.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Rozwiązanie umowy o pracę a ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Napisałem pismo o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z zachowaniem trzymiesięcznego okresu rozwiązania z jednoczesną prośbą o zwolnienie mnie z obowiązku świadczenia pracy. Pracodawca przyjął to pismo. Napisałem również, że zobowiązuję się wykorzystać zaległy urlop w tym okresie, jednak wniosku o ten urlop nie złożyłem. Czy w tym przypadku przysługuje mi ekwiwalent za niewykorzystany urlop?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Rozwiązanie umowy o pracę a ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Fot. Fotolia

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że niestety, jeśli w propozycji porozumienia stron zobowiązał się Pan do wykorzystania zaległego urlopu – nie przysługuje Panu ekwiwalent, mimo że Pan nie złożył wniosku o urlop. Propozycja porozumienia stron jest takim wnioskiem.

 

Zgodnie z art. 1671 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666)  w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551.

 

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 26 kwietnia 2011 r. (II PK 302/10) zasada, zgodnie z którą pracownik ma obowiązek w okresie wypowiedzenia wykorzystać zarówno bieżący, jak i zaległy urlop wypoczynkowy, ma odpowiednie zastosowanie do okresu od dnia zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę do ustalonego przez strony terminu (dnia) rozwiązania tej umowy.

 

Słowem – ekwiwalent Panu nie przysługuje.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX - IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu