Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kiedy świadek w sprawie rozwodowej może odmówić zeznań?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 19.05.2016

Dopuściłam się zdrady małżeńskiej z mężem znajomej. Ona wystąpiła o rozwód i poinformowała mojego męża, że wezwie go na świadka w sprawie rozwodowej. Poinformowała go również o samym fakcie zdrady, o której do tej pory nie wiedział. Czy mąż musi stawić się na wezwanie sądu i czy może odmówić zeznań przeciwko własnej żonie? Chciałabym zaoszczędzić mu wstydu. Co mogę zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Generalną zasadą jest, że każdy wezwany na świadka ma obowiązek stawić się do sądu i złożyć zeznania. Jeśli tego nie uczyni, naraża się na grzywnę, a w razie powtórnego niestawiennictwa nawet na doprowadzenie przez Policję.

 

Aczkolwiek w przypadku małżonków jest wyjątek. Otóż, zgodnie z art. 261 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem małżonków stron, ich wstępnych, zstępnych i rodzeństwa oraz powinowatych w tej samej linii lub stopniu, jak również osób pozostających ze stronami w stosunku przysposobienia. Prawo odmowy zeznań trwa po ustaniu małżeństwa lub rozwiązaniu stosunku przysposobienia. Jednakże odmowa zeznań nie jest dopuszczalna w sprawach o prawa stanu, z wyjątkiem spraw o rozwód.

 

Odmowa zeznań jest niedopuszczalna w sprawach o prawa stanu, z wyjątkiem spraw o rozwód. Przez sprawy o prawa stanu należy rozumieć sprawy o prawa stanu cywilnego, tj. sprawy określające stan cywilny człowieka wynikający z jego urodzenia, zawarcia małżeństwa i śmierci (tak np. J. Ignatowicz, Stan cywilny i jego ochrona, Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska 1963, vol. 10, s. 130-131; B. Dobrzański, Interwencja uboczna w sprawach o prawa stanu, SC 1970, t. XV, s. 195; J.J. Litauer, Komentarz do procedury cywilnej, Warszawa 1933 s. 171).

 

Sprawami o prawa stanu są zatem sprawy o rozwód, ale tu jest wyjątek i można odmówić zeznań.

 

Oczywiście możliwe jest także to, aby mąż oświadczył Pani znajomej, że nie chce zeznawać, zresztą, jeśli dobrze rozumiem, nie był on świadkiem niczego, więc nie ma też wiedzy żadnej na ten temat.

 

Jeśli jednak znajoma powoła go na świadka, to będzie mógł odmówić składania zeznań, ale praktyką jest złożenie takiego oświadczenia na rozprawie – do protokołu rozprawy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - pięć =

»Podobne materiały

Naruszenie tajemnicy korespondencji przez męża

Jestem w trakcie sprawy rozwodowej. Mój mąż, aby zgromadzić dowody przeciwko mnie, zainstalował nadajnik GPS pod moim samochodem – dzięki temu mógł mnie śledzić. Potem zainstalował na moim komputerze firmowym program śledzący, w wyniku czego pozyskał moje prywatne e-maile i rozpowszechnił je w

 

Agresja męża wobec żony a rozwód

Moja córka jest mężatką od 3 lat. Od początku małżeństwa jej mąż lubi ją publicznie ośmieszać, krytykować, często jest pod wpływem alkoholu. Ostatnio podczas wspólnych wakacji dotkliwie ją pobił, bo rozmawiała z innym mężczyzną. Świadkiem zdarzenia był ich 1,5 roczny syn. Córka obawia się o życie i

 

Rozwód z Egipcjaninem

Jak najszybciej przeprowadzić rozwód z Egipcjaninem? Ślub cywilny był zawarty w Kairze cywilny, niezarejestrowany w Polsce. Małżonek zniknął 2 lata temu i prawdopodobnie mieszka w Egipcie. Zabrał ze sobą dokumenty – akt ślubu. Nie mamy dzieci. Czy zarejestrować ślub w Polsce, a potem rozwieść

 

Czy teściowie mogą mnie wyrzucić z domu po rozwodzie?

Mieszkamy z żoną u jej rodziców, dom jest ich własnością. Mamy się rozwieść. Jestem w tym domu zameldowany już kilkanaście lat, mamy dwie nastoletnie córki. Czy po rozwodzie teściowie mogą mnie wyrzucić z domu (żona tego chce)? Nie piję, wszystko w domu robię, finansujemy wszystko wspólnie z żoną.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »