.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Nieodebrane świadectwo maturalne ze studiów

W 2009 r. zapisałam się na prywatne studia, niestety nie dostałam pracy i zabrakło mi pieniędzy na czesne. Nie odebrałam świadectwa maturalnego, bo bałam się, że każą mi płacić za studia. Czy teraz to świadectwo mogą mi odesłać na dawny adres? Co mam robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Nieodebrane świadectwo maturalne ze studiów

Zwrot dokumentów złożonych przez kandydata na studia

Zgodnie z art. 88 ust. 6 ustawy o szkolnictwie wyższym uczelnia prowadzi archiwum. Działalność archiwum regulują przepisy ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2011 r. Nr 123, poz. 698 i Nr 171, poz. 1016).

 

Zgodnie z § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Nauki I Szkolnictwa Wyższego z dnia 14 września 2011 r. w sprawie dokumentacji przebiegu studiów (Dz. U. Nr 201, poz. 1188) teczkę akt osobowych studenta przechowuje się w archiwum uczelni przez okres 50 lat.

 

W przypadku nieprzyjęcia kandydata na I rok studiów uczelnia zwraca kandydatowi złożone przez niego dokumenty, a także prace wstępne, jeżeli zakres egzaminów wstępnych przewiduje złożenie takich prac.

Przechowywanie przez uczelnię dokumentów kandydatów nieprzyjętych na I rok studiów

Uczelnia przechowuje przez 12 miesięcy kopie dokumentów kandydatów nieprzyjętych na I rok studiów wraz z kopią pisma, na podstawie którego zwrócono kandydatowi złożone oryginały dokumentów, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2.

 

Na wniosek studenta lub byłego studenta uczelnia niezwłocznie zwraca oryginały i odpisy dokumentów, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 lit. a. W teczce akt osobowych pozostają kopie tych dokumentów poświadczone przez uczelnię.

 

Podsumowując – uczelnia nie odesłała Pani dokumentów, chyba że takie działanie wynikało z regulaminu studio. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że wszystkie dokumenty związane z Pani kształceniem zostały zarchiwizowane. Powinna więc Pani udać się na uczelnię i spytać o możliwość odzyskania oryginału świadectwa dojrzałości – o ile jest Pani tym zainteresowana.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII plus VIII =

Ja dokumenty odebrałem z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie przez... ich przesłanie na adres jednostki penitencjarnej. Cóż, odbywałem karę 1 roku pozbawienia wolności i będąc zakwalifikowanym do odbywania kary w zakładzie karnym typu zamkniętego, nie miałem nawet możliwości ubiegania się o przepustkę, by rozliczyć się z uczelnią. Więc zza krat wysłałem podanie o zwrot dokumentów przez ich przesłanie do więzienia. Przy okazji udało mi się uzyskać umorzenie długu w bibliotece głównej ZUT w Szczecinie, a już po wyjściu na wolność uzyskałem umorzenie długu za pobyt 2 miesiące w akademiku jako gość hotelowy po skreśleniu z listy studentów ZUT - wydany przez sąd nakaz zapłaty oraz postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika sądowego nie przyniosły skutku w postaci wyegzekwowania zobowiązania. Tym sposobem wskutek umorzenia długów na łącznie około 3200-3400 zł na ZUT w Szczecinie został maksymalnie uszczelniony system ściągania należności wobec dłużników.

CZacha

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu