Ekwiwalent za deputat węglowy

Pracowałam na PKP w okresie od 1980 r. do 1999 r. Następnie prowadziłam działalność gospodarczą do obecnej chwili. Złożył dokumenty do ZUS-u o emeryturę z racji zatrudnia w PKP (warunki szkodliwe), 20 lat pracy do 1999 r. i osiągnięcia wieku 55 lat. ZUS przyznał mi emeryturę, lecz nie otrzymałam ekwiwalentu za deputat węglowy. Prawo do deputatu węglowego przysługiwało mi w okresie zatrudnienia na PKP, co potwierdzone jest w świadectwie pracy i moim zdaniem prawo do emerytury powstało również w wyniku zatrudniania na PKP. Czy otrzymam ten ekwiwalent?

Ekwiwalent za deputat węglowy

Prawo do deputatu węglowego w formie ekwiwalentu pieniężnego

Zgodnie z art. 74 ust.1 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” (jt. Dz. U. z 2014 r., poz. 1160 z późn. zm.) „byłemu pracownikowi kolejowemu pobierającemu emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, przyznaną na podstawie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń, a także członkom rodziny tego pracownika pobierającym po nim rentę rodzinną przyznaną na podstawie wymienionych przepisów, przysługuje prawo do deputatu węglowego w ilości 1800 kg węgla kamiennego w formie ekwiwalentu pieniężnego”.

Kiedy ZUS wypłaca deputat węglowy?

Zgodnie z ust. 3 powyższego „przepisu deputat węglowy przysługuje również emerytowi lub renciście, który pobiera emeryturę lub rentę z tytułu zatrudnienia w okresach równorzędnych z okresami zatrudnienia na kolei, oraz osobie której przyznano kolejową emeryturę lub rentę w drodze wyjątku”.

Ekwiwalent pieniężny przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych w dwóch terminach wraz z wypłatą emerytury.:

  • w marcu – ekwiwalent za okres od 1 stycznia do 30 czerwca,
  • we wrześniu – za okres od 1 lipca do 31 grudnia każdego roku.

Podsumowując – ekwiwalent się Pani oczywiście, należy ale ZUS nie wypłaca go co miesiąc, tylko dwa razy w roku. Jeśli dopiero teraz otrzymała Pani decyzję o emeryturze, to pierwszy ekwiwalent powinna Pani otrzymać w marcu za okres od otrzymania decyzji o emeryturze do 30 czerwca.