Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Bezrobotny absolwent szkoły średniej – jakie świadczenia?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 26.05.2015

Za miesiąc kończę szkołę średnią (technikum), a z pracą ciężko, dlatego mam pytanie: na jakie ewentualne świadczenia od państwa mogę liczyć i jak się o nie starać? Chodzi mi o pieniądze na życie zanim coś sobie znajdę, bo rodzicom i tak już jest bardzo ciężko.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Bezrobotny absolwent szkoły średniej – jakie świadczenia?

Rejestracja w urzędzie pracy absolwenta szkoły średniej 

Zatem wkrótce będzie Pan absolwentem szkoły średniej. Jeśli rzeczywiście nie znajdzie Pan od razu pracy, proszę zarejestrować się w UP. Oprócz możliwości odbycia stażu – płatnego, będzie Pan miał możliwość poszukiwania pracy, robienia kursów podnoszenia kwalifikacji.

 

Tam też może Pan otrzymać pieniądze na otwarcie działalności gospodarczej – dofinansowanie z urzędów pracy dla osób bezrobotnych (maks. 6-krotność średniej krajowej). Ponadto nabory w działaniu 6.2 „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, gdzie można uzyskać do 40 tys. zł jednorazowej dotacji na założenie firmy oraz około 1000 zł wsparcia pomostowego przez pierwsze 6, a czasami także 12 miesięcy od momentu otwarcia firmy.

 

Reasumując – z urzędu pracy dostanie Pan pieniądze, jeśli założy własną działalność na warunkach określonych przez UP. Pod warunkiem że złoży Pan stosowny wniosek i załączniki.

Zasiłek dla bezrobotnych Pan nie przysługuje.

 

Pozostają jeszcze zasiłki socjalne z pomocy społecznej – stałe lub celowe.

Komu przysługuje zasiłek stały z pomocy społecznej?

Zasiłek stały przysługuje:

 

  1. pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej;
  2. pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

Zasiłek stały ustala się w wysokości:

 

  1. w przypadku osoby samotnie gospodarującej – różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby, z tym że kwota zasiłku nie może być wyższa niż 529 zł miesięcznie;
  2. w przypadku osoby w rodzinie – różnicy między kryterium dochodowym na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie.

 

Kwota zasiłku stałego nie może być niższa niż 30 zł miesięcznie.

 

Zdaję sobie sprawę z kwot, jakie można otrzymać, ale tak właśnie wygląda zaplecze socjalne w naszym kraju.

 

Zasiłek z pomocy społecznej przyznawany jest na wniosek, nie ma stałej kwoty, bo jest ona uzależniona od sytuacji konkretnej osoby. Aby to ustalić, przeprowadzany jest wywiad rodzinny, składa się również zaświadczenia o dochodach z poprzednich lat – w zależności od sytuacji opieka społeczna przydziela zasiłek.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 + 2 =

»Podobne materiały

Bezpłatny staż a wyrejestrowanie z PUP

Od 5 miesięcy jestem zarejestrowana jako osoba bezrobotna. Mam 29 lat, rok temu skończyłam drugie studia, wcześniej krótko pracowałam w innym zawodzie. W urzędzie pracy powiedziano mi, że mogę szukać m.in. staży. W końcu udało mi się znaleźć bezpłatny staż, co zgłosiłam w urzędzie. Inny urzędnik poi

 

Zasiłek dla bezrobotnych a udziały w spółce z o.o.

Czy przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych, jeśli posiadam udziały w spółce z o.o. (która aktualnie prowadzi działalność)?

 

Brak rejestracji w urzędzie pracy

Dwa miesiące temu rozwiązałam umowę za porozumieniem stron, jednak nigdzie tego nie zgłosiłam. W zeszłym miesiącu pracowałam przez tydzień na umowę o świadczenie usług. Tutaj także nic nigdzie nie zgłosiłam. W tym miesiącu będę podpisywać umowę o pracę. Czy grozi mi jakaś kara za niezgłoszenie nicze

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »