.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zatrudnienie syna w spółce cywilnej

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 26.12.2018

Posiadam z mężem spółkę cywilną. Czy spółka cywilna jako firma może zatrudnić na umowę o pracę na czas nieokreślony syna jako osobę współpracującą (kod 05 11 00), nie jako pracownika?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety nie ma takiej możliwości, o którą Pani pyta. Gdy syn będzie zatrudniony na umowę o pracę przez spółkę, to jest taka możliwość, ponieważ zgodnie z art. 3 Kodeksu pracy pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 18 marca 2014 r., sygn. akt II UK 449/13.

 

Zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych „za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz zleceniobiorcami, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5, uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia; nie dotyczy to osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego”.

 

Chodzi więc o osoby współpracujące z przedsiębiorcami, którzy są najbliżsi tym osobom. W tym konkretnym przypadku zatrudniać będzie spółka cywilna, a nie rodzice. Zatem to nie rodzice są pracodawcami syna, ale spółka cywilna na mocy wspomnianego przeze mnie przepisu. Trzeba mieć na uwadze, że to spółka, a nie pojedynczy rodzic, jest płatnikiem składek w przypadku spółki cywilnej. Posiada własny NIP, którym posługuje się w rozliczeniach. Skoro więc spółka jest pracodawcą dla syna wspólników i to ona jest płatnikiem składek (pomimo że nie ma osobowości prawnej, a za przedsiębiorców uważane są osoby fizyczne prowadzące w ten sposób działalność gospodarczą), to nie można mówić, że między płatnikiem składek a pracownikiem występuje relacja, o której mowa w art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV + dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl