Bezrobotny absolwent szkoły średniej – jakie świadczenia?

Za miesiąc kończę szkołę średnią (technikum), dlatego mam pytanie: na jakie ewentualne świadczenia od państwa mogę liczyć i jak się o nie starać? Chodzi mi o pieniądze na życie zanim coś sobie znajdę, bo rodzicom i tak już jest bardzo ciężko.

Bezrobotny absolwent szkoły średniej – jakie świadczenia?

Rejestracja w urzędzie pracy absolwenta szkoły średniej

Zatem wkrótce będzie Pan absolwentem szkoły średniej. Jeśli rzeczywiście nie znajdzie Pan od razu pracy, proszę zarejestrować się w UP. Oprócz możliwości odbycia stażu – płatnego, będzie Pan miał możliwość poszukiwania pracy, robienia kursów podnoszenia kwalifikacji.

Tam też może Pan otrzymać pieniądze na otwarcie działalności gospodarczej – dofinansowanie z urzędów pracy dla osób bezrobotnych (maks. 6-krotność średniej krajowej). Ponadto nabory w działaniu 6.2 „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, gdzie można uzyskać do 40 tys. zł jednorazowej dotacji na założenie firmy oraz około 1000 zł wsparcia pomostowego przez pierwsze 6, a czasami także 12 miesięcy od momentu otwarcia firmy.

Reasumując – z urzędu pracy dostanie Pan pieniądze, jeśli założy własną działalność na warunkach określonych przez UP. Pod warunkiem że złoży Pan stosowny wniosek i załączniki.

Zasiłek dla bezrobotnych Pan nie przysługuje.

Pozostają jeszcze zasiłki socjalne z pomocy społecznej – stałe lub celowe.

Komu przysługuje zasiłek stały z pomocy społecznej?

Zasiłek stały przysługuje:

  1. pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej;
  2. pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

Zasiłek stały ustala się w wysokości:

  1. w przypadku osoby samotnie gospodarującej – różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby, z tym że kwota zasiłku nie może być wyższa niż 529 zł miesięcznie;
  2. w przypadku osoby w rodzinie – różnicy między kryterium dochodowym na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie.

Kwota zasiłku stałego nie może być niższa niż 30 zł miesięcznie.

Zdaję sobie sprawę z kwot, jakie można otrzymać, ale tak właśnie wygląda zaplecze socjalne w naszym kraju.

Zasiłek z pomocy społecznej przyznawany jest na wniosek, nie ma stałej kwoty, bo jest ona uzależniona od sytuacji konkretnej osoby. Aby to ustalić, przeprowadzany jest wywiad rodzinny, składa się również zaświadczenia o dochodach z poprzednich lat – w zależności od sytuacji opieka społeczna przydziela zasiłek.