.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zakup 51% udziałów we własności samochodu

Chciałbym kupić samochód, a właściwie 51% udziałów w nim, z licytacji. Zastanawiam się jednak, czy taki zakup ma sens. Czy będę mógł korzystać z pojazdu i go ewentualnie kiedyś sprzedać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zakup 51% udziałów we własności samochodu

Zakup udziału w samochodzie

W zasadzie odpowiedź uzależniona jest od tego, kto jest drugim współwłaścicielem. Jeśli bank, to w zasadzie poniżej przedstawione rozważania nie będą miały zastosowania z praktycznego punktu widzenia.

 

W Pańskiej sprawie do własności samochodu zastosowanie mają przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych, regulowane przepisami Kodeksu cywilnego, tj. art. 199 i następnymi:

 

„Art. 199. [Przekroczenie zwykłego zarządu]

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

 

Art. 200. [Współdziałanie]

Każdy ze współwłaścicieli jest obowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną.

 

Art. 201. [Zarząd zwykły]

Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności”.

Korzystanie z samochodu przez współwłaściciela

Zgodnie z powyższym w zasadzie do korzystania i posiadania samochodu niezbędna jest zgoda wszystkich właścicieli. W przeciwnym razie każdy może wystąpić do sądu o rozstrzygnięcie sporu.

 

Oczywiście rozporządzenie samochodem jest bez zgody drugiego współwłaściciela niemożliwe.

 

Może Pan żądać zniesienia współwłasności poprzez przyznanie samochodu Panu ze spłatą na rzecz drugiego współwłaściciela. Przedmiotową kwestię można uregulować w drodze umowy (wymóg formy pisemnej) bądź w drodze orzeczenia sądowego.

 

Jeżeli współwłaścicielem jest bank powyższe ma zastosowanie od strony formalnej. Co do zasady bank nie uczestniczy we współposiadaniu i użytkowaniu samochodu. Oczywiście ograniczenia jego zbycia pozostają nadal aktualne – w tym wypadku niezbędna jest także zgoda banku.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Tomasz Krupiński

Radca prawny, absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (studia ukończył z wynikiem bardzo dobrym) oraz podyplomowych studiów z zakresu zarządzania projektami europejskimi. Radca prawny z siedmioletnim doświadczeniem zawodowym w obsłudze prawnej jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych. Specjalista z zakresu prawa rodzinnego oraz szeroko rozumianego prawa nieruchomości. Uczestnik programów ministerialnych dotyczących problematyki prawnorodzinnej. Od kilku lat doradza prawnie zarządom wspólnot mieszkaniowych oraz zarządcom nieruchomości. Posiada również uprawnienia zarządcy nieruchomości.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu