Zatrudnienie u tego samego pracodawcy a długość okresu wypowiedzenia

Mam umowę o pracę na czas określony na nowym stanowisku pracy. Umowę podpisałem pół roku temu i obowiązuje jeszcze przez 6 miesięcy. W umowie zawarto klauzulę o 2-tygodniowym okresie wypowiedzenia. Byłem już wcześniej zatrudniony u tego pracodawcy, miałem 2 umowy na 16 miesięcy, ale z przerwą 7 miesięcy. Czy mogę złożyć wypowiedzenie z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia, czy obowiązuje mnie dłuższy okres?

Zatrudnienie u tego samego pracodawcy a długość okresu wypowiedzenia

Jaki jest okres wypowiedzenia umów o pracę na czas określony?

Od lutego 2016 r. okres wypowiedzenia umów na czas określony został zrównany z okresem wypowiedzenia umów na czas nieokreślony i wynosi – zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666):

  1. 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  2. 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  3. 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Czy przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego pracodawcy?

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 15 stycznia 2003 r. (III PZP 20/022) – przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy. Oznacza to, że należy wliczać okresy zatrudnienia u danego pracodawcy bez względu na tryb ustania stosunku pracy oraz ewentualne przerwy w zatrudnieniu. Pogląd ten zachowuje aktualność również w obecnym stanie prawnym w odniesieniu do umowy terminowej zawartej po zmianie przepisów.

Tak więc okresy Pana poprzedniego zatrudnienia u tego pracodawcy także należy wliczyć do stażu pracy decydującego o długości okresu wypowiedzenia. Obecnie przekroczył Pan już 3 lata zatrudnienia, zatem Pana wypowiedzenie wynosi 3 miesiące.