Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Oczekiwanie na rozpoczęcie działalności a status bezrobotnego

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 12.08.2017

Czy rejestracja działalności gospodarczej ze statusem „oczekuje na rozpoczęcie działalności” pozbawia osobę bezrobotną statusu bezrobotnego? Chodzi o sytuację, gdy jest złożony wniosek o powyższym statusie oraz z informacją, że planowany termin rozpoczęcia działalności jest np. za 3 miesiące. W międzyczasie osoba bezrobotna będzie starała się o dotacje z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Składając wniosek oraz do momentu podpisania umowy o dofinansowaniem wnioskodawca musi pozostawać osobą bezrobotną.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Oczekiwanie na rozpoczęcie działalności a status bezrobotnego

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2f ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy dla osób, które złożyły wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, uzyskanie statusu osoby bezrobotnej możliwe jest w dwóch przypadkach.

 

Po pierwsze, jeżeli dana osoba złożyła wniosek o wpis do CEIDG, ale jednocześnie określiła w nim późniejszy dzień rozpoczęcia działalności firmy, a więc w praktyce nie rozpoczęła działalności jako przedsiębiorca. Po drugie, gdy nie upłynął jeszcze okres do dnia podjęcia działalności gospodarczej, określonego we wniosku o jej zawieszenie.

 

Oznacza to, że możliwe jest uzyskanie statusu osoby bezrobotnej przez przedsiębiorcę, który, co prawda, zarejestrował już działalność gospodarczą w CEIDG, ale nie rozpoczął jeszcze jej prowadzenia, bowiem data jej rozpoczęcia jest późniejsza niż data złożenia wniosku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I - V =

»Podobne materiały

Zatrudnienie lekarza na umowę zlecenie

Od 2008 roku świadczę porady lekarza pierwszego kontaktu w ramach umowy-zlecenia odnawianej co roku. Czy istnieją przeszkody prawne do kontynuowania tej formy zatrudnienia lekarza?

 

Egzekwowanie postanowień wyroku w sprawie spotkań ojca z dzieckiem

W wyroku sądowym zostały ustalone kontakty ojca z dzieckiem. Ojciec jednak dość często odwołuje zaplanowane spotkania. Czy jest jakakolwiek możliwość złożenia do sądu wniosku z prośbą o wyegzekwowanie od ojca postanowień wyroku?

 

Dwie sprawy o alimenty – jedna w Polsce, druga w innym kraju

Pozywający i pozywany o alimenty mieszkają poza granicami Polski. Czy jest możliwe założenie sprawy, jeśli była ona wcześniej założona w kraju, w którym osoby te obecnie mieszkają? Czy możliwe będzie kontynuowanie postępowania, jeśli pozwany odmówi współpracy za granicą?

 

Podniesienie terenu działki a prawo budowlane

Co może mi grozić za podniesienie terenu działki bez pozwolenia? Jakie przepisy prawa budowlanego to regulują? Dodam, że budowa domu na tej działce jest już zakończona.

 

Przekazanie gospodarstwa rolnego za dożywocie

Opiekuję się starszym panem który mieszka razem z moją mamą, jest on samotny, nie ma żadnej bliskiej rodziny. Posiada gospodarstwo rolne, które chcę przekazać mi w zamian za dożywocie. Posiadam średnie wykształcenie rolnicze. Nie prowadzę obecnie żadnej działalności rolniczej. Czy po zmianach w naby

 

Spółka z o.o. wspólnikiem spółki jawnej

Spółka jawna składa się z trzech wspólników, którymi są osoby fizyczne. Niebawem czwartym udziałowcem ma zostać spółka z o.o. Jak ustalać i rozliczać przychody i koszty wspólnika (będącego osobą prawną) z udziału w spółce osobowej? Czy przysługuje podatek liniowy temuż wspólnikowi?

 

Emerytura z Francji – potrącenia banku

Mam emeryturę wypłacaną przez Ambasadę Republiki Francji w złotówkach. Czy bank, w którym mam konto, może mi potrącić podatek i czy potrącając go, ma obowiązek odprowadzić od niego obowiązkowe ubezpieczenie do ZUS? Tego nie uczynił, przekazując całą kwotą do US.

 

Fałszywe oskarżenia na portalu z ocenami pracodawców

Pracuję w firmie produkującej maszyny na stanowisku kierownika produkcji. W ostatnim czasie na jednym z portali ocenami pracodawców zostały wpisane o mnie fałszywe oskarżenia oraz obraźliwe słowa. Chciałbym pociągnąć osobę, która to wpisała, do odpowiedzialności. Jak się za to zabrać?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »