.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Obliczenie podatku od dywidendy

Proszę o poradę w sprawie obliczenia podatku u źródła od zagranicznej dywidendy. Które z poniższych wyliczeń jest prawidłowe?

 

  • 1000 euro x 10% podatku = 100 euro podatku, zaś 900 euro do wypłaty;
  • 1000 euro x 100 / 110 = 909,09 euro dywidendy do wypłaty, 90,91 podatku.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Obliczenie podatku od dywidendy

Jak obliczyć podatek od zagranicznej dywidendy?

Z tego, co rozumiem, pyta Pani o sposób obliczenia podatku od strony płatnika (inaczej mówiąc, pytanie jest zadane w imieniu spółki, która wypłaca dywidendę zagranicznemu udziałowcowi); stawka 10% została ustalona w oparciu o zapisy stosownej umowy międzynarodowej.

 

W takim przypadku podatek należy obliczyć od całości dywidendy (brutto) – nie zaś od wartości dywidendy netto. Inaczej mówiąc, stosujemy w tym przypadku metodę „od stu”, wskazaną w wersji pierwszej, nie zaś metodę „w stu” opisaną przez Panią w wersji drugiej.

 

Taki sposób obliczenia podatku wynika ze sformułowania przepisu art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.).

 

„Art. 22. 1. Podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu”.

 

W przypadku dywidend przedmiotem opodatkowania jest przychód (wartość przysługującej dywidendy); momentem uzyskania przychodu jest data faktycznej wypłaty środków (art. 10 ustawy).

 

Analogiczne regulacje znajdują się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 30a oraz 24 ust. 5).

 

Zapisanie w ustawie metody wyliczania podatku od wartości netto jest nieco bardziej skomplikowane – ustawodawca zastosował tego typu regulację w art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług. „Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej” – z użytego sformułowania wynika jednoznacznie, że podatek wylicza się z zastosowaniem metody „w stu” (od wartości netto).

 

Sformułowanie przepisów o podatkach dochodowych sprawia, że nie jest możliwe uznanie za podstawę obliczania podatku wartości netto – prawidłowa jest zatem pierwsza wersja Pani wyliczenia.

 

Oczywiście wartości należy przeliczyć na walutę polską, dokonać niezbędnych zaokrągleń itd. (zakładam, że nie jest to istotą Pani pytania).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Elżbieta Jędruczyk

Doradca podatkowy (nr 10073), obecnie doktorantka na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Ma ponad 10-letnie doświadczenie w księgowości, uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (certyfikat Ministerstwa Finansów nr 4683/2003) i prowadzi własne biuro rachunkowe. Doradza w sprawach z zakresu opodatkowania międzynarodowego, zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz weryfikacji prowadzonej księgowości. Porad prawnych udziela także w języku angielskim.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 - dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu