Kiedy świadek w sprawie rozwodowej może odmówić zeznań?

Dopuściłam się zdrady małżeńskiej z mężem znajomej. Ona wystąpiła o rozwód i poinformowała mojego męża, że wezwie go na świadka w sprawie rozwodowej. Poinformowała go również o samym fakcie zdrady, o której do tej pory nie wiedział. Czy mąż musi stawić się na wezwanie sądu i czy może odmówić zeznań przeciwko własnej żonie? Chciałabym zaoszczędzić mu wstydu. Co mogę zrobić?

Kiedy świadek w sprawie rozwodowej może odmówić zeznań?

Czy można odmówić składania zeznań w charakterze świadka na sprawie rozwodowej?

Generalną zasadą jest, że każdy wezwany na świadka ma obowiązek stawić się do sądu i złożyć zeznania. Jeśli tego nie uczyni, naraża się na grzywnę, a w razie powtórnego niestawiennictwa nawet na doprowadzenie przez Policję.

Aczkolwiek w przypadku małżonków jest wyjątek. Otóż, zgodnie z art. 261 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem małżonków stron, ich wstępnych, zstępnych i rodzeństwa oraz powinowatych w tej samej linii lub stopniu, jak również osób pozostających ze stronami w stosunku przysposobienia. Prawo odmowy zeznań trwa po ustaniu małżeństwa lub rozwiązaniu stosunku przysposobienia. Jednakże odmowa zeznań nie jest dopuszczalna w sprawach o prawa stanu, z wyjątkiem spraw o rozwód.

Odmowa zeznań

Odmowa zeznań jest niedopuszczalna w sprawach o prawa stanu, z wyjątkiem spraw o rozwód. Przez sprawy o prawa stanu należy rozumieć sprawy o prawa stanu cywilnego, tj. sprawy określające stan cywilny człowieka wynikający z jego urodzenia, zawarcia małżeństwa i śmierci (tak np. J. Ignatowicz, Stan cywilny i jego ochrona, Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska 1963, vol. 10, s. 130-131; B. Dobrzański, Interwencja uboczna w sprawach o prawa stanu, SC 1970, t. XV, s. 195; J.J. Litauer, Komentarz do procedury cywilnej, Warszawa 1933 s. 171).

Sprawami o prawa stanu są zatem sprawy o rozwód, ale tu jest wyjątek i można odmówić zeznań.

Oczywiście możliwe jest także to, aby mąż oświadczył Pani znajomej, że nie chce zeznawać, zresztą, jeśli dobrze rozumiem, nie był on świadkiem niczego, więc nie ma też wiedzy żadnej na ten temat.

Jeśli jednak znajoma powoła go na świadka, to będzie mógł odmówić składania zeznań, ale praktyką jest złożenie takiego oświadczenia na rozprawie – do protokołu rozprawy.