Rozliczenie z reklam na fanpage na Facebooku

Prowadzę fanpage o niezłych zasięgach na popularnym serwisie społecznościowym Facebook. Strona ma spore zasięgi i zaczynają do mnie spływać zapytania od ogłoszeniodawców z prośbą o reklamowanie ich usług/przedsiębiorstw. Chciałbym móc czerpać profity z tej strony., tzn. pobierać opłaty za reklamowanie usług czy też przedsiębiorstwa takie osoby. W przybliżeniu byłbym w stanie zarobić na takiej działalności początkowo 300–600 zł w skali miesiąca. W jaki sposób mogę rozliczać się z takiej działalności? W jaki sposób wystawiać faktury kontrahentom? Czy koniecznie jest zakładanie działalności gospodarczej?

Rozliczenie z reklam na fanpage na Facebooku

Co do zasady, aby mógł Pan prowadzić opisaną działalność, niezbędne jest założenie np. jednoosobowej działalności gospodarczej zajmującej się marketingiem, reklamą, pośrednictwem, promocją itp.

Zarabianie na reklamach na fanpage'u – założenie działalności nierejestrowanej

Skoro jednak szacowane dochody z owej działalności miałyby wynosić do 1000 złotych miesięcznie, to wskazuję, że istnieje możliwość prowadzenia działalności nierejestrowej. Działalność nierejestrowa nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców (Dz. U. 2018 r., poz. 646). Z takiej formy prowadzenia działalności mogą skorzystać jedynie osoby, które osiągają przychody za każdy miesiąc nie wyższe niż 50% minimalnego wynagrodzenia oraz przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziły własnej działalności gospodarczej (w 2020 r. wynosi ono 2600 zł, więc miesięczny przychód nie może przekroczyć 1300 zł). W momencie, gdy tę kwotę przekroczą, muszą po prostu zarejestrować działalność gospodarczą.

Prowadząc działalność nierejestrową, nie musi Pani zatem załatwiać formalności związanych z rejestracją firmy. Nie musi Pan także opłacać składek na ubezpieczenie społeczne. Korzystający z tego rozwiązania nie muszą bowiem zgłaszać działalności w ewidencji przedsiębiorców w ewidencji przedsiębiorców (CEIDG), urzędzie skarbowym i GUS. Tym samym nie potrzebują oni numerów identyfikacyjnych NIP i REGON.

Opodatkowanie zarobków z Facebooka

Działalność nierejestrową można opodatkować wyłącznie na zasadach ogólnych. Opodatkowanie na zasadach ogólnych to forma opodatkowania dochodów uzyskanych m.in.:

  • ze stosunku pracy,
  • z działalności wykonywanej osobiście, np. na postawie umowy zlecenie czy umowy o dzieło,
  • z działalności nierejestrowej.

W tej formie zapłaci Pan podatek w wysokości 17% Pana dochodu po obniżeniu go o kwotę wolną od podatku, czyli kwotę 556,02 zł. Kiedy Pana dochód osiągnie kwotę powyżej 85 528 zł, to zapłaci Pan podatek w wysokości 32% Pana dochodu.

Proszę pamiętać, że może Pan odliczyć od podstawy opodatkowania zapłacone składki ubezpieczeniowe, a od kwoty podatku składki zapłacone na ubezpieczenie zdrowotne

Należny podatek rozlicza się w zeznaniu rocznym PIT-36. Zeznanie to można złożyć od 15 lutego do 30 kwietnia kolejnego roku w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na Pana miejsce zamieszkania. W tym samym terminie należy zapłacić podatek, jaki wykaże Pan w tym zeznaniu. Podatek wpłaca Pan na swój mikrorachunek podatkowy.

Przychody z działalności nierejestrowej wykazuje Pan w wierszu 9 części D. „Działalność nierejestrowana, określona w art. 20 ust. 1ba ustawy”.

Jak Pan widzi, jest to bardzo interesująca propozycja dla osób, które nie chcą zakładać firmy z uwagi na niskie przychody z danej „działalności”, a mimo to chcą sobie „dorabiać” do życia, nie przekraczając kwoty 1300 złotych miesięcznie. Zainteresowani działalnością nierejestrowaną muszą jedynie zacząć prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży, a później rozliczyć się w ramach PIT-36.

Realizacja usług na Facebooku

Osoby prowadzące działalność nierejestrowaną nie są jednak zwolnione z pewnych obowiązków. Są oni bowiem „przedsiębiorcami” w świetle prawa cywilnego. Dotyczy to na przykład relacji z konsumentami, w tym prawa do odstąpienia przez nich od umowy zawartej na odległość w terminie 14 dni.

Rozliczenia z klientami reklam na fanpage’u

Odpowiadając z kolei na Pana pytanie, jak rozliczać się z kontrahentami, to w przypadku zdecydowania się na działalność nierejestrowaną w ramach uproszczonej ewidencji sprzedaży należy odnotować sprzedaż za każdy dzień. W zapisie powinny znaleźć się: liczby, daty sprzedaży, wartości sprzedaży i wartości sprzedaży narastająco. Dzięki dokładnemu prowadzeniu ewidencji osoba prowadząca działalność nierejestrowaną może szybko ustalić, czy nie przekroczyła limitu przychodów. Prowadzący działalność nierejestrowaną musi wystawić fakturę jedynie, gdy zażądano jej w terminie trzech miesięcy od końca miesiąca, w którym wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty. Taka faktura powinna zawierać tylko: datę wystawienia, numer kolejny, imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy, nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług, cenę jednostkową towaru lub usługi, a także kwotę należności ogółem oraz imię i nazwisko osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną.

A zatem każdy przedsiębiorca może legalnie dokonać zakupu usługi od Pana jako osoby prowadzącej taki typ działalności. W takim wypadku powinien on otrzymać od Pana rachunek/fakturę bez VAT lub zwykłą fakturę (jeśli sprzedawca jest czynnym podatnikiem VAT). Na podstawie tych dokumentów może on dokonać w tradycyjny sposób ewidencji kosztu uzyskania przychodów w KPiR oraz odliczyć VAT (oczywiście, jeśli faktura została wystawiona poprawnie).

O tym, jak ma wyglądać taka faktura, decyduje Pan jako przedsiębiorca. Fakturę można wystawić w dowolnym programie. Poza elementami wymaganymi przez ustawę o VAT może Pan umieścić na niej elementy dodatkowe, jak np. swoje logo, adres strony internetowej czy numery telefonów oraz adresy email do kontaktu. Fakturę można wystawić w dowolnym programie. To może być zwykły Excel czy Word. Szablon faktury (bez VAT) w formacie Excela można pobrać z różnych stron bez ponoszenia żadnych kosztów.