Staż pracy potrzebny do nagrody jubileuszowej

Pierwszą pracę zawodową rozpoczęłam 1 listopada 1979 r. i pracuję do chwili obecnej. Cały okres mojej pracy związany jest z budżetowymi placówkami oświatowymi i jednostkami samorządowymi.Bezpośrednio przed rozpoczęciem pierwszej pracy zawodowej zajmowałam się wychowaniem dziecka. Jest to okres od 14 stycznia 1979 r. do 31 października 1979 r. Po powzięciu informacji o możliwości zaliczenia tego okresu do okresów pracy uprawniających do nagrody jubileuszowej zwróciłam się z taką prośbą do dyrektora zakładu pracy. Wspomniany wyżej okres opieki nad dzieckiem zaliczony był przez ZUS do ogólnego stażu pracy przy ustalaniu kapitału początkowego potrzebnego do nabycia uprawnień emerytalnych jako okres nieskładkowy, a obecnie po zmianach przepisów jako okres składkowy. Otrzymałam odpowiedź negatywną, stąd moja prośba o wydanie opinii.

Staż pracy potrzebny do nagrody jubileuszowej

Fot. Fotolia

Okresy pracy które zaliczane są do stażu jubileuszowego

Na wstępie wskażę, że zupełnie inne przepisy regulują zaliczanie okresów do emerytury, a inne do nagrody jubileuszowej

Urlop wychowawczy został wprowadzony 1 lipca 1981 r. Do wejścia w życie przepisów matkom przysługiwał urlop bezpłatny. Przepisy wprowadzające urlop wychowawczy określiły, że okres korzystania z urlopu bezpłatnego w celu sprawowania opieki nad małym dzieckiem przypadający od 8 czerwca 1968 r. do 30 czerwca 1981 r. należy traktować jak okres zatrudnienia w zakładzie pracy, w którym pracownica korzystała z tego urlopu. Pani nie korzystała z urlopu w zakładzie pracy.

Do okresów pracy, które zaliczane są do stażu jubileuszowego tej grupy zatrudnionych, wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Zgodnie z treścią art. 38 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 z późn. zm.),

W świetle powołanej regulacji do stażu jubileuszowego wlicza się wszystkie okresy poprzedniego zatrudnienia Na podstawie art. 38 ust. 5 ustawy z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych do okresu pracy uprawniającego pracownika niepedagogicznego do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Okres niewykonywania pracy z powodu sprawowania opieki nad dziećmi

Okres niewykonywania pracy z powodu sprawowania opieki nad dziećmi nie jest okresem zatrudnienia. Nie jest również tzw. okresem równorzędnym, ponieważ żaden przepis nie stanowi, że okres sprawowania takiej opieki jest okresem wliczanym do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Nie może zatem zostać wliczony do stażu uprawniającego pracownika do nagrody jubileuszowej.

Przyjmowanie kresów sprawowania opieki nad dzieckiem niezależnie od braku statusu pracowniczego przewidują przepisy emerytalne ale nie przepisy dotyczące nagrody jubileuszowej.

Okresy niewykonywania pracy z powodu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 4 – w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie – bez względu na liczbę dzieci – do 6 lat, na które ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny przysługuje zasiłek pielęgnacyjny – dodatkowo w granicach do 3 lat na każde dziecko były okresami nieskładkowymi w oparciu o art. 7 pkt 5 ustawy z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. A teraz zaliczane są jako składkowe. Staż emerytalny nie jest równoważny ze stażem pracowniczym.