.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Problem z zameldowaniem z powodu braku numeru budynku

• Autor: Eliza Rumowska

W ubiegłym roku kupiłem budynek (z lat siedemdziesiątych) z działką. Według wypisu i wyrysu jest to budynek mieszkalny z częścią gospodarczą. Nikt tam nigdy nie był zameldowany, a poprzedni właściciel nie wystąpił z wnioskiem o nadanie numeru posesji. Z tego powodu gmina odmówiła mi zameldowania, argumentując to brakiem jakichkolwiek dokumentów odbioru budynku i pozwolenia na budowę. Doradzono mi, aby przeprowadzić rozbudowę budynku co równałoby się z jego pełną legalizacją. W starostwie również brak jest jakichkolwiek dokumentów, jednak wypis i wyrys z czegoś się wziął. Co można w takiej sytuacji zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Problem z zameldowaniem z powodu braku numeru budynku

Meldunek administracyjny

Nie ma innej drogi, jak wskazywana przez urzędników – bierze się to z normalnych następstw obowiązków:

 Meldunek administracyjny może nastąpić wyłącznie pod numerem adresowym.

 

Stosownie do art. 47 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności, organ gminy prowadzący ewidencję ludności ma obowiązek, na podstawie zgłoszenia, dokonać zameldowania lub wymeldowania poprzez zarejestrowanie danych dotyczących osoby i jej miejsca pobytu. Jeżeli zgłoszone dane budzą wątpliwości, to o dokonaniu zameldowania lub wymeldowania rozstrzyga właściwy organ gminy (art. 47 ust. 2 ustawy). Art. 6 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności stanowi, że pobytem jest zamieszkiwanie w określonej miejscowości pod określonym adresem z zamiarem stałego przebywania. Art. 9b ust. 1 i 2 tej ustawy stanowi, że zameldowanie na pobyt stały lub czasowy następuje pod oznaczonym adresem, a adres w miastach na prawach powiatu określa się przez podanie nazwy miasta, ulicy, numeru domu i lokalu.

Nadanie numeru adresowego posesji.

Jak wynika z opisu sprawy żaden organ nie nadał numeru porządkowego nieruchomości o jakim mowa w art. 47a pkt 2 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, zatem nie można przyjąć, że zameldowanie nastąpiłoby pod oznaczonym adresem (bo go nie ma). W takim stanie rzeczy najprościej byłoby zgłosić budynek do użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, celem nadania numeru, jednak do tego potrzebna jest dokumentacja budowlana, której Pan nie posiada. Będzie więc Pan miał także problem z jego rozbudową. Najlepiej byłoby zwrócić się do sprzedającego, który co tu dużo mówić – sprzedał „kota w worku”, tj. stan budowlany (bez odbioru) bez dokumentacji.

 

Co zaś do zapisu widniejącego w RG – jest on pomocny, ale z niego wynika dokładnie tyle, co mamy na gruncie, tj. prawo do posadowienia lokalu gospodarczego i mieszkalnego. Wystarczyło więc, że takie przeznaczenie miały działki na tym terenie, aby tak je wykazywać w ewidencji. Przyznam jednak, że ów permanentny brak dokumentacji budowlanej zarówno w gminie jak i w powiecie jest trochę zaskakujący. Proponuję (jako najkrótszą z dróg) złożenie pisemnego wniosku do UG o nadanie numeru posesji, aby określono w decyzji (nawet odmownej) jaki jest stan dokumentacji i czego będą potrzebować do nadania numeru posesji – bo jak Pan widzi nie jest problemem zameldowanie, ale brak numeru posesji, bo bez tego ustawa nie pozwala urzędnikowi dokonać meldunku administracyjnego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Eliza Rumowska

Administrator portalu ePorady24, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu