Dwa imiona wpisane w dowodzie a jedno w prawie jazdy - czy to zgodne z prawem?

W dowodzie osobistym mam wpisane dwa imiona, a w prawie jazdy – tylko pierwsze imię. Czy jest to niezgodne z prawem?

Wzór dokumentu prawa jazdy oraz jego opis

Według ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym:

„Art. 100. 1. Minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych, uwzględniając konieczność prawidłowego zabezpieczenia praw jazdy przed podrobieniem, przerobieniem lub kradzieżą, określi, w drodze rozporządzenia: wzory dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami oraz ich opis”.

Na tej podstawie ustalony został wzór dokumentu prawa jazdy.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami – ustala wzór dokumentu prawa jazdy oraz dane, jakie powinny być w nim zamieszczone.

W lewym górnym rogu – symbol „PL” wpisany w elipsę o barwie białej na niebieskim tle w kształcie prostokąta o wymiarze 12 x 20 mm.

Pod symbolem – fotografię.

Następujące cyfry i dane oznaczające:

 1 – nazwisko,

 2 – imię (imiona),

 3 – datę i miejsce urodzenia,

 4a – datę wydania prawa jazdy,

 4b – datę ważności prawa jazdy

Jak z tego wynika – zamieszczone powinny być wszystkie posiadane imiona, czyli oczywiście także dwa imiona – według punktu 2. – imię (imiona).

Fakt ich posiadania wynikać powinien nie tyle z dowodu osobistego, ile z aktu urodzenia.

Wpisanie dwóch imion w prawie jazdy

Akt urodzenia jest podstawą do ustalenia, czy dana osoba ma jedno, czy dwa imiona. W praktyce – przy dwóch imionach osoby je posiadające posługują się bardzo często tylko jednym z nich, ale w oficjalnych dokumentach powinny być obydwa imiona.

Zasadniczo prawo jazdy zawierające tylko jedno imię kierowcy w sytuacji, gdy ma on dwa imiona, jest nie tyle niezgodne z prawem, ile zawiera niekompletne dane o osobie kierowcy. Samo prawo jazdy wydane jest na prawidłowym dokumencie (oficjalnym blankiecie), nie jest podrobione, sfałszowane, inne dane w nim zawarte są prawidłowe i odpowiadające prawdzie.

Nieprawidłowe wpisanie danych do wniosku o prawo jazdy

Istotna byłaby przyczyna takiego stanu rzeczy. Z reguły bywa to nieprawidłowe wpisanie danych do wniosku o wydanie prawa jazdy, niewłaściwie wypełnione inne dokumenty.

Organ wydający prawo jazdy nie sprawdza, czy dana osoba ma jedno, czy dwa imiona, czy ma nazwisko jednoczłonowe, czy dwuczłonowe. Często jednak nikt na to nie zwraca uwagi, dopóki nie zajdzie jakiś zdarzenie zmuszające do weryfikacji danych wpisanych do prawa jazdy z danymi wpisanymi do dowodu osobistego oraz danymi z aktu urodzenia.

W 2013 wchodzi w życie nowy wzór dokumentu prawa jazdy. Prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 do dnia 18 stycznia 2033 r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy.

Prawa jazdy na starym wzorze będą wydawane do dnia 18 stycznia 2013 roku. Po tym dniu wydawanie prawa jazdy będzie odbywało się wyłącznie na wzorze nowym.

Warto więc rozważyć, czy dokonać jego wymiany obecnie, czy też poczekać na nowe blankiety (unijne).