Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwód z Filipinką

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 09.10.2018

Mam pytanie dotyczące rozwodu z Filipinką. 5 lat temu zawarłem ślub cywilny z Filipinką na Filipinach. Od 4 lat żona mieszka ze mną w Polsce, ma numer PESEL i kartę pobytu. Ślub tylko zgłaszaliśmy w urzędzie miejskim. Niestety okazało się, że nie pasujemy do siebie i chcemy się rozstać. Czy możliwy jest rozwód w Polsce, czy tylko i wyłącznie na Filipinach?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c.

 

Z treści Pana pytania wynika, że 5 lat temu zawarł Pan związek małżeński z obywatelką Filipin na Filipinach. Od 4 lat wspólnie z żoną zamieszkuje Pan w Polsce. W chwili obecnej po Państwa stronie jest wola rozwiązania małżeństwa przez rozwód. Związek małżeński został zgłoszony do urzędu miejskiego.

 

Dla potrzeb niniejszej opinii przyjmuję, że dysponujecie Państwo lub możecie dysponować odpisem aktu małżeństwa wydanym przez urząd stanu cywilnego. Skoro bowiem małżeństwo zostało zgłoszone w Polsce, to mniemam, że przez to doszło do jego rejestracji przed polskim organem publicznym, a to z kolei powoduje, że znika problem jurysdykcji.

 

W mojej ocenie, zasadnym jest wskazanie na treść art. 41 K.p.c., zgodnie z którym powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.

 

Skoro Pan jest obywatelem polskim, a małżonka ma kartę pobytu i numer PESEL, sądem właściwym do rozpoznania sprawy o rozwód będzie sąd okręgowy dla ostatniego Państwa wspólnego miejsca zamieszkania. Pozew o rozwód podlega opłacie w kwocie 600 zł.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 - dziesięć =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki