.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Oczekiwanie na rozpoczęcie działalności a status bezrobotnego

Czy rejestracja działalności gospodarczej ze statusem „oczekuje na rozpoczęcie działalności” pozbawia osobę bezrobotną statusu bezrobotnego? Chodzi o sytuację, gdy jest złożony wniosek o powyższym statusie oraz z informacją, że planowany termin rozpoczęcia działalności jest np. za 3 miesiące. W międzyczasie osoba bezrobotna będzie starała się o dotacje z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Składając wniosek oraz do momentu podpisania umowy o dofinansowaniem wnioskodawca musi pozostawać osobą bezrobotną.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Oczekiwanie na rozpoczęcie działalności a status bezrobotnego

Fot. Fotolia

Czy możliwe jest uzyskanie statusu osoby bezrobotnej przez przedsiębiorcę który zarejestrował już działalność gospodarczą w CEIDG?

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2f ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy dla osób, które złożyły wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, uzyskanie statusu osoby bezrobotnej możliwe jest w dwóch przypadkach.

 

Po pierwsze, jeżeli dana osoba złożyła wniosek o wpis do CEIDG, ale jednocześnie określiła w nim późniejszy dzień rozpoczęcia działalności firmy, a więc w praktyce nie rozpoczęła działalności jako przedsiębiorca. Po drugie, gdy nie upłynął jeszcze okres do dnia podjęcia działalności gospodarczej, określonego we wniosku o jej zawieszenie.

 

Oznacza to, że możliwe jest uzyskanie statusu osoby bezrobotnej przez przedsiębiorcę, który, co prawda, zarejestrował już działalność gospodarczą w CEIDG, ale nie rozpoczął jeszcze jej prowadzenia, bowiem data jej rozpoczęcia jest późniejsza niż data złożenia wniosku.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy + zero =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu