Posłużenie się cudzym zdjęciem na portalu randkowym

Chciałam się spotkać z byłym chłopakiem i żeby się umówić, wysłałam mu zdjęcia innej osoby na portalu randkowym. Co mi grozi za posłużenie się cudzym zdjęciem? Przeprosiłam go za to. Usunęłam całe konto. Nigdzie tych zdjęć nie dodawałam, tylko wysłałam w wiadomości prywatnej. Nie kontaktuje się już z nim.

Posłużenie się cudzym zdjęciem na portalu randkowym

Fot. Fotolia

Podszywanie się pod inną osobę

Moim zdaniem opisany przez Panią stan faktyczny nakazuje pochylić się nad treścią art. 190a § 2 Kodeksu karnego. Pozwoli Pani, iż przytoczę pełną treść art. 190a dla lepszego zobrazowania problemu. Zgodnie z nim:

„Art. 190a. § 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego”.

Opisany przez Panią przypadek winien być oceniany z punktu widzenia § 2. Zachodzi jednak pytanie, w jakim celu Pani pobrała zdjęcia i wpisała fałszywe dane. Mniema, że chodziło jedynie o spotkanie z byłym partnerem, a nie zdyskredytowanie takiej osoby.

Użycie cudzego wizerunku

Pozwoli Pani, iż posłużę się literaturą. Zgodnie z nią „wyrażenie »podszywa się« – zgodnie z językowym znaczeniem – oznacza podawanie się fałszywie za kogoś innego, zaś »wykorzystywanie« (w kontekście brzmienia art. 190a § 2 k.k.) należy ujmować jako »użycie czegoś dla osiągnięcia jakiegoś celu, zysku«. Gdy zaś chodzi o określenie »wizerunek«, to Słownik języka polskiego zna dwa jego znaczenia: »czyjaś podobizna na rysunku, obrazie, zdjęciu itp.« oraz »sposób, w jaki dana osoba lub rzecz jest postrzegana i przedstawiana«. Należy sądzić, że na gruncie art. 190a k.k. w grę będą wchodzić oba znaczenia słowa »wizerunek«. Trzeba zwrócić uwagę, że ustawodawca użył określenia »wizerunek lub inne jej dane osobowe«, a nie sformułowania »wizerunek lub dane osobowe«, tym samym przesądzając, że wizerunek niejako wchodzi w skład danych osobowych” (M. Mozgawa, komentarz, 01.09.2014).

Samo podszycie się nie jest jeszcze karalne. Musi bowiem wystąpić działanie, które zmierza do wyrządzenia szkody majątkowej lub osobistej. Z treści Pani pytania nie wynika, by osoba, której zdjęcia Pani użyła, w ogóle wiedziała o takim zachowaniu, a nawet jeżeli wie – by miała do Pani w związku z tym działaniem jakieś pretensje. Pani zamiar także nie był ukierunkowany na wyrządzenie jej krzywdy czy szkody, co powoduje, że nie widzę podstaw, by czegokolwiek miała się Pani obawiać.