Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Żądanie opuszczenia lokalu przy najmie okazjonalnym

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 23.09.2018

Mam zawartą umowę najmu okazjonalnego jako właściciel. W akcie notarialnym napisano, że najemca zobowiązuje się opuścić lokal w terminie 7 dni od dnia otrzymania żądania opróżnienia lokalu, a najpóźniej w terminie do dnia 07.05. Mam pytanie (ze względu na dni 01.05 i 03.05 wolne od pracy) – z którą datą wysyłam ww. żądanie? Czy komornik może odstąpić od eksmisji lokatora w sytuacji, gdy stwierdzi kiepskie warunki, np. mały metraż, we wskazanym przez najemcę lokalu lub osoba widniejąca na oświadczeniu (załącznik do umowy) zmieni zdanie i nie zgodzi się przyjąć najemcy wraz z resztą rodziny do swojego mieszkania? Co zrobi komornik, gdy osoba, której dane widnieją na ww. oświadczeniu, powie, że to nie jej podpis i całe oświadczenie jest sfałszowane? Zaznaczę, że podpis na oświadczeniu nie był notarialnie potwierdzony (ale adres na oświadczeniu jest adresem zamieszkiwania matki najemcy). Czy gdyby najemca sfałszował ww. oświadczenie, to czy można go pociągnąć do odpowiedzialności karnej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy najmu okazjonalnego najemca zobowiązany jest do opuszczenia i opróżnienia najmowanego lokalu, tzn. do wyprowadzenia się z niego wraz z osobami wspólnie z najemcą zamieszkującymi oraz usunięcia z tego lokalu wszystkich swoich rzeczy. Jeżeli najemca wbrew obowiązkowi nie opróżnił lokalu, właściciel może żądać opróżnienia lokalu, kierując do najemcy pisemne żądanie. Żądanie właściciela opróżnienia lokalu dla swojej ważności wymaga formy pisemnej z podpisem urzędowo poświadczonym. Minimalna treść żądania musi zawierać oznaczenie właściciela i najemcy, będącego jego adresatem, wskazanie umowy najmu okazjonalnego i przyczynę ustania stosunku prawnego z niej wynikającego, termin opróżnienia lokalu nie krótszy niż 7 dni od dnia doręczenia najemcy wezwania. Data wysłania nie ma znaczenia – liczy się termin od chwili odebrania wezwania, nie krótszy niż 7 dni.

 

W razie nieopróżnienia przez najemcę lokalu w terminie wskazanym w wezwaniu właściciel, zamierzający domagać się spełnienia przez najemcę tego obowiązku, powinien złożyć do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności załączonemu do umowy aktowi notarialnemu, w którym najemca poddał się egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Akt notarialny po nadaniu mu przez sąd klauzuli wykonalności stanowi tytuł wykonawczy dający podstawę do wystąpienia do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji sądowej (art. 776 w zw. z art. 777 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego). Od wniosku o nadanie aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności należy uiścić opłatę sądową w kwocie 50 zł (art. 71 pkt 1 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 594 ze zm.) na rachunek bankowy właściwego sądu lub w znakach opłaty sądowej.

 

Skutkiem powyższego braku należytego wezwania najemcy do opróżnienia lokalu lub nieprawidłowe zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o zawarciu umowy powodować będzie niedopuszczalność nadania klauzuli wykonalności wyżej wymienionemu aktowi notarialnemu, a przez to konieczność wytaczania powództwa o eksmisję.

 

Ponadto, w przypadku wynajmującego – osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej w tym zakresie, ważna jest ścisła lojalność podatkowa właściciela, tj. uznanie umowy za „najem okazjonalny” zależy od zgłoszenia umowy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, w terminie 14 dni od jej zawarcia; wówczas skorzysta on z wszystkich przewidzianych w art. 19e wyłączeń ochronnych praw lokatora; jeśli tego nie uczyni, najem okazjonalny, nawet jeśli powstanie, nie korzysta z żadnych przywilejów; znajdą do niego zastosowanie wszystkie przepisy niniejszej ustawy.

 

To ostatnie rozwiązanie jest nową jakością w polskim prawie mieszkaniowym. Różnicuje ochronę właścicieli i lokatorów w zależności od tego, czy właściciel zgłosi umowę do urzędu skarbowego w określonym czasie. Jeśli w terminie 14 dni zgłosi umowę do właściwego organu, państwo gwarantuje mu przeprowadzenie eksmisji do lokalu wskazanego w załączonym oświadczeniu lub na bruk (obecnie w wersji bardziej cywilizowanej – do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe), choćby z małoletnimi dziećmi, chyba że sąd opiekuńczy postanowi inaczej.

 

Komornik nie bada więc stanu lokalu, do którego najemca ma być wyprowadzony ani prawdziwości oświadczenia osoby, która ma go przyjąć. Zawsze istnieje możliwość eksmisji najemcy nawet do noclegowni.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero + X =

»Podobne materiały

Remont domu jako forma czynszu

Jestem właścicielem domu, który wymaga wielu prac remontowych (obecnie nikt tam nie mieszka). Moi znajomi zaproponowali, że wynajmą ten dom. Chcą go wyremontować w zamian za czynsz. Czy remont może być formą czynszu? Jak sporządzić umowę?

Wygaśnięcie umowy najmu lokalu użytkowego a brak nowej umowy

Upłynął niedawno 3-letni okres najmu lokalu użytkowego, który wynajmuję od gminy, ale nie została podpisana nowa umowa najmu z powodu obiekcji co do wysokości wymaganej kaucji. Czynsz płacimy więc według starej umowy na podstawie otrzymywanych faktur VAT (w umowie nie było zapisu o żadnej wyższej s

Wyegzekwowanie od ZGM-u przeprowadzenia remontu

Jestem najemcą lokalu mieszkalnego, którego administratorem jest Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. W ostatnim czasie często dochodziło do zalania mojego mieszkania, które znajduje się na ostatnim piętrze bloku. Powodem jest nieszczelny dach. Zgłaszałem problem w administracji, jednak poinformowano m
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »