Prywatny wynajem mieszkań a obowiązek uiszczania abonamentu RTV

• Opublikowano: 21-06-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Mam kilka mieszkań, które wynajmuję. Na wyposażeniu są odbiorniki telewizyjne – czyli są moją własnością. Kto ma płacić abonament, ja czy najemca? Ja oczywiście płacę swój abonament. Wynajmuję prywatnie, nie jako firma. Konkretnie chodzi mi o to, czy te wynajmowane odbiorniki mogę podpiąć pod mój abonament?

Prywatny wynajem mieszkań a obowiązek uiszczania abonamentu RTV

Zakres obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej RTV

Kwestie związane z opłatami abonamentowymi regulują przepisy ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1689). Zgodnie z art. 1 przedmiotowej ustawy opłaty abonamentowe pobiera się w celu umożliwienia realizacji misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2020 r., poz. 805), przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji. Nadto zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy za używanie odbiorników telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe. Ustawa wprowadza również domniemanie, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

Co do zasady, opłatę abonamentową uiszcza się za każdy odbiornik telewizyjny. Nie dotyczy to jednak sytuacji określonej w art. 2 ust. 5 ustawy, zgodnie z którym niezależnie od liczby odbiorników telewizyjnych używanych przez:

  1. Osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność;
  2. Podmioty lecznicze niebędące przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, publiczne i niepubliczne uczelnie, a także domy pomocy społecznej – w tym samym budynku, zespole budynków lub w samochodach będących w używaniu tych instytucji uiszcza się tylko jedną z opłat.

Opłacanie abonamentu RTV po stronie właściciela odbiornika

Redakcja przepisu art. 2 ust. 2 ustawy, który odnosi się do pojęcia posiadania odbiornika telewizyjnego, może sugerować, że obowiązkiem opłaty będzie obciążona osoba, u której krótko mówiąc w mieszkaniu znajduje się ten odbiornik, gdyż tylko taka osoba może mówić o jego posiadaniu. W Pana przypadku w lokalach najmowanych znajdują się odbiorniki telewizyjne, a korzystają z nich najemcy, zatem w ich posiadaniu znajduje się odbiornik.

Niemniej jednak obowiązek uiszczania opłat obciąża Pana jako właściciela odbiorników. Pan jest ich właścicielem, a oddanie ich do korzystania najemcom nie wyłącza Pana zobowiązania publicznoprawnego. Zatem powinien Pan uiszczać opłaty abonamentowe od każdego odbiornika, co do którego jest Pan właścicielem. W praktyce zdarzają się sytuacje, kiedy to wynajmujący próbują w umowie najmu przerzucić ciężar tych zobowiązań na najemców, nie jest to jednak praktyka zgodna z obowiązującymi przepisami.

Na koniec zasadne jest przytoczenie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 6 grudnia 2022 r. sygn. akt. I SA/Gd 1127/22, zgodnie z którym: „Abonament RTV jest przypisany do osób, które go zarejestrowały, nie zaś do adresu.” Nadto zwrócić należy również uwagę na treść orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 26 października 2021 r., sygn. akt. I SA/GI 480/21, zgodnie z którym: „Dodatkowo wskazać należy, że obowiązek uiszczania opłat abonamentowych nie jest związany z rejestracją odbiorników w określonym miejscu, lecz z rejestracją odbiorników przez konkretnego abonenta”. Zatem na Panu jako na właścicielu ciąży obowiązek uiszczenia opłat za odbiorniki znajdujące się w najmowanych mieszkaniach. Jest to bowiem Pana własność. Przez najem nie powoduje Pan przejścia obowiązku publicznoprawnego na najemcę. Jeżeli dany telewizor byłby własnością najemcy, to wtedy najemca ponosiłby opłatę abonamentową.