.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Nieodebrane świadectwo maturalne ze studiów

W 2009 r. zapisałam się na prywatne studia, niestety nie dostałam pracy i zabrakło mi pieniędzy na czesne. Nie odebrałam świadectwa maturalnego, bo bałam się, że każą mi płacić za studia. Czy teraz to świadectwo mogą mi odesłać na dawny adres? Co mam robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Nieodebrane świadectwo maturalne ze studiów

Zwrot dokumentów złożonych przez kandydata na studia

Zgodnie z art. 88 ust. 6 ustawy o szkolnictwie wyższym uczelnia prowadzi archiwum. Działalność archiwum regulują przepisy ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2011 r. Nr 123, poz. 698 i Nr 171, poz. 1016).

 

Zgodnie z § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Nauki I Szkolnictwa Wyższego z dnia 14 września 2011 r. w sprawie dokumentacji przebiegu studiów (Dz. U. Nr 201, poz. 1188) teczkę akt osobowych studenta przechowuje się w archiwum uczelni przez okres 50 lat.

 

W przypadku nieprzyjęcia kandydata na I rok studiów uczelnia zwraca kandydatowi złożone przez niego dokumenty, a także prace wstępne, jeżeli zakres egzaminów wstępnych przewiduje złożenie takich prac.

Przechowywanie przez uczelnię dokumentów kandydatów nieprzyjętych na I rok studiów

Uczelnia przechowuje przez 12 miesięcy kopie dokumentów kandydatów nieprzyjętych na I rok studiów wraz z kopią pisma, na podstawie którego zwrócono kandydatowi złożone oryginały dokumentów, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2.

 

Na wniosek studenta lub byłego studenta uczelnia niezwłocznie zwraca oryginały i odpisy dokumentów, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 lit. a. W teczce akt osobowych pozostają kopie tych dokumentów poświadczone przez uczelnię.

 

Podsumowując – uczelnia nie odesłała Pani dokumentów, chyba że takie działanie wynikało z regulaminu studio. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że wszystkie dokumenty związane z Pani kształceniem zostały zarchiwizowane. Powinna więc Pani udać się na uczelnię i spytać o możliwość odzyskania oryginału świadectwa dojrzałości – o ile jest Pani tym zainteresowana.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu