.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Niewykonanie opłaconej usługi

• Autor: Mateusz Rzeszowski

Umówiłem się ze znajomym, że wykona dla mnie stronę internetową. Wycenił mi w mailu poszczególne składniki tej strony, ale mojego zamówienia nie wykonał. Niestety nie spisaliśmy żadnej umowy, poza tymi kilkoma punktami dotyczącymi jej zawartości. Ufałem mu, więc opłaciłem fakturę, którą wystawił, ale do dziś (czyli 6 miesięcy od zamówienia) nie mogę wyegzekwować wykonania tej strony. Dałem mu mailowo ultimatum do końca miesiąca na wykonanie zobowiązania, ale zero reakcji. Strona jest nieskończona, co niestety psuje mój wizerunek. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Jak odzyskać pieniądze?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Niewykonanie opłaconej usługi

Fot. Fotolia

Zleceniobiorca nie podjął się zobowiązania a pobrał wynagrodzenie

W omawianym przypadku nie ma znaczenia to, iż szczegóły umowy zostały omówione jedynie ustnie. Istnieje bowiem dowód w postaci korespondencji mailowej pomiędzy Panem i Pana kolegą, jak również wystawiona i opłacona faktura. Co więcej, jeśli Panowie występowali jako przedsiębiorcy (faktura została wystawiona na Pana firmę), to zgodnie z art. 74 § 4 Kodeksu cywilnego (K.c.) nie są Państwo zobowiązani do zachowania formy pisemnej, nawet gdyby była wymagana (choć w omawianym przypadku nie jest).

 

Nie wiem, czy wyznaczając ostateczny termin zagroził Pan, iż po jego upływie od umowy odstąpi, jeśli nie, może Pan wyznaczyć dodatkowy termin (np. 7 dni) pod rygorem odstąpienia od umowy. Pozwala na to Panu art. 491 § 1 K.c., zgodnie z którym, jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy. Może również, bądź bez wyznaczenia terminu dodatkowego, bądź też po jego bezskutecznym upływie, żądać wykonania zobowiązania i naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki. Zgodnie natomiast z § 2 omawianego przepisu, jeżeli świadczenia obu stron są podzielne, a jedna ze stron dopuszcza się zwłoki tylko co do części świadczenia, uprawnienie do odstąpienia od umowy przysługujące drugiej stronie ogranicza się, według jej wyboru, albo do tej części, albo do całej reszty niespełnionego świadczenia. Strona ta może także odstąpić od umowy w całości, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez nią cel umowy, wiadomy stronie będącej w zwłoce.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wezwanie zleceniobiorcy do wykonania umowy

Jeśli nie zagroził Pan odstąpieniem od umowy, sugeruję przesłać na adres znajomego ostateczne wezwanie do wykonania umowy z wyznaczeniem krótkiego terminu i wskazaniem, że w przeciwnym razie odstępuje Pan od niej w całości i żąda Pan przesłania całości wynagrodzenia na wskazany rachunek bankowy. W celach dowodowych wezwanie sugeruję przesłać listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W ten sposób będzie miał Pan dowód, że wzywał Pan dłużnika do wywiązania się z zobowiązania pod rygorem odstąpienia od umowy i że mógł Pan swobodnie od umowy odstąpić, kiedy ten nie wykona swojego zobowiązania.

Naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania

Co więcej, może wskazać Pan, iż w przypadku niewywiązania się z umowy dochodzić będzie Pan odszkodowania za straty wizerunkowe spowodowane nieukończoną stroną internetową. Zgodnie bowiem, z art. 471 K.c. – dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Co prawda, ustalenie wysokości takiej szkody może być kłopotliwe, ale nie oznacza to, iż nie jest to wykonalne.

 

Jeśli mimo wszystko Pana kolega nie wywiąże się ze zobowiązania, należałoby przesłać wezwanie do zapłaty ceny umownej usługi, jak również, jeśli się Pan na to zdecyduje, żądanie zapłaty odszkodowania w określonej wysokości. W przypadku jeśli dłużnik nie ureguluje należności we wskazanym przez Pana terminie, będzie mógł Pan skierować sprawę na drogę postępowania sądowego i żądać zasądzenia przez sąd należności na Pana rzecz.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Mateusz Rzeszowski

Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych oraz obsłudze prawnej firm. Zajmuje się również sporządzaniem projektów umów, uchwał, regulaminów, polityk oraz innych aktów. Jednocześnie, posiada także szerokie zainteresowania w innych dziedzinach prawa, pozwalające na udzielanie porad w zróżnicowanych stanach faktycznych i prawnych.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus IV =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu