Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż działki z umową quoad usum

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 02.12.2017

Jestem współwłaścicielem 1/2 części domu oraz wszystkich części wspólnych z wyodrębnionym lokalu na piętrze, który ma założoną księgę wieczystą. Do domu przynależy działka oraz dwa budynki gospodarcze. Działki nie można było podzielić geodezyjnie na dwie części, dlatego spisaliśmy umowę quoad usum w sądzie, w której została dokładnie wyznaczona granica działki oraz kto z którego budynku korzysta. Zapis taki umieściliśmy również w księdze wieczystej. Podział odpowiadał każdemu z nas. Teraz chciałbym sprzedać swoją część. Wiem, że z mieszkaniem nie ma problemu, ale pytanie dotyczy działki: czy mogę sprzedać bez zgody współwłaściciela część, która należy do mojego wyłącznego użytkowania oraz czy potencjalny nabywca korzysta z tej umowy quoad usum?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedaż działki z umową quoad usum

Fot. Fotolia

W przepisach Kodeksu cywilnego (K.c.) omówiono kwestię podziału do korzystania. Dopuszczalny jest umowny podział nieruchomości wspólnej do korzystania (podział quoad usum), w wyniku którego współwłaściciel nabywa prawo polegające na możności wyłącznego korzystania z określonej części nieruchomości. Umowa quoad usum może być zawarta w każdej formie prawem przewidzianej, a także w sposób dorozumiany. Każdy kolejny nabywca, który wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć o zaistniałym podziale, będzie nim związany.

 

Jeśli więc kupujący w momencie nabywania lokalu będzie wiedział, iż istnieje określony sposób podziału, to uznać należy, iż stan, jaki zastał, obowiązuje także jego i nie może domagać się innego niż dotychczas podziału użytkowania, bowiem nie uległy zmianie okoliczności faktyczne będące podstawą takiego podziału.

 

To samo dotyczy pozostałych współwłaścicieli. Umowa obowiązuje bez względu na zbycie udziału nowemu współwłaścicielowi. Nie niweczy to ważności i obowiązywania umowy między obecnymi współwłaścicielami co do podziału do korzystania.

 

W takiej sytuacji faktycznej znajduje zastosowanie art. 221 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym: „Czynności prawne określające zarząd i sposób korzystania z rzeczy wspólnej albo wyłączające uprawnienie do zniesienia współwłasności odnoszą skutek także względem nabywcy udziału, jeżeli nabywca o nich wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć”.

 

To samo dotyczy wypadku, gdy sposób korzystania z rzeczy został ustalony w orzeczeniu sądowym.

 

Roszczenie wynikające z określenia zarządu lub sposobu korzystania z nieruchomości przez współwłaścicieli lub wieczystych użytkowników może być ujawnione w księdze wieczystej (art. 16 ust. 2 pkt 3 ust. o ks. wiecz. i hip.). Ujawnienie ma ten skutek, że wpisane do księgi wieczystej roszczenie staje się skuteczne względem każdego nabywcy udziału, co zabezpiecza je przed wygaśnięciem, jeżeli nabywca udziału powoła się skutecznie na rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych.

 

Tym bardziej wiąże pozostałego współwłaściciela.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 minus dziesięć =

»Podobne materiały

Sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości

Moi rodzice są w 50% współwłaścicielami nieruchomości. Pozostałe udziały należą do obcych nam osób – dwóch braci. Rodzice chcieliby sądownie znieść tę współwłasność. Niestety nie ma możliwości fizycznego wydzielenia udziałów. Sytuację komplikuje fakt, że z jednym z braci brak jest jakiegokolwi

 

Czynsz za bezumowne korzystanie z lokalu

Sprawa o zniesienie współwłasności trwa od kilkunastu lat, ja mam pół mieszkania notarialnie po babci, o drugie pół toczy się sprawa na podstawie zapisów testamentowych, które dziadek sporządził na rzecz mojej babci, a które przeciwnicy procesowi starają się obalić. Ja mieszkam w mieszkaniu nieprzer

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »