Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kochanka świadkiem na sprawie rozwodowej

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 09.09.2019

W marcu ubiegłego roku nawiązałam romans z żonatym mężczyzną. Znajomość rozwijała się głównie przez SMS-y, ale było też kilka spotkań, podczas których doszło do czynności intymnych. W maju ubiegłego roku żona kochanka przeczytała w jego telefonie SMS-y o erotycznej treści sugerujące, iż utrzymywaliśmy kontakty intymne. Złożyła pozew o rozwód oraz wezwała mnie na świadka. Znajomość z kochankiem oczywiście zakończyłam. Dziś dostałam wezwanie do sądu. Chciałabym wiedzieć, na jakiego typu pytania powinnam się przygotować, czy na wszystkie muszę odpowiadać i czy w jakiś sposób nie dałoby się uniknąć zeznawania. Były kochanek sugeruje bym do niczego się nie przyznawała, gdyż jedynym dowodem są SMS-y. Sam na rozprawę nie wybiera się ani żadnej odpowiedzi na pozew nie napisał. W czasie gdy trwał romans, leczyłam się psychiatrycznie na depresję oraz uczęszczałam na terapię. Brałam też leki. Obecnie już się nie leczę.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kochanka świadkiem na sprawie rozwodowej

Fot. Fotolia

Osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek złożyć zeznania. Chcąc jednak chronić więzi rodzinne, ustawodawca przyznał osobom bliskim stron prawo do odmowy zeznań. Z tego uprawnienia mogą skorzystać wyłącznie osoby wymienione w § 1, a zatem nie mogą tego zrobić osoby pozostające ze stronami w faktycznym pożyciu. Nie można odmówić składania zeznań w sprawach o prawa stanu, z wyjątkiem spraw o rozwód. Osoby wymienione w § 1 mogą być świadkami, jednak przed złożeniem zeznań sąd powinien pouczyć je w sposób dla nich zrozumiały o prawie do odmowy zeznań i do odmowy odpowiedzi na pytania. Odmawiając zeznań, wystarczy powołać się na łączące świadka ze stroną pokrewieństwo lub powinowactwo. W razie wątpliwości sąd powinien zweryfikować twierdzenia strony i świadka w tym przedmiocie, a nawet zażądać przedstawienia właściwych aktów stanu cywilnego. Odmówić składania zeznań dotyczy: małżonków stron, ich wstępnych, zstępnych i rodzeństwa oraz powinowatych w tej samej linii lub stopniu, jak również osób pozostających ze stronami w stosunku przysposobienia.

 

Pani będzie musiała zeznawać. Pytania zadawać będzie strona przeciwna. Trudno oczywiście wskazać, o co będą konkretnie pytać, ale bez wątpienia pytania dotyczyć będą Pani relacji z pozwanym. Bez wątpienia dojdzie do konfrontacji Pani zeznań z treścią SMS-ów. Oczywiście w pewnych sytuacjach może Pani powoływać się na brak pamięci. Natomiast fałszywe zeznania podlegają odpowiedzialności karnej. W sprawie jest o tyle ryzykowne, o ile Pani zeznania będą konfrontowane z wiadomościami SMS. Jak jednak wskazywałem, zawsze ma Pani prawo powoływać się na brak pamięci. Rozprawa będzie się odbywać przy drzwiach zamkniętych i bez wątpienia będą poruszane także kwestie relacji intymnych. Jest to sytuacja niekomfortowa, ale niestety nie da się jej uniknąć.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX - V =

»Podobne materiały

Jak zabezpieczyć majątek na wypadek rozwodu?

Jakiś czas temu dowiedziałem się, że żona mnie zdradziła. Jesteśmy małżeństwem od 11 lat i mamy dzieci. Na razie nie chcę się rozwodzić, ale kto wie, co będzie w przyszłości. Ja i żona mamy wspólny majątek (dom, oszczędności). Poza tym prowadzę własną firmę. Jak mogę zabezpieczyć swój mają

 

Zdrada żony – wniesienie pozwu rozwodowego przez męża

Dowiedziałem się, że żona mnie od dawna zdradza. Chcę się rozwieść. Co mam złożyć i do jakiego sądu? Czy mam przedłożyć dowody zdrady? Czy możliwe jest orzeczenie rozwodu bez wskazywania winnego? Jak napisać pozew? Czy potrzebny jest adwokat?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »