Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nie wykonanie opłaconej usługi

Autor: Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 21.03.2018

Umówiłem się ze znajomym, że wykona dla mnie stronę internetową. Wycenił mi w mailu poszczególne składniki tej strony, ale mojego zamówienia nie wykonał. Niestety nie spisaliśmy żadnej umowy, poza tymi kilkoma punktami dotyczącymi jej zawartości. Ufałem mu, więc opłaciłem fakturę, którą wystawił, ale do dziś (czyli 6 miesięcy od zamówienia) nie mogę wyegzekwować wykonania tej strony. Dałem mu mailowo ultimatum do końca miesiąca na wykonanie zobowiązania, ale zero reakcji. Strona jest nieskończona, co niestety psuje mój wizerunek. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Jak odzyskać pieniądze?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie wykonanie opłaconej usługi

Fot. Fotolia

W omawianym przypadku nie ma znaczenia to, iż szczegóły umowy zostały omówione jedynie ustnie. Istnieje bowiem dowód w postaci korespondencji mailowej pomiędzy Panem i Pana kolegą, jak również wystawiona i opłacona faktura. Co więcej, jeśli Panowie występowali jako przedsiębiorcy (faktura została wystawiona na Pana firmę), to zgodnie z art. 74 § 4 Kodeksu cywilnego (K.c.) nie są Państwo zobowiązani do zachowania formy pisemnej, nawet gdyby była wymagana (choć w omawianym przypadku nie jest).

 

Nie wiem, czy wyznaczając ostateczny termin zagroził Pan, iż po jego upływie od umowy odstąpi, jeśli nie, może Pan wyznaczyć dodatkowy termin (np. 7 dni) pod rygorem odstąpienia od umowy. Pozwala na to Panu art. 491 § 1 K.c., zgodnie z którym, jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy. Może również, bądź bez wyznaczenia terminu dodatkowego, bądź też po jego bezskutecznym upływie, żądać wykonania zobowiązania i naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki. Zgodnie natomiast z § 2 omawianego przepisu, jeżeli świadczenia obu stron są podzielne, a jedna ze stron dopuszcza się zwłoki tylko co do części świadczenia, uprawnienie do odstąpienia od umowy przysługujące drugiej stronie ogranicza się, według jej wyboru, albo do tej części, albo do całej reszty niespełnionego świadczenia. Strona ta może także odstąpić od umowy w całości, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez nią cel umowy, wiadomy stronie będącej w zwłoce.

 

Jeśli nie zagroził Pan odstąpieniem od umowy, sugeruję przesłać na adres znajomego ostateczne wezwanie do wykonania umowy z wyznaczeniem krótkiego terminu i wskazaniem, że w przeciwnym razie odstępuje Pan od niej w całości i żąda Pan przesłania całości wynagrodzenia na wskazany rachunek bankowy. W celach dowodowych wezwanie sugeruję przesłać listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W ten sposób będzie miał Pan dowód, że wzywał Pan dłużnika do wywiązania się z zobowiązania pod rygorem odstąpienia od umowy i że mógł Pan swobodnie od umowy odstąpić, kiedy ten nie wykona swojego zobowiązania.

 

Co więcej, może wskazać Pan, iż w przypadku niewywiązania się z umowy dochodzić będzie Pan odszkodowania za straty wizerunkowe spowodowane nieukończoną stroną internetową. Zgodnie bowiem, z art. 471 K.c. – dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Co prawda, ustalenie wysokości takiej szkody może być kłopotliwe, ale nie oznacza to, iż nie jest to wykonalne.

 

Jeśli mimo wszystko Pana kolega nie wywiąże się ze zobowiązania, należałoby przesłać wezwanie do zapłaty ceny umownej usługi, jak również, jeśli się Pan na to zdecyduje, żądanie zapłaty odszkodowania w określonej wysokości. W przypadku jeśli dłużnik nie ureguluje należności we wskazanym przez Pana terminie, będzie mógł Pan skierować sprawę na drogę postępowania sądowego i żądać zasądzenia przez sąd należności na Pana rzecz.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć plus VII =

»Podobne materiały

Rekompensata za koszty odzyskiwania należności

Czy w przypadku dostawy towaru z 21-dniowym terminem płatności możliwość naliczenia rekompensaty 40 euro powstaje nawet przy zapłacie jeden, dwa dni po terminie? Jeżeli zapłatę pobiera przedstawiciel dostawcy i spóźni się z odbiorem pieniędzy z przyczyn losowych kilka dni, czy w tej sytuacji powstaj

 

Żądanie zapłaty za usługę bez zawarcia umowy

Na jednym z forów biznesowych zainicjowałam temat o zasadności korzystania z usług osób wymyślających nazwy dla firm, domen. Napisała do mnie kobieta, która się tym zajmuje, cytuję: „proponuję wrzucić mi temat bez zobowiązań, jeśli Ci się spodoba, pociągniemy temat dalej”. Zaczęła więc w

 

Zakup na pokazie sprzętu na firmę, jak odstąpić?

Bez zastanowienia zakupiliśmy na pokazie bardzo drogi odkurzacz. Jeszcze tego samego wieczoru uznaliśmy, że to była zła decyzja i następnego dnia wysłaliśmy oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa, na co otrzymaliśmy odpowiedź, że nie możemy zerwać umowy, gdyż zost

 

Dochodzenie odszkodowania za nieprawidłowe działanie zakupionych sprzętów

Pracuję w firmie zatrudniającej około 20 osób. Dwa lata temu kolega, który jest już aktualnie na emeryturze, sprzedał klientowi sprzęty, których producentem była firma spoza UE i na które udzielona była 12-miesięczna gwarancja. Klient ten jest producentem. Po prawie 2 latach zgłosił on nieprawidłowe

 

Zwrot nadpłaty za czynsz z powodu zawyżonego metrażu

Od 2005 r. wynajmujemy lokal użytkowy od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Wielokrotnie zwracaliśmy się do właściciela o weryfikację metrażu powierzchni. Dopiero w 2011 r. WAM dokonała pomiaru, który potwierdził metraż wynikający z dokumentów. Następnie w czerwcu 2019 r. przypadkowo stwierdziliśmy, ż

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »