.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Rozwiązanie umowy o pracę a ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 16.03.2018

Napisałem pismo o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z zachowaniem trzymiesięcznego okresu rozwiązania z jednoczesną prośbą o zwolnienie mnie z obowiązku świadczenia pracy. Pracodawca przyjął to pismo. Napisałem również, że zobowiązuję się wykorzystać zaległy urlop w tym okresie, jednak wniosku o ten urlop nie złożyłem. Czy w tym przypadku przysługuje mi ekwiwalent za niewykorzystany urlop?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozwiązanie umowy o pracę a ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Fot. Fotolia

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że niestety, jeśli w propozycji porozumienia stron zobowiązał się Pan do wykorzystania zaległego urlopu – nie przysługuje Panu ekwiwalent, mimo że Pan nie złożył wniosku o urlop. Propozycja porozumienia stron jest takim wnioskiem.

 

Zgodnie z art. 1671 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666)  w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551.

 

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 26 kwietnia 2011 r. (II PK 302/10) zasada, zgodnie z którą pracownik ma obowiązek w okresie wypowiedzenia wykorzystać zarówno bieżący, jak i zaległy urlop wypoczynkowy, ma odpowiednie zastosowanie do okresu od dnia zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę do ustalonego przez strony terminu (dnia) rozwiązania tej umowy.

 

Słowem – ekwiwalent Panu nie przysługuje.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl