Zdjęcie z fotoradaru i nieprawdziwe oświadczenie

Prowadziłem auto i fotoradar zrobił mi zdjęcie przy prędkości 80 km/h w zabudowanym terenie. Poprosiłem koleżankę, żeby wzięła na siebie mandat, bo mam już punkty – i tak zrobiła. Wysłała oświadczenie i wypełniła blankiet, ale powtórnie przysłali blankiet, aby ponownie go wypełniła i wysłała do inspektoratu terenowego. Zaznaczono, że jest błędnie wypełniony. Na zdjęciu jestem ja, czyli mężczyzna, a kobieta twierdzi, że ona prowadziła. Jak w takiej sytuacji postąpić i czy grozi skierowanie do sądu sprawy za nieprawidłowe oświadczenie?

Zdjęcie z fotoradaru i nieprawdziwe oświadczenie

Kara za złożenie nieprawdziwego oświadczenia

Niestety podobne przypadki miały już miejsce i gdy ktoś dopatrzy się niewłaściwości, może pociągnąć Pana lub koleżankę do odpowiedzialności karnej.

Zgodnie bowiem z treścią art. 65 § 1 Kodeksu wykroczeń „kto umyślnie wprowadza w błąd organ państwowy lub instytucję upoważnioną z mocy ustawy do legitymowania:

1) co do tożsamości własnej lub innej osoby,

2) co do swego obywatelstwa, zawodu, miejsca zatrudnienia lub zamieszkania,

– podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny”.

Umyślne wprowadzenie w błąd

Dla stwierdzenia wykroczenia z art. 65 § 1 wymagane jest, by sprawca umyślnie wprowadził w błąd organ państwowy lub instytucję upoważnioną z mocy ustawy do legitymowania co do tożsamości własnej lub innej osoby bądź też co do swego obywatelstwa, zawodu, miejsca zatrudnienia lub zamieszkania.

Przez pojęcie błędu w omawianym przepisie należy rozumieć fałszywe przeświadczenie organu lub instytucji co do okoliczności w nim wymienionych, czyli co do tożsamości sprawcy lub innej osoby, obywatelstwa sprawcy, jego zawodu, miejsca zatrudnienia lub miejsca zamieszkania. Jak trafnie zauważono w literaturze, wprowadzenie organu lub instytucji w błąd co do obywatelstwa, zawodu, miejsca zatrudnienia lub zamieszkania innej osoby jest na gruncie tego przepisu bezkarne (J. Wojciechowski, Kodeks wykroczeń, 1999, s. 91; M. Kulik, w: M. Mozgawa, Kodeks wykroczeń, 2009, s. 242). Organem państwowym jest każdy organ działający w imieniu państwa (O. Górniok, w: O. Górniok i in., Kodeks karny, t. 1, 2005, s. 261).

Organy państwowe

W kontekście omawianego wykroczenia może chodzić o wiele takich organów. Nie ma znaczenia w świetle znamion wykroczenia z art. 65 § 1, czy dany organ państwowy ma wyrażone wprost w przepisie prawo do legitymowania. Na gruncie komentowanego przepisu penalizowane jest wprowadzenie w błąd każdego organu państwowego odnośnie do danych w nim wskazanych (M. Kulik, w: M. Mozgawa, Kodeks wykroczeń, 2009, s. 244).

Całkiem osobno także, zdarzało się, iż niniejszy czyn zostaje zakwalifikowany jako składanie fałszywych zeznań na podstawie art. 233 Kodeksu karnego.

Wytłumaczenie okoliczności złożenia nieprawdziwego oświadczenia

Z uwagi na powyższe, jeżeli organ państwowy zauważy powyższą niewłaściwość – co jak wskazałam, już się zdarzało, właśnie na podobnych przypadkach, iż mężczyzna wskazywał jako osobę kierującą kobietę i odwrotnie – może pociągnąć Państwa do powyższej odpowiedzialności karnej. Jeżeli zdarzenie miało miejsce niedawno, proponuję więc wyjaśnić sytuację, iż pomyli Państwo np. terminy i doszło do nieumyślnego wprowadzenia w błąd, bowiem, jak Pan widzi, powyżej powyższe wykroczenie można popełnić jedynie umyślnie.