Obliczenie podatku od dywidendy

Proszę o poradę w sprawie obliczenia podatku u źródła od zagranicznej dywidendy. Które z poniższych wyliczeń jest prawidłowe?

  • 1000 euro x 10% podatku = 100 euro podatku, zaś 900 euro do wypłaty;
  • 1000 euro x 100 / 110 = 909,09 euro dywidendy do wypłaty, 90,91 podatku.

Obliczenie podatku od dywidendy

Jak obliczyć podatek od zagranicznej dywidendy?

Z tego, co rozumiem, pyta Pani o sposób obliczenia podatku od strony płatnika (inaczej mówiąc, pytanie jest zadane w imieniu spółki, która wypłaca dywidendę zagranicznemu udziałowcowi); stawka 10% została ustalona w oparciu o zapisy stosownej umowy międzynarodowej.

W takim przypadku podatek należy obliczyć od całości dywidendy (brutto) – nie zaś od wartości dywidendy netto. Inaczej mówiąc, stosujemy w tym przypadku metodę „od stu”, wskazaną w wersji pierwszej, nie zaś metodę „w stu” opisaną przez Panią w wersji drugiej.

Taki sposób obliczenia podatku wynika ze sformułowania przepisu art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.).

„Art. 22. 1. Podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu”.

W przypadku dywidend przedmiotem opodatkowania jest przychód (wartość przysługującej dywidendy); momentem uzyskania przychodu jest data faktycznej wypłaty środków (art. 10 ustawy).

Analogiczne regulacje znajdują się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 30a oraz 24 ust. 5).

Zapisanie w ustawie metody wyliczania podatku od wartości netto jest nieco bardziej skomplikowane – ustawodawca zastosował tego typu regulację w art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług. „Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej” – z użytego sformułowania wynika jednoznacznie, że podatek wylicza się z zastosowaniem metody „w stu” (od wartości netto).

Sformułowanie przepisów o podatkach dochodowych sprawia, że nie jest możliwe uznanie za podstawę obliczania podatku wartości netto – prawidłowa jest zatem pierwsza wersja Pani wyliczenia.

Oczywiście wartości należy przeliczyć na walutę polską, dokonać niezbędnych zaokrągleń itd. (zakładam, że nie jest to istotą Pani pytania).