Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Okres wypowiedzenia przy ponownym zatrudnieniu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 01.06.2015

Przepracowałem u jednego pracodawcy ok. 12 lat. Nasza współpraca dobiegła końca 5 lat temu – pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę. Rok temu ponownie podjąłem pracę u tego samego pracodawcy, podpisaliśmy od razu umowę o pracę na czas nieokreślony. Tydzień temu złożyłem wypowiedzenie umowy z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia, a pracodawca twierdzi, że liczy mi się poprzedni okres zatrudnienia i obowiązuje mnie trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Czy tak rzeczywiście jest?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu pracy (K.p.).

 

Odpowiadając na Pana pytania wskazać należy, iż okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

 

  1. 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  2. 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  3. 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

 

W przedmiotowej sprawie wskazać należy na spór, który występował w orzecznictwie do 2003 r. Wątpliwości budził bowiem zwrot „okres zatrudnienia u danego pracodawcy” Z tym zagadnieniem Sąd Najwyższy zwrócił się do swojego poszerzonego składu, argumentując, że wykładnia tego przepisu może być dwojaka. Sąd powołał się na swoje starsze orzeczenie z 26 sierpnia 1987 sygn. III PZP 37/87, gdzie Sąd Najwyższy wskazał, że jeśli mówimy o jakimś okresie, to chodzi o aktualny okres zatrudnienia, bo wszelkie inne okresy zatrudnienia są zamkniętymi zdarzeniami prawnymi. Sąd Najwyższy zwrócił uwagę również na regulację przepisu art. 36 § 11 K.p. Ten przepis mówi o możliwości wliczania do stażu zakładowego okresu zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli mamy do czynienia z przejściem pracownika w trybie art. 231 K.p. A contrario można przyjąć, że jeśli nie dochodzi do przejścia pracownika, to nie ma podstaw, aby do stażu zakładowego wliczać jakiekolwiek inne wcześniejsze okresy wypowiedzenia nawet u tego samego pracodawcy.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Z drugiej strony Sąd Najwyższy zauważył, że możliwa jest odmienna wykładnia tego przepisu w nawiązaniu do art. 36 § 11 K.p. Skoro przepis ten zezwala na zaliczenie okresu pracy nawet u innego pracodawcy, to tym bardziej można zaliczać okresy zatrudnienia u tego samego pracodawcy.

 

Ostatecznie, Sąd Najwyższy w uchwale z 15 stycznia 2003 r. sygn. III PZP 20/02 przyjął tę drugą koncepcję. Przy ustalaniu stażu uprawniającego do takich lub innych okresów wypowiedzenia umowy bezterminowej należy wliczyć wszelkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy, bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy. Tak więc nie tylko w ramach umów o pracę, ale również powołania, mianowania itd., bez względu na wymiar czasu pracy pracownika. Bez względu na tryb rozwiązania tych umów i przerwy w zatrudnieniu. Tak więc okresy zatrudnienia sprzed 10-ciu lat będą wliczane do stażu rzutującego na długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

 

„Przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony (art. 36 § 1 K.p.) uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy” (Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 15 stycznia 2003 r. III PZP 20/2002).

 

Reasumując, w przedstawionym przez Pana przypadku pracodawca ma rację, stosując trzymiesięczny termin wypowiedzenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Czy można skrócić okres wypowiedzenia?

Jeżeli pracuję już ponad 3 lata i obowiązuje mnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia, to czy istnieje możliwość skrócenia go? Jeżeli tak, to do jakiego minimalnie czasu i od kogo to zależy?

Ważność rozwiązania umowy o pracę przez pracownika

Moje pytanie dotyczy rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika. Pracuję w firmie, w której byłam zatrudniona najpierw na okres próbny (od 26.03.2007 r. do 25.04.2007 r.). Następnie podpisałam umowę na czas nieokreślony (data zawarcia umowy 25.04.2007 r. Wypowiadając umo

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i odprawa dla pracownika

Czy pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony, który chce rozwiązać umowę z pracodawcą na mocy porozumienia stron lub z zachowaniem obowiązującego go okresu wypowiedzenia, należy się odprawa?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »