Ślub z Ukrainką

Chcę wziąć ślub z Ukrainką. Oboje jesteśmy już starszymi ludźmi. Jakich dokumentów potrzebuję? Ślub będzie na Ukrainie.

Ślub z Ukrainką

Fot. Fotolia

Jakie dokumenty będą potrzebne do zawarcia ślubu na Ukrainie?

W obecnych czasach, kiedy ludzie bardzo często podróżują za granicę i tam też zakładają rodziny, małżeństwa z cudzoziemcami nie należą do rzadkości. Przepisy też obecnie dużo bardziej to ułatwiają i nie trzeba już spełniać tylu formalności, co w przeszłości.

Kwestie te reguluje ustawa prawo o aktach stanu cywilnego, m.in. art. 76. Przede wszystkim Pan będzie potrzebował dowodu tożsamości, czyli po prostu dowodu osobistego oraz skróconego odpisu aktu urodzenia. Przynajmniej 30 dni przed planowanym terminem zawarcia małżeństwa należy zgłosić się do urzędu stanu cywilnego i złożyć zapewnienie, iż nie istnieją przeszkody do zawarcia małżeństwa, na podstawie których kierownik wystawi zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Przede wszystkim do takich przeszkód uniemożliwiających zawarcie małżeństwa jest nieodpowiedni wiek (poniżej 18 lat), ubezwłasnowolnienie całkowite, choroba psychiczna lub niedorozwój umysłowy, bigamia, pokrewieństwo lub przysposobienie. Domyślam się, ze żadna z tych przeszkód nie zachodzi w Państwa sytuacji. Zaświadczenie takie jest ważne przez 3 miesiące.

Nie wiem, jaka jest Pana sytuacja, czy był Pan już wcześniej żonaty, czy też nie. Jeśli tak, wówczas trzeba wykazać, iż tamto małżeństwo ustało, aby nie doszło do bigamii. Jeśli jest Pan wdowcem, wówczas należy przedłożyć odpis aktu małżeństwa oraz aktu zgonu, a jeśli doszło do rozwodu, trzeba załączyć odpis skrócony aktu małżeństwa oraz odpis wyroku rozwodowego.

Małżeństwo polsko-ukraińskie

Największą trudnością i najważniejszą kwestią jest ustalenie, czy po obu stronach nie zachodzą przeszkody do zawarcia małżeństwa, zwłaszcza że kwestie te mogą być odmiennie uregulowane w różnych państwach.

Jeśli małżeństwo będzie zawarte przed konsulem czy też w ukraińskim urzędzie, konieczne będzie przedłożenie tych dokumentów. Nie potrafię jednak powiedzieć, czy strona ukraińska będzie wymagała przedstawienia jeszcze jakichś dokumentów, gdyż mogę udzielić odpowiedzi jedynie na podstawie polskich przepisów, a w przepisach polskich takie właśnie są wymagania. Nie są one szczególnie wygórowane, ale prawdopodobnie będzie konieczne przetłumaczenie dokumentów przez tłumacza przysięgłego, ale tutaj akurat należy upewnić się po stronie ukraińskiej, jak wygląda ta kwestia.