Praca na dwa etaty

• Opublikowano: 26-02-2023 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Pracuję jako programista na umowę o pracę. Ze względu na niewielką ilość pracy myślałem o tym, żeby znaleźć sobie drugą pracę na pełny etat w podobnej firmie, również na umowę o pracę. Czy posiadanie dwóch pełnych etatów jest legalne? Czy istnieją prawne przeszkody do pracy na dwa pełne etaty? Czy mogą tutaj być problemy związane z czasem odpoczynku pomiędzy dniami pracy? Główny problem dla mnie stanowi umowa o zakazie konkurencji. Jakie realne ryzyko niesie ze sobą złamanie tej umowy? Czy zostanę zwolniony, czy grozi mi sprawa sądowa? Jaka jest szansa że firma będzie walczyła o odszkodowanie i będzie wstanie wywalczyć odszkodowanie. Jakiej wysokości byłoby takie odszkodowanie? Jak wygląda sprawa z urlopem wypoczynkowym w przypadku dwóch etatów? Czy dostaję 20/26 dni u obu pracodawców?

Praca na dwa etaty

Podpisanie drugiej umowy o pracę

Jak najbardziej można mieć dwie umowy o pracę, w tym nawet na pełny etat. Kodeks pracy na to zezwala, bowiem nie wprowadza żadnych ograniczeń w tym zakresie. Nadto, co do zasady pracownik nie ma obowiązku informowania pracodawcy o podpisaniu drugiej umowy o pracę, chyba że podpisał umowę o zakazie konkurencji (wtedy taki pracownik nie może rozpocząć pracy w tej samej lub podobnej branży w tym samym czasie). Czasem zdarza się, że regulamin pracy wprowadza obowiązek informowania, bo np. pracodawca ma interes w tym, żeby pracownik np. w godzinach pracy u niego nie robił zadań dla innego pracodawcy. Dlatego musi Pan dokładnie przeczytać także regulamin pracy.

Prawo do urlopu z dwóch etatów

Dalej wskazuję, że pracownik posiada prawo do urlopu niezależnie u każdego pracodawcy w przypadku pracy na dwa etaty. Natomiast ustalając wymiar urlopu wypoczynkowego w przypadku każdej z umów, trzeba mieć na względzie m.in. o okres i wymiar zatrudnienia oraz stażu pracy. Pracownik nabywa zatem prawo do urlopu wypoczynkowego u każdego z zatrudniających go jednocześnie pracodawców w wymiarze proporcjonalnym do kresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym. Również z obu umów o pracę pracownik jest zgłaszany do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Godziny pracy na dwa etaty

Jedyna przeszkoda to ewentualny zakaz konkurencji, zapisy regulaminu (choć tutaj lada moment ma wejść nowelizacja Kodeksu pracy zakazująca zapisów w regulaminie zabraniających czy wymagających zgody pracodawcy na drugi etat: poza oczywiście prawem do zawarcia umowy o zakazie konkurencji). Inna kwestia to to, czy faktycznie Pan fizycznie jest w stanie pracować na dwa etaty. Godziny nie mogłyby się pokrywać, czyli dwie prace np. od 8 do 16, a co najwyżej od 8 do 16, a druga od 16.30 w górę, tak, żeby w pracy u pracodawcy nie wykonywał Pan pracy dla drugiego pracodawcy, bo to może być naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych i nawet dyscyplinarką.

Umowa o zakazie konkurencji

Pan jednak ma umowę o zakazie konkurencji. Jedyna opcja, by móc pracować u innego pracodawcy konkurencyjnego, to pisemna zgoda pracodawcy obecnego. Naruszenie umowy, czyli podjęcie zatrudnienia bez tejże zgody spowoduje, że pracodawca ma Pana prawo zwolnić dyscyplinarnie oraz ma prawo dochodzić od Pana odszkodowania za szkodę poniesioną w związku ze złamaniem zakazu. Co do zwolnienia dyscyplinarnego, to nie wymaga to sprawy sądowej, natomiast jest wezwanie do odszkodowania. Jeśli Pan je zakwestionuje, uważając, że jest np. zawyżone albo zignoruje, wówczas pracodawca ma prawo wytoczyć sprawę sądową o odszkodowanie. Takie odszkodowanie sięga od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, to wszystko zależy, jak pracodawca wykaże szkodę. W przypadku posiadania podpisanej umowy uzyskanie odszkodowania jest bardzo realne, ale o wysokości decyduje wiele aspektów: Pana wynagrodzenie u obecnego pracodawcy; wartość/znaczenie zakazu konkurencji, np. utrata reputacji przez pracodawcę na skutek tego, że jego pracownik podejmuje pracę u konkurencji. To niestety może ocenić tylko sąd.