.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pobyt i zameldowanie za granicą a wynajem mieszkania w Polsce

Autor: Michał Berliński • Opublikowane: 19.06.2021 • Zaktualizowane: 19.06.2021

Moja siostra mieszka od kilku lat we Włoszech. W Polsce posiada mieszkanie, które wynajmuje. We Włoszech planuje się zameldować, aby móc płacić tam ubezpieczenie zdrowotne. Czy zameldowanie na stałe we Włoszech może jakoś wpłynąć na fakt, że posiada i wynajmuje mieszkanie w Polsce? Czy zmienia to jej sytuację podatkową? Czy jej pobyt we Włoszech może mieć jakiś wpływ na ewentualne sprawy sądowe, np. na postępowania spadkowe?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pobyt i zameldowanie za granicą a wynajem mieszkania w Polsce

Rezydencja podatkowa

Zacznijmy od tego, który kraj jest i będzie dla siostry miejscem rezydencji podatkowej. Zgodnie z polskim prawem kwestie związane z ustaleniem rezydencji podatkowej reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 3 ust. 1-1a ustawy PIT – osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2)przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

 

Wystarczające jest spełnienie jednej z powyższych przesłanek, aby zostać uznanym za polskiego rezydenta podatkowego. O ile przesłanka przebywania na terenie RP dłużej niż 183 dni w roku jest oczywista, o tyle problemy mogą być z interpretacją warunku posiadania w Polsce ośrodka interesów życiowych, co również może dotyczyć Pańskiej siostry. Jak czytamy w wyroku WSA w Łodzi z 5.10.2017 (I SA/Łd 493/17):

 

Ośrodek interesów życiowych

„Oceniając, w którym z państw znajduje się centrum życiowych i zawodowych interesów osoby fizycznej, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim związki osobiste i ekonomiczne osoby fizycznej z danym państwem, wśród których istotne są więzi rodzinne, towarzyskie, zatrudnienie, działalność polityczna, kulturalna i wszelka inna działalność, miejsce wykonywania działalności gospodarczej i miejsce, z którego osoba zarządza swoim mieniem.”

 

Wobec tego osoba, która przeprowadza się na terytorium Polski, może zostać uznana za polskiego rezydenta podatkowego w dwóch sytuacjach:

 

  1. w momencie, gdy przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku (nawet jeżeli jej ośrodek interesów życiowych znajduje się w innym kraju);
  2. w momencie, gdy na stałe przeniesie swój ośrodek interesów życiowych do Polski (wtedy nie ma znaczenia jak długo mieszka w kraju, już od dnia przeprowadzki staje się polskim rezydentem podatkowym).

 

Jak widać, dopuszczalna jest sytuacja, w której osoba przebywa w Polsce krócej niż 183 dni w roku, a i tak będzie uznana za polskiego rezydenta podatkowego, jeżeli w RP będzie znajdował się jej ośrodek interesów życiowych.

 

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że ośrodek interesów życiowych siostry znajduje się we Włoszech a nie w Polsce. Natomiast w ciągu roku będzie musiała przebywać we Włoszech dłużej niż 183 dni, to druga przesłanka zostaje spełniona, co oznacza, że może zostać uznana za włoskiego go rezydenta podatkowego. Zatem siostra podatki od wynagrodzenia powinna opłacać we Włoszech.

 

Rezydencja włoska, mieszkanie w Polsce

Teraz przejdźmy do kwestii posiadanego w Polsce mieszkania. Jeśli siostra ten lokal wynajmuje i czerpie z niego aktualnie jakiś dochód, to ów dochód z najmu nieruchomości powinna rozliczać w Polsce, w zeznaniu PIT-28. Natomiast żadne inne kwestie nie ulegają tutaj zmianie. Nie zmienia się nic w prawie spadkowym, dziedziczeniu i innych.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć - 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl