Odmowa wypłaty nagrody jubileuszowej dla pielęgniarki

• Autor: Elżbieta Kaczmarek

Jestem pielęgniarką, pracuję na umowę o pracę w szpitalu, mam przepracowane 25 lat. Pracodawca nie wypłacił mi nagrody jubileuszowej, twierdząc, że według nowych przepisów muszę mieć 5 lat przepracowanych u jednego pracodawcy, a skoro w tym czasie zmieniłam miejsce pracy, to nagroda przepada. Rzeczywiście tak było w moim przypadku, ale nie chce mi się wierzyć, że zmieniając na krótko miejsce pracy, straciłam prawo do nagrody. Czy pracodawca ma rację? To szpital publiczny.

Odmowa wypłaty nagrody jubileuszowej dla pielęgniarki

Warunki przyznania nagrody jubileuszowej

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem jednorazowym przysługującym pracownikowi z tytułu pozostawania w zatrudnieniu przez określony czas i ma charakter fakultatywny. Pracodawca ma obowiązek wypłaty tej nagrody, jeśli prawo do niej wynika z przepisów szczególnych lub gdy przewidują ją przepisy wewnątrzzakładowe (układ zbiorowy pracy lub regulamin wynagradzania). Takim przepisem szczególnym jest art. 62 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 295 z późn. zm.; dalej „u.dz.l.”). Zgodnie z tym przepisem za długoletnią pracę pracownikowi samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości:

  • 75% miesięcznego wynagrodzenia – po 20 latach pracy;
  • 100% miesięcznego wynagrodzenia – po 25 latach pracy;
  • 150% miesięcznego wynagrodzenia – po 30 latach pracy;
  • 200% miesięcznego wynagrodzenia – po 35 latach pracy;
  • 300% miesięcznego wynagrodzenia – po 40 latach pracy.

Szczegółowe warunki przyznania nagrody jubileuszowej w danym zakładzie pracy

Z kolei art. 64 u.dz.l. stanowi, że ustalanie okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej, a także szczegółowe zasady jej obliczania i wypłacania regulują przepisy o wynagrodzeniu obowiązujące u danego pracodawcy.

Ustawa o działalności leczniczej nie zawiera zatem szczegółowych zasad obliczania i wypłacania nagrody jubileuszowej, lecz pozostawia w tym względzie swobodę pracodawcy, który powinien te kwestie określić w obowiązujących w danym zakładzie przepisach płacowych.

Prawo do nagrody jubileuszowej nabywa pracownik, który w czasie zatrudnienia spełni przesłankę posiadania odpowiedniego stażu pracy. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 21 maja 1991 r., sygn. akt I PZP 16/91 – pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu bezpośrednio poprzedzającym dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi podjęcia zatrudnienia.

Kiedy nagroda jubileuszowa staje się wymagalna?

Nagroda jubileuszowa staje się wymagalna niezwłocznie po nabyciu do niej prawa i od tej chwili należą się odsetki, choćby pracownik później wykazał okoliczności stanowiące przesłanki uprawniające do nagrody, a pracodawcy nie można było przypisać winy za opóźnienie (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 sierpnia 1999 r. sygn. akt I PKN 189/99).

Jest Pani pracownikiem podmiotu leczniczego – szpitala. Pracodawca nie wypłacił Pani nagrody za 25 lat pracy, wskazując, że do nabycia prawa do nagrody wymagane jest posiadanie pięcioletniego stażu pracy w tym szpitalu.

Nagroda jubileuszowa dla pracownika podmiotu leczniczego

Przepisy ustawy o działalności leczniczej nie określają zasad i trybu nabywania prawa do nagrody jubileuszowej przez pracowników podmiotów leczniczych, która co do zasady ma charakter fakultatywny. Wyjątek w tym zakresie stanowią jedynie pracownicy tzw. ZOZ-ów, którym prawo do nagrody gwarantuje art. 62 u.dz.l. Szczegółowe zasady wypłacania tego składnika wynagrodzenia muszą być jednak dookreślone w przepisach wewnątrzzakładowych.

Aby udzielić jednoznacznej odpowiedzi, czy faktycznie nie nabyła Pani prawa do nagrody jubileuszowej, musiałabym zapoznać się z treścią przepisów płacowych (regulaminu wynagradzania albo zakładowego układu zbiorowego pracy) obowiązującego w Pani szpitalu. Pracodawca powinien udostępnić Pani ten dokument do wglądu.