Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Oczekiwanie na rozpoczęcie działalności a status bezrobotnego

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 12.08.2017

Czy rejestracja działalności gospodarczej ze statusem „oczekuje na rozpoczęcie działalności” pozbawia osobę bezrobotną statusu bezrobotnego? Chodzi o sytuację, gdy jest złożony wniosek o powyższym statusie oraz z informacją, że planowany termin rozpoczęcia działalności jest np. za 3 miesiące. W międzyczasie osoba bezrobotna będzie starała się o dotacje z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Składając wniosek oraz do momentu podpisania umowy o dofinansowaniem wnioskodawca musi pozostawać osobą bezrobotną.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Oczekiwanie na rozpoczęcie działalności a status bezrobotnego

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2f ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy dla osób, które złożyły wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, uzyskanie statusu osoby bezrobotnej możliwe jest w dwóch przypadkach.

 

Po pierwsze, jeżeli dana osoba złożyła wniosek o wpis do CEIDG, ale jednocześnie określiła w nim późniejszy dzień rozpoczęcia działalności firmy, a więc w praktyce nie rozpoczęła działalności jako przedsiębiorca. Po drugie, gdy nie upłynął jeszcze okres do dnia podjęcia działalności gospodarczej, określonego we wniosku o jej zawieszenie.

 

Oznacza to, że możliwe jest uzyskanie statusu osoby bezrobotnej przez przedsiębiorcę, który, co prawda, zarejestrował już działalność gospodarczą w CEIDG, ale nie rozpoczął jeszcze jej prowadzenia, bowiem data jej rozpoczęcia jest późniejsza niż data złożenia wniosku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + 7 =

»Podobne materiały

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Czy przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych, jeśli posiadam udziały w spółce z o.o. (która aktualnie prowadzi działalność)?

 

Bezpłatny staż a wyrejestrowanie z PUP

Od 5 miesięcy jestem zarejestrowana jako osoba bezrobotna. Mam 29 lat, rok temu skończyłam drugie studia, wcześniej krótko pracowałam w innym zawodzie. W urzędzie pracy powiedziano mi, że mogę szukać m.in. staży. W końcu udało mi się znaleźć bezpłatny staż, co zgłosiłam w urzędzie. Inny urzędnik poi

 

Bezrobotny wynajmuje lokal

Mąż został zwolniony z pracy i zgłosił się do urzędu pracy w celu rejestracji jako bezrobotny. Nie został zarejestrowany, ponieważ posiada dochody z najmu. Czy gdybym przejęła te dochody z najmu, to mężowi przysługiwałby zasiłek? Dodam, że razem z mężem wynajmujemy lokale ze współwłasności i jest to

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »