Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak rejestracji w urzędzie pracy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 25.08.2015

Dwa miesiące temu rozwiązałam umowę za porozumieniem stron, jednak nigdzie tego nie zgłosiłam. W zeszłym miesiącu pracowałam przez tydzień na umowę o świadczenie usług. Tutaj także nic nigdzie nie zgłosiłam. W tym miesiącu będę podpisywać umowę o pracę. Czy grozi mi jakaś kara za niezgłoszenie niczego w urzędzie pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że rejestracja jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy nie jest obowiązkowa. Dokonać jej można w każdym momencie, w zależności od potrzeb osoby rejestrującej się. Należy pamiętać tylko o tym, iż co do zasady prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje osobie, która w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni była zatrudniona i osiągała wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy. Podstawa prawna – ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 99, poz. 1001 ze zm.).

 

Rejestracja bezrobotnego następuje w dniu przedłożenia przez niego kompletu wymaganych dokumentów oraz po wypełnieniu karty rejestracyjnej. Ponadto bezrobotny ma obowiązek poświadczenia własnoręcznym podpisem w obecności pracownika powiatowego urzędu pracy prawidłowości danych i oświadczeń zamieszczonych przez niego w karcie rejestracyjnej.

 

W celu uniknięcia problemów wynikających z zatrudnienia osoby bezrobotnej, która nie zgłosi faktu o podjęciu pracy do powiatowego urzędu pracy, w którym jest zarejestrowana – pracodawca może zażądać oświadczenia informującego o nie byciu zarejestrowanym jako bezrobotny. W przypadku gdy oświadczenie jest podpisane, a w rzeczywistości pracownik jest zarejestrowany jako bezrobotny i pobiera świadczenia z tego tytułu (zasiłek) – pracodawca ma podstawę do tego, by zwolnić pracownika. Oświadczenie pracodawca dołącza do akt osobowych pracownika.

 

Skoro Pani nie zgłosiła się do urzędu pracy i nie zarejestrowała się jako osoba bezrobotna, nie ma Pani podstaw do obaw, że urząd pracy wyciągnie jakiekolwiek konsekwencje z Pani zatrudnienia się w nowej firmie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć + IX =

»Podobne materiały

Alimenty dla pasierba

Czy mam obowiązek płacić alimenty pasierbowi (27 lat)? Pasierb jest chory na schizofrenię. Nie mieszka ze mną od 8 lat. Pasierb nie został przeze mnie adoptowany. Mój mąż, a jego ojciec nie żyje.  

 

Długi alimentacyjne

Mój brat ma dość duże długi alimentacyjne, przez kilka lat był bezrobotny i nie był w stanie ich spłacać. Matka dziecka otrzymuje alimenty z funduszu. Teraz brat dostał pracę i może stopniowo regulować należności. Co byłoby w jego sytuacji korzystniejsze: spłacanie najpierw długów czy zapłata bieżąc

 

Nieprzedłużenie umowy o pracę i zatrudnienie innej osoby na stanowisko

Przez cztery lata pracowałam jako nauczycielka. Umowę o pracę miałam przedłużaną z roku na rok. W lipcu urodziłam dziecko. Pani dyrektor mimo chęci mojego szybkiego powrotu do pracy nie przedłużyła mi umowy o pracę i zatrudniła inną osobę na moje miejsce. Czy zrobiła do zgodnie z prawem?

 

Sprzedaż spółki z o.o. na raty

Chcę sprzedać spółkę z o.o. Jednak klient, który chce kupić tę spółkę, nie zapłaci kwoty ustalonej z góry (choć nie ma o tym wzmianki w umowie kupna–sprzedaży), tylko chce, żeby mógł spłacać to na raty, np. przez trzy lata po ustalonej kwocie miesięcznie. Wiem, że kupujący nie należy do najucz

 

Zakup lokali użytkowych, jak odzyskać VAT?

Rozważam zakup dwóch lokali użytkowych. Nie prowadzę działalności gospodarczej, nie posiadam żadnych lokali, które bym wynajmował. W obydwu przypadkach pytanie brzmi: w jaki sposób przeprowadzić sprzedaż, abym jako kupujący mógł odzyskać 23% VAT od ceny brutto tych lokali? Pierwszy lokal stanowi wsp

 

Zasiłek dla bezrobotnych a udziały w spółce z o.o.

Czy przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych, jeśli posiadam udziały w spółce z o.o. (która aktualnie prowadzi działalność)?

 

Bezpłatny staż a wyrejestrowanie z PUP

Od 5 miesięcy jestem zarejestrowana jako osoba bezrobotna. Mam 29 lat, rok temu skończyłam drugie studia, wcześniej krótko pracowałam w innym zawodzie. W urzędzie pracy powiedziano mi, że mogę szukać m.in. staży. W końcu udało mi się znaleźć bezpłatny staż, co zgłosiłam w urzędzie. Inny urzędnik poi

 

Dochód z najmu mieszkania

Od kilku miesięcy jestem bezrobotny. By móc się utrzymywać, wynająłem moje mieszkanie (1500 zł – w tym odstępne i opłaty), płacę podatek ryczałtem. Czy w związku z uzyskiwanym dochodem z najmu mogę nadal być zarejestrowany w PUP jako bezrobotny?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »