Dokumenty wymagane do zawarcia małżeństwa na Ukrainie

• Autor: Iryna Kowalczuk

Pochodzę z Polski i jestem po rozwodzie. Moja przyszła żona jest Ukrainką. Chcemy pobrać się na Ukrainie. Jakie będą wymagane dokumenty do zawarcia małżeństwa na Ukrainie?

Jakie dokumenty przygotować aby móc zawrzeć związek małżeński na Ukrainie?

Jeżeli chce Pan wstąpić w związek małżeński na Ukrainie, to musi Pan zgromadzić następujące dokumenty w Polsce:

  • paszport,
  • pełny odpis aktu urodzenia,
  • w przypadku jeżeli w związek małżeński wstępuje osoba rozwiedziona – odpis orzeczenia sądu o rozwodzie, jeśli owdowiała – akt zgonu małżonka,
  • zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego (podanie o takie zaświadczenie składa się do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego, w którym należy podać imię i nazwisko osoby z którą zamierza się wstąpić w związek małżeński, jej datę i miejsce urodzenia, zamieszkania, imiona rodziców i nazwisko panieńskie matki (tu są pewne różnice, ponieważ wymagania mogą się różnić w różnych urzędach, tak więc proponuje sprawdzić w swoim urzędzie).

Czy dokumenty potrzebne do zawarcia małżeństwa na Ukrainie muszą być przetłumaczone na język ukraiński?

Zaświadczenie oraz wszystkie wyżej wymienione dokumenty należy przetłumaczyć na język ukraiński i poświadczyć notarialnie. Najlepiej zrobić to na Ukrainie, gdzie zajmuje się tym wiele biur tłumaczeń współpracujących z notariuszami. Unika się tym samym kłopotów związanych z przyjęciem papierów do rejestracji ślubu, które wynikają albo z niewłaściwej kolejności postawienia pieczątek (tłumacz/notariusz) albo z konieczności dowodzenia, że Ukraina podpisała Konwencję Haską.

Należy zaznaczyć, że na Ukrainie nie istnieje instytucja „tłumacza przysięgłego”. W tym kraju to notariusz poświadcza własnym podpisem zgodność tłumaczenia z oryginałem. Stąd wymóg notarialnego poświadczenia tłumaczeń jeżeli robione są one w Polsce, przy czym najpierw notariusz robi notarialnie poświadczoną kopie dokumentu, a potem tłumacz tłumaczy dokument + notariusza ponownie to poświadcza. Jest to niestety dosyć zagmatwane i niejednoznaczne, dlatego wygodniej i taniej jest zrobić tłumaczenia na Ukrainie.