.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Umowa na okres próbny a zakaz konkurencji

• Opublikowano: 04-03-2022 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

W maju dwa lata temu zawarłem umowę o pracę na pełen etat na okres trzech miesięcy (okres próbny) z klauzulą o zakazie konkurencji. Po upływie tego czasu kontynuowałem pracę na tym samym stanowisku, jednak ze względu na trudności związane z lockdownem i koniecznością pracy zdalnej nowa umowa ani jej warunki nie zostały mi przedstawione do podpisu. Według umowy nie mogę świadczyć usług żadnej innej firmie bez pisemnej zgody mojego obecnego pracodawcy. Czy to ustalenie nadal mnie obowiązuje pomimo braku podpisania nowej umowy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Umowa na okres próbny a zakaz konkurencji

Podpisanie umowy o zakazie konkurencji

Najistotniejszą kwestią jest to, że dla umowy o zakazie konkurencji ustawodawca wprowadził wymóg zachowania przez obie strony formy pisemnej pod rygorem nieważności. Aby zatem obowiązywała ona pracownika, pracodawca musi dysponować jej egzemplarzem podpisanym ręcznie przez pracownika i pracodawcę.

 

W okresie na czas zawierania umowy na okres próbny podpisał Pan umowę o zakazie konkurencji. Należałoby więc przeanalizować jej treść, tj. czy wygasła wraz z wygaśnięcie umowy o pracę na okres próbny. Jeśli owa umowa na okres próbny stanowi, że w okresie obowiązywania umowy z dnia … (tej na okres próbny) obowiązuje Pana ów zakaz konkurencji, to jej treść jest dla Pana korzystana i wskazuje na to, że nie obowiązuje Pana obecnie zakaz konkurencji. O ile bowiem umowa o pracę nie wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności, czyli sam fakt wykonywania pracy po okresie próbnym spowodował, że została zawarta umowa o pracę w sposób dorozumiany (niemniej pracodawca powinien potwierdzić jej warunki na piśmie pod rygorem nałożenia przez PIP grzywny za zaniechanie tego obowiązku), o tyle nie można zawrzeć w sposób dorozumiany umowy o zakazie konkurencji, bowiem tutaj Kodeks pracy w art. 1013 wymaga dla takiej umowy pod rygorem nieważności formy pisemnej.

Zapisy umowy o pracę

Jeśli jednak ów zakaz konkurencji jest sformułowany jako obowiązujący w każdym czasie pozostawania w zatrudnieniu u pracodawcy, to obowiązuje Pana nawet obecnie. Kluczowe jest więc sięgnięcie do tego, jak zapisany jest ów zakaz w umowie na okres próbny.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu