułatwi załatwienie ważnych spraw życiowych, majątkowych czy urzędowych w Polsce. Warto zatem rozważyć transkrypcję, nawet jeśli nie jest ona obligatoryjna.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawach związanych z rejestracją zagranicznego małżenstwa, rozwodem lub innymi formalnościami urzędowymi? Nasi prawnicy online przygotują dla Ciebie odpowiednie pisma i odpowiedzą na wszystkie pytania. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego, Dz.U. 2014 poz. 1741

2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Słomka




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu