.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Deputat węglowy – dziedziczenie po zmarłej

• Autor: Elżbieta Gołąb

Moja mama zmarła w styczniu. Pobierała rentę rodzinną po zmarłym tacie. Co roku odbierała w naturze deputat węglowy (w lutym) jako wdowa po zmarłym mężu, górniku. Czy analogicznie do prawa pobrania ostatniej renty mam prawo jako jedyna spadkobierczyni ubiegać się o ten deputat?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Deputat węglowy jest częścią wynagrodzenia za pracę, w Pani przypadku jest to część renty rodzinnej mamy (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 25.07.1968 r., sygn. akt III CZP 11/68).

 

Jako taki dzieli los tej renty, czyli jako spadkobierca nabywa Pani prawa do wynagrodzenia (emerytury) należnego (czyli za okres życia mamy), lecz w tym czasie jej niewypłaconego.

 

Jeżeli deputat był częścią renty, za okres, w którym żyła Pani mama, to nie ma znaczenia fakt, że jest wypłacany – wydawany w naturze już po jej śmierci, gdyż wierzytelność przypada na okres jej życia i Pani jako jej spadkobierca ma prawo go za ten okres otrzymać.

 

W Pani sprawie najważniejsze jest ustalenie, czy deputat węglowy wydawany w lutym 2011 jest za rok 2010 czy za rok 2011 (za 2011 należałby się Pani tylko wielkości proporcjonalnie za styczeń).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Elżbieta Gołąb

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje, źle wykonane usługi, wadliwe towary). Dzięki 3-letniej pracy w biurze powiatowego rzecznika konsumentów zna prawo konsumenckie nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce. Udziela porad również z zakresu prawa administracyjnego, karnego, cywilnego i rodzinnego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu