Kara grzywny za nieszczepienie dzieci

• Opublikowano: 29-09-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Jestem mamą dwójki dzieci. Nie chcę ich zaszczepić ze względu na dużą liczbę przypadków powikłań poszczepiennych w naszym otoczeniu. Sanepid wezwał mnie do zaszczepienia dzieci. Jeśli tego nie zrobię, dostanę karę grzywny. Co zrobić w tej sytuacji? Czy mogę uniknąć kary?

Kara grzywny za nieszczepienie dzieci

Obowiązek szczepienia dzieci

Z uwagi na regulacje prawne obowiązujące w Rzeczypospolitej Polskiej w przypadku niezaszczepienia małoletnich zostanie nałożona kara grzywny, a ewentualne postępowanie sądowoadministracyjne nie przyniesie oczekiwanych przez Panią rezultatów, chyba że będzie Pani miała zaświadczenie lekarskie stwierdzające przeciwwskazania do zaszczepienia małoletnich. W sądach administracyjnych co roku kilkanaście spraw dotyczy właśnie niezrealizowanego przez rodziców obowiązku szczepienia małoletnich. Sądy administracyjne stoją na stanowisku, że obowiązek szczepień ochronnych jest uregulowany prawnie i ma ścisły związek z zapobieganiem szerzenia się chorób zakaźnych u osób przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Obowiązek ten wynika wprost z ustawy o zwalczaniu chorób, która stanowi, że osoby przebywające na terytorium RP są obowiązane na zasadach określonych w ustawie do poddawania się szczepieniom ochronnym.

W najgorszym razie może zdarzyć się taka sytuacja, w której powiadomiony zostanie sąd rodzinny o konieczności zbadania sytuacji małoletnich pod kątem ograniczenia, a nawet pozbawienia Pani władzy rodzicielskiej ze względu na narażenie dobra dziecka z uwagi na brak wykonania obowiązkowych szczepień.

Uniknięcie kary grzywny

Argumenty, na które może się Pani powoływać (w przypadku braku zaświadczenia o przeciwwskazaniach do szczepienia) to:

a) zaszczepi Pani dzieci, ale aktualnie z uwagi na stan ich zdrowia nie można było przeprowadzić szczepienia,

b) Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 9 maja 2023 r. (sygn. akt. SK 81/19) orzekł, że „art. 17 ust. 11 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2022 r. poz. 1657, ze zm.) w związku z § 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2172) w zakresie, w jakim termin wymagalności obowiązkowych szczepień ochronnych, jak i liczba dawek poszczególnych obowiązkowych szczepień ochronnych, określone są w Programie Szczepień Ochronnych na dany rok, ogłaszanym przez Głównego Inspektora Sanitarnego w formie komunikatu, a nie przez ministra właściwego do spraw zdrowia, w drodze rozporządzenia, jest niezgodny z art. 47 w związku z art. 31 ust. 3 w związku z art. 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”. Zatem nie można wobec Pani stosować kary grzywny za to, że nie poddała Pani dzieci obowiązkowym szczepieniom na podstawie norm prawnych, które są uznane za niezgodne z Konstytucją.

Na poczet przyszłego postępowania warto zaopatrzyć się w opinię medyczną (prywatną), która wykaże zasadność Pani stanowiska, tj. że dla dobra dzieci nie powinny być one szczepione z uwagi na …………… (tutaj opis przypadłości medycznej).