.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zatrudnienie u tego samego pracodawcy a długość okresu wypowiedzenia

Mam umowę o pracę na czas określony na nowym stanowisku pracy. Umowę podpisałem pół roku temu i obowiązuje jeszcze przez 6 miesięcy. W umowie zawarto klauzulę o 2-tygodniowym okresie wypowiedzenia. Byłem już wcześniej zatrudniony u tego pracodawcy, miałem 2 umowy na 16 miesięcy, ale z przerwą 7 miesięcy. Czy mogę złożyć wypowiedzenie z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia, czy obowiązuje mnie dłuższy okres?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zatrudnienie u tego samego pracodawcy a długość okresu wypowiedzenia

Jaki jest okres wypowiedzenia umów o pracę na czas określony?

Od lutego 2016 r. okres wypowiedzenia umów na czas określony został zrównany z okresem wypowiedzenia umów na czas nieokreślony i wynosi – zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666):

 

  1. 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  2. 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  3. 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Czy przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego pracodawcy?

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 15 stycznia 2003 r. (III PZP 20/022) – przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy. Oznacza to, że należy wliczać okresy zatrudnienia u danego pracodawcy bez względu na tryb ustania stosunku pracy oraz ewentualne przerwy w zatrudnieniu. Pogląd ten zachowuje aktualność również w obecnym stanie prawnym w odniesieniu do umowy terminowej zawartej po zmianie przepisów.

 

Tak więc okresy Pana poprzedniego zatrudnienia u tego pracodawcy także należy wliczyć do stażu pracy decydującego o długości okresu wypowiedzenia. Obecnie przekroczył Pan już 3 lata zatrudnienia, zatem Pana wypowiedzenie wynosi 3 miesiące.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX plus IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu