Zarzut przemytu papierosów przez niemieckich celników

• Autor: Maciej Podgórski

Zostałem zatrzymany przez niemieckich celników zaraz po przejechaniu granicy, tuż przed granicą dokonałem zakupu 20 kartonów papierosów na użytek własny, przy czym 10 kartonów dla mnie i 10 dla taty, który ze mną jechał. W Polsce byłem przez dość krótki okres, a sam pobyt związany był z zakupami materiałów do remontu domu w Niemczech, samochód załadowany był przewodami, narzędziami i oczywiście artykułami spożywczymi z domu. Papierosy nie były w żaden sposób ukryte i od razu po zatrzymaniu oznajmiłem celnikom ilość i dlaczego mam aż tyle przy sobie, jak i to, że wszystko jest na użytek własny. Celnik jednak i tak postanowił zarekwirować papierosy. Wszystkie dokumenty związane z zatrzymaniem i konfiskatą zostały wystawione na mnie, nadmienię jeszcze tylko, że nigdy nie przemycałem papierosów przez granicę i nie miałem nawet najmniejszego zamiaru nimi handlować, w tym wszystkim najbardziej irytuje mnie fakt postawienia zarzutu przemytu, a nie miałem nawet takiego zamysłu. Co mogę zrobić?

Zarzut przemytu papierosów przez niemieckich celników

Fot. Fotolia

Przekroczenie dopuszczalnego limitu przewożonych papierosów

Niestety przekroczył Pan dopuszczalny limit przewożonych papierosów. Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej oficjalnej stronie internetowej, od 1 stycznia 2009 roku obywatele polscy mogą wwieźć do RFN na użytek własny do 800 sztuk papierosów. W kartonie pakowanym po 10 paczek papierosów znajduje się 200 sztuk papierosów, zatem na teren Niemiec wolno wwieźć 4 kartony papierosów.

Celnicy mieli prawo dokonać kontroli celnej. Kontrola celna może być prowadzona na całym terytorium RFN.

W artykule „Z Polski można wywieźć bez akcyzy 800 sztuk papierosów” zamieszczonym w Gazecie Prawnej Paulina Bąk wskazuje, że osoba fizyczna, która zdecyduje się przewieźć przez granicę kraju ponad 800 papierosów, musi się liczyć z próbą kwestionowania niehandlowego charakteru przywozu. Będzie musiała udowodnić celnikom, że faktycznie nabyła papierosy dla siebie, a nie na sprzedaż. W przypadku papierosów proces udowodnienia przywozu papierosów na własny użytek może się okazać znacznie utrudniony, szczególnie wówczas, gdy istnieją znaczne dysproporcje cenowe pomiędzy cenami papierosów w poszczególnych krajach członkowskich.

Konsekwencją przemytu jest wszczęcie postępowania karnego i celnego przeciwko polskiemu obywatelowi. W postępowaniu celnym nie jest celem ukaranie sprawcy, a uiszczenie opłaty za wwiezione na teren Niemiec papierosy. Sprawa w takim wypadku toczy się o spłatę tzw. Tabaksteuer, co można przetłumaczyć jako podatek na wyroby tytoniowe. Wspomniany „Tabaksteuer” jest nieporównywalnie wyższy od kar pieniężnych nakładanych przez prokuratury. Tak więc, gdy rozpatrzymy czysto ekonomiczna stronę przemytu papierosów, należy dojść do wniosku, że o wiele dotkliwiej dotyka polskiego obywatela postepowanie celne (Andreas Martin, niemiecki prawnik, w artykule Przemyt papierosów w Niemczech – postepowanie karne i celne).