Deputat węglowy – dziedziczenie po zmarłej

• Autor: Elżbieta Gołąb

Moja mama zmarła w styczniu. Pobierała rentę rodzinną po zmarłym tacie. Co roku odbierała w naturze deputat węglowy (w lutym) jako wdowa po zmarłym mężu, górniku. Czy analogicznie do prawa pobrania ostatniej renty mam prawo jako jedyna spadkobierczyni ubiegać się o ten deputat?

Deputat węglowy jest częścią wynagrodzenia za pracę, w Pani przypadku jest to część renty rodzinnej mamy (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 25.07.1968 r., sygn. akt III CZP 11/68).

Jako taki dzieli los tej renty, czyli jako spadkobierca nabywa Pani prawa do wynagrodzenia (emerytury) należnego (czyli za okres życia mamy), lecz w tym czasie jej niewypłaconego.

Jeżeli deputat był częścią renty, za okres, w którym żyła Pani mama, to nie ma znaczenia fakt, że jest wypłacany – wydawany w naturze już po jej śmierci, gdyż wierzytelność przypada na okres jej życia i Pani jako jej spadkobierca ma prawo go za ten okres otrzymać.

W Pani sprawie najważniejsze jest ustalenie, czy deputat węglowy wydawany w lutym 2011 jest za rok 2010 czy za rok 2011 (za 2011 należałby się Pani tylko wielkości proporcjonalnie za styczeń).