Konsekwencje podpisania przez dzieci oświadczenia o zakończeniu alimentów

• Autor: Adam Dąbrowski

Mój były mąż zwrócił się do dzieci o podpisanie u notariusza oświadczenia o zakończeniu alimentów, gdyż ukończyły one 26 lat. Na dzień dzisiejszy jego zadłużenie wynosi ok. 330 tys. zł zaległych alimentów wraz z odsetkami. Poinformował dzieci, że jeżeli nie podpiszą rezygnacji, to skieruje sprawę do sądu. Proszę o wyjaśnienie mi, jakie to stworzy konsekwencje, gdyby się zgodzili podpisać. Czy zadłużenie wynikające z unikania płatności (również u komornika) nie ulegnie przedawnieniu i czy powinny to w ogóle podpisywać, czy jeżeli jedno z nich podpisze, to coś zmieni?

Konsekwencje podpisania przez dzieci oświadczenia o zakończeniu alimentów

Alimenty na dzieci

Wskazuje Pani na „zakończenie alimentów”. Alimenty są przyznane na każde dziecko oddzielnie. Działania jednego z nich w zakresie jego uprawień do alimentów nie wpływają na alimenty innych dzieci.

Zamiary ojca wskazują na to, że chodzi o sytuację odpowiadającą treści artykułu 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.io.): „W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.

W przedstawionym przepisie ustawowym jednoznacznie wskazano, że formalizacja obowiązku alimentacyjnego może nastąpić w orzeczeniu sądowym lub w umowie (a umowę taką dobrze jest przedstawić sądowi do zatwierdzenia)”.

To pozwala nam wyciągnąć wniosek, że również formalizacja zakończenia obowiązku alimentacyjnego może odbyć się takimi samymi sposobami.

Powództwo o zakończenie alimentów

Ze strony ojca możliwe jest wytoczenie powództwa (z żądaniem stwierdzenia wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego- wypłacania alimentów w przyszłości). W razie wyroku ustalającego wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego ma on skutek na przyszłość nie dotyczy alimentów zaległych, należnych do daty wskazanej w orzeczeniu jako data wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.

Dzieci jako wierzyciele są uprawnione do zwolnienia ojca jako dłużnika z długu – do zwolnienia z długu dochodzi, jeżeli dłużnik zwolnienie przyjmuje. Artykuł 508 Kodeksu cywilnego stanowi: „zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje”. Ewentualna ugoda między Panami – w tym pozasądowa (np. zawarta w formie aktu notarialnego, ale lepiej wcześniej omówić wysokość taksy notarialnej) – powinna być odpowiednio precyzyjna. Zwłaszcza chodzi o podjęcie i wyrażenie na piśmie decyzji co do następujących okoliczności: rezygnacja z domagania się alimentów na przyszłość, ewentualne zwolnienie z długu co do świadczeń dotychczas należnych (w tym zaległych), określenie osoby ponoszącej koszty (w tym związane z zawarciem ugody oraz dotyczących ewentualnej egzekucji alimentów).

Dotyczyłoby to alimentów zaległych i nieściągniętych.

Dorosłe dziecko może dobrowolnie zgodzić się na to, że jest w stanie otrzymać się samodzielnie i obowiązek alimentacyjny ojca wygasa; z tego powodu niejako rezygnuje ze świadczeń na przyszłość, jeżeli jego sytuacja materialno-bytowa pozwala mu samodzielnie się utrzymać lub jeśli przemawia za tym sytuacja materialno-bytowa ojca jako zobowiązanego do alimentacji. Przyuczyłoby to alimentów na przyszłość.

Umowa alimentacyjna

Umowa alimentacyjna powinna zostać zawarta na piśmie z datą pewną i zawierać oświadczenia i podpisy obu stron. Dla potwierdzenia ważności umowy o ustaniu obowiązku alimentacji warto złożyć do sądu wniosek o jej zatwierdzenie, w przeciwnym razie nie będzie ona stanowiła pełnowartościowego dokumentu prawnego.

Zatwierdzeniu przez sąd podlega również ugoda zawarta przed mediatorem i notariuszem. Postanowienie o zatwierdzeniu ugody, sąd wydaje na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron.

Skutki oświadczenia o zakończeniu alimentów

Skutki zależne byłyby od przyjętego rozwiązania. W razie rezygnacji tylko z alimentów na przyszłość – zaległe alimenty będą mogły być nadal egzekwowane. Ustanie obowiązek alimentacyjny na przyszłość, ale nie wygaśnie obowiązek zapłacenia alimentów zaległych. Możliwa jest dalsza egzekucja alimentów zaległych, a w razie ewentualnego umorzenia konieczne byłoby wszczęcie ponownie ich egzekucji w ciągu 10 lat od umorzenia poprzedniej( aby zapobiec przedawnieniu).

Wskażę, iż prawo dochodzenia niezapłaconej kwoty z tytułu alimentów zasądzonych wyrokiem sądowym przedawnia się dopiero po upływie dziesięciu lat. Uprawniony (czyli dziecko) ma jednak prawo nigdy nie dochodzić zasądzonych dla niego alimentów.

W razie rezygnacji z alimentów na przyszłości zwolnienia z alimentów zaległych- ojciec stanie się w całości wolny od obowiązku ich uregulowania. Postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone. Zamknięta zostaje droga do egzekucji alimentów zaległych.

Gdy dzieci nie zgodzą się, ojciec zapewne wystąpi do sądu o wygaśniecie obowiązku alimentacyjnego.