.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup 51% udziałów we własności samochodu

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 28.03.2011

Chciałbym kupić samochód, a właściwie 51% udziałów w nim, z licytacji. Zastanawiam się jednak, czy taki zakup ma sens. Czy będę mógł korzystać z pojazdu i go ewentualnie kiedyś sprzedać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W zasadzie odpowiedź uzależniona jest od tego, kto jest drugim współwłaścicielem. Jeśli bank, to w zasadzie poniżej przedstawione rozważania nie będą miały zastosowania z praktycznego punktu widzenia.

 

W Pańskiej sprawie do własności samochodu zastosowanie mają przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych, regulowane przepisami Kodeksu cywilnego, tj. art. 199 i następnymi:

 

„Art. 199. [Przekroczenie zwykłego zarządu]

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

 

Art. 200. [Współdziałanie]

Każdy ze współwłaścicieli jest obowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną.

 

Art. 201. [Zarząd zwykły]

Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności”.

 

Zgodnie z powyższym w zasadzie do korzystania i posiadania samochodu niezbędna jest zgoda wszystkich właścicieli. W przeciwnym razie każdy może wystąpić do sądu o rozstrzygnięcie sporu.

 

Oczywiście rozporządzenie samochodem jest bez zgody drugiego współwłaściciela niemożliwe.

 

Może Pan żądać zniesienia współwłasności poprzez przyznanie samochodu Panu ze spłatą na rzecz drugiego współwłaściciela. Przedmiotową kwestię można uregulować w drodze umowy (wymóg formy pisemnej) bądź w drodze orzeczenia sądowego.

 

Jeżeli współwłaścicielem jest bank powyższe ma zastosowanie od strony formalnej. Co do zasady bank nie uczestniczy we współposiadaniu i użytkowaniu samochodu. Oczywiście ograniczenia jego zbycia pozostają nadal aktualne – w tym wypadku niezbędna jest także zgoda banku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + zero =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »