Wymeldowanie przed rozwodem

• Autor: Łukasz Obrał

Jestem właścicielem mieszkania, które dostałem w spadku jeszcze przed ślubem. Obecnie jest w nim zameldowana również żona i dziecko. Jesteśmy w trakcie sprawy rozwodowej. Żona zabrała wszystkie rzeczy osobiste, zamieszkała z dzieckiem u swej mamy i nie ponosi żadnych opłat związanych z mieszkaniem. Gdy złożyłem wniosek o wymeldowanie jej w trybie administracyjnym, przeprowadzono wywiad i wysłano pismo do żony, aby udzieliła wyjaśnień. Od tamtej chwili żona pojawia się w domu co 2–3 dni. Wchodzi swobodnie, bo ma swoje klucze. Chcę wymienić zamki, nie czekając na wymeldowanie i rozwód. Jakie mogą być tego konsekwencje?

Wymeldowanie przed rozwodem

Wymeldowanie z pobytu stałego osoby w trybie administracyjnym

Przesłankami wymeldowania z pobytu stałego osoby w trybie administracyjnym jest to, że osoba, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego (trwającego ponad 3 miesiące), nie dopełniła obowiązku wymeldowania się.

Aby organ wydał decyzję o wymeldowaniu osoby, opuszczenie miejsca stałego pobytu musi mieć charakter stały, nie tymczasowy i dobrowolny. Organ musi również stwierdzić, że osoba – w związku z opuszczeniem miejsca stałego pobytu – nie ma już zamiaru przebywać w tym miejscu. Opuszczenie miejsca stałego pobytu wiąże się z zabraniem przez tę osobę rzeczy, które do niej należą.

Należy pamiętać, że z faktu zameldowania nie wynika tytuł prawny do danego mieszkania. Zameldowanie jest wyłącznie administracyjnym poświadczeniem pobytu osoby w danym mieszkaniu. Instytucja zameldowania służy wyłącznie celom ewidencyjnym.

Czy żona jest uprawniona do korzystania z mieszkania należącego wyłącznie do męża przed orzeczeniem rozwodu?

Uprawnienie do korzystania przez Pana żonę z mieszkania, którego jest Pan właścicielem, wynika z art. 281 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, według którego jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny.

W razie wymiany zamków i uniemożliwienia żonie korzystania z mieszkania może się Pan narazić na postępowanie o dopuszczenie do korzystania z mieszkania, ewentualnie o ochronę naruszonego posiadania. Takie powództwa może wytoczyć przeciwko Panu żona.

Posiadanie, nawet niezgodne z prawem, podlega ochronie. Zgodnie z art. 3431 Kodeksu cywilnego do ochrony władania lokalem stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie posiadania.

Zgodnie z art. 343 § 1 posiadacz może zastosować obronę konieczną, ażeby odeprzeć samowolne naruszenie posiadania. Zgodnie z § 2 art. 343 Kodeksu cywilnego posiadacz nieruchomości może niezwłocznie po samowolnym naruszeniu posiadania przywrócić własnym działaniem stan poprzedni; nie wolno mu jednak stosować przy tym przemocy względem osób.

Wymiana zamków w mieszkaniu i niedopuszczenie do niego żony

Według art. 344 § 1 Kodeksu cywilnego przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło, przysługuje posiadaczowi roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie naruszeń. Roszczenie to nie jest zależne od dobrej wiary posiadacza ani od zgodności posiadania ze stanem prawnym, chyba że prawomocne orzeczenie sądu lub innego powołanego do rozpoznawania spraw tego rodzaju organu państwowego stwierdziło, że stan posiadania powstały na skutek naruszenia jest zgodny z prawem.

Jak wynika z powyższego, żona po wymianie zamków w drzwiach może nawet przywrócić stan poprzedni własnym działaniem.

Pana żona po wymianie zamków może zwrócić się o pomoc do policji. Policja często w takich wypadkach nakazuje wpuszczenie osoby do mieszkania, w którym jest zameldowana. Często asystuje też w rozwiercaniu przez posiadaczy zamków w celu przywrócenia własnym działaniem stanu poprzedniego.

Moim zdaniem jednak prawidłowym działaniem policji w takiej sytuacji powinno być pouczenie stron konfliktu o tym, że sprawa ma charakter cywilny, a kompetentny do rozstrzygnięcia sporu jest właściwy sąd cywilny.

Warto udać się do dzielnicowego choćby w celu uzyskania informacji, jak policja zachowa się w razie wymiany przez Pana zamków w drzwiach i uniemożliwieniu żonie wejścia do mieszkania.

W opisanej sytuacji Pana żona ma duże szanse na uzyskanie orzeczenia sądowego przywracającego jej utracone posiadanie. Postępowanie w tej sprawie może być długotrwałe i wiązać się z kosztami. Może się zdarzyć, że postępowanie to zakończy się później niż postępowanie o rozwód.

Z pewnością będzie Pan miał więcej prawnych możliwości, aby doprowadzić do opuszczenia mieszkania przez Pana żonę (wtedy już byłą żonę), po uprawomocnieniu się orzeczenia o rozwodzie.