.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zarzut przemytu papierosów przez niemieckich celników

• Autor: Maciej Podgórski

Zostałem zatrzymany przez niemieckich celników zaraz po przejechaniu granicy, tuż przed granicą dokonałem zakupu 20 kartonów papierosów na użytek własny, przy czym 10 kartonów dla mnie i 10 dla taty, który ze mną jechał. W Polsce byłem przez dość krótki okres, a sam pobyt związany był z zakupami materiałów do remontu domu w Niemczech, samochód załadowany był przewodami, narzędziami i oczywiście artykułami spożywczymi z domu. Papierosy nie były w żaden sposób ukryte i od razu po zatrzymaniu oznajmiłem celnikom ilość i dlaczego mam aż tyle przy sobie, jak i to, że wszystko jest na użytek własny. Celnik jednak i tak postanowił zarekwirować papierosy. Wszystkie dokumenty związane z zatrzymaniem i konfiskatą zostały wystawione na mnie, nadmienię jeszcze tylko, że nigdy nie przemycałem papierosów przez granicę i nie miałem nawet najmniejszego zamiaru nimi handlować, w tym wszystkim najbardziej irytuje mnie fakt postawienia zarzutu przemytu, a nie miałem nawet takiego zamysłu. Co mogę zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zarzut przemytu papierosów przez niemieckich celników

Fot. Fotolia

Przekroczenie dopuszczalnego limitu przewożonych papierosów

Niestety przekroczył Pan dopuszczalny limit przewożonych papierosów. Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej oficjalnej stronie internetowej, od 1 stycznia 2009 roku obywatele polscy mogą wwieźć do RFN na użytek własny do 800 sztuk papierosów. W kartonie pakowanym po 10 paczek papierosów znajduje się 200 sztuk papierosów, zatem na teren Niemiec wolno wwieźć 4 kartony papierosów.

Celnicy mieli prawo dokonać kontroli celnej. Kontrola celna może być prowadzona na całym terytorium RFN.

 

W artykule „Z Polski można wywieźć bez akcyzy 800 sztuk papierosów” zamieszczonym w Gazecie Prawnej Paulina Bąk wskazuje, że osoba fizyczna, która zdecyduje się przewieźć przez granicę kraju ponad 800 papierosów, musi się liczyć z próbą kwestionowania niehandlowego charakteru przywozu. Będzie musiała udowodnić celnikom, że faktycznie nabyła papierosy dla siebie, a nie na sprzedaż. W przypadku papierosów proces udowodnienia przywozu papierosów na własny użytek może się okazać znacznie utrudniony, szczególnie wówczas, gdy istnieją znaczne dysproporcje cenowe pomiędzy cenami papierosów w poszczególnych krajach członkowskich.

 

Konsekwencją przemytu jest wszczęcie postępowania karnego i celnego przeciwko polskiemu obywatelowi. W postępowaniu celnym nie jest celem ukaranie sprawcy, a uiszczenie opłaty za wwiezione na teren Niemiec papierosy. Sprawa w takim wypadku toczy się o spłatę tzw. Tabaksteuer, co można przetłumaczyć jako podatek na wyroby tytoniowe. Wspomniany „Tabaksteuer” jest nieporównywalnie wyższy od kar pieniężnych nakładanych przez prokuratury. Tak więc, gdy rozpatrzymy czysto ekonomiczna stronę przemytu papierosów, należy dojść do wniosku, że o wiele dotkliwiej dotyka polskiego obywatela postepowanie celne (Andreas Martin, niemiecki prawnik, w artykule Przemyt papierosów w Niemczech – postepowanie karne i celne).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Maciej Podgórski
Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X - 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu