Problem z zameldowaniem z powodu braku numeru budynku

• Autor: Eliza Rumowska

W ubiegłym roku kupiłem budynek (z lat siedemdziesiątych) z działką. Według wypisu i wyrysu jest to budynek mieszkalny z częścią gospodarczą. Nikt tam nigdy nie był zameldowany, a poprzedni właściciel nie wystąpił z wnioskiem o nadanie numeru posesji. Z tego powodu gmina odmówiła mi zameldowania, argumentując to brakiem jakichkolwiek dokumentów odbioru budynku i pozwolenia na budowę. Doradzono mi, aby przeprowadzić rozbudowę budynku co równałoby się z jego pełną legalizacją. W starostwie również brak jest jakichkolwiek dokumentów, jednak wypis i wyrys z czegoś się wziął. Co można w takiej sytuacji zrobić?

Problem z zameldowaniem z powodu braku numeru budynku

Meldunek administracyjny

Nie ma innej drogi, jak wskazywana przez urzędników – bierze się to z normalnych następstw obowiązków:

 Meldunek administracyjny może nastąpić wyłącznie pod numerem adresowym.

Stosownie do art. 47 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności, organ gminy prowadzący ewidencję ludności ma obowiązek, na podstawie zgłoszenia, dokonać zameldowania lub wymeldowania poprzez zarejestrowanie danych dotyczących osoby i jej miejsca pobytu. Jeżeli zgłoszone dane budzą wątpliwości, to o dokonaniu zameldowania lub wymeldowania rozstrzyga właściwy organ gminy (art. 47 ust. 2 ustawy). Art. 6 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności stanowi, że pobytem jest zamieszkiwanie w określonej miejscowości pod określonym adresem z zamiarem stałego przebywania. Art. 9b ust. 1 i 2 tej ustawy stanowi, że zameldowanie na pobyt stały lub czasowy następuje pod oznaczonym adresem, a adres w miastach na prawach powiatu określa się przez podanie nazwy miasta, ulicy, numeru domu i lokalu.

Nadanie numeru adresowego posesji.

Jak wynika z opisu sprawy żaden organ nie nadał numeru porządkowego nieruchomości o jakim mowa w art. 47a pkt 2 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, zatem nie można przyjąć, że zameldowanie nastąpiłoby pod oznaczonym adresem (bo go nie ma). W takim stanie rzeczy najprościej byłoby zgłosić budynek do użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, celem nadania numeru, jednak do tego potrzebna jest dokumentacja budowlana, której Pan nie posiada. Będzie więc Pan miał także problem z jego rozbudową. Najlepiej byłoby zwrócić się do sprzedającego, który co tu dużo mówić – sprzedał „kota w worku”, tj. stan budowlany (bez odbioru) bez dokumentacji.

Co zaś do zapisu widniejącego w RG – jest on pomocny, ale z niego wynika dokładnie tyle, co mamy na gruncie, tj. prawo do posadowienia lokalu gospodarczego i mieszkalnego. Wystarczyło więc, że takie przeznaczenie miały działki na tym terenie, aby tak je wykazywać w ewidencji. Przyznam jednak, że ów permanentny brak dokumentacji budowlanej zarówno w gminie jak i w powiecie jest trochę zaskakujący. Proponuję (jako najkrótszą z dróg) złożenie pisemnego wniosku do UG o nadanie numeru posesji, aby określono w decyzji (nawet odmownej) jaki jest stan dokumentacji i czego będą potrzebować do nadania numeru posesji – bo jak Pan widzi nie jest problemem zameldowanie, ale brak numeru posesji, bo bez tego ustawa nie pozwala urzędnikowi dokonać meldunku administracyjnego.