Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak sprawdzić stan cywilny danej osoby?

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 24.12.2015

Mój partner twierdzi, że rozwiódł się z żoną, jednak gdy proszę go o przedstawienie wyroku ciągle zapomina albo robi nieczytelne zdjęcia. Mam obawy, czy rzeczywiście jest po rozwodzie i dlatego chciałabym dowiedzieć się, jak można sprawdzić stan cywilny danej osoby?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak sprawdzić stan cywilny danej osoby?

Czy jest możliwość zdobycia informacji o rozwodzie danej osoby?

Informacje dotyczące rozwodu znajdują się zarówno w aktach właściwego miejscowo sądu okręgowego, w którym taki proces rozwodowy miałby się toczyć, jak i we właściwym urzędzie stanu cywilnego. Sąd po zakończeniu sprawy rozwodowej z urzędu przesyła prawomocne orzeczenie o rozwodzie do właściwego USC.

Wobec związania obu powyższych instytucji zasadami ochrony danych osobowych oraz tajemnicy służbowej, jeżeli nie posiada Pani doniosłego interesu prawnego w uzyskaniu takich danych, który mogłaby Pani należycie wykazać najlepiej dokumentami, to niestety żaden z powyższych podmiotów Pani informacji takich nie udzieli. Chęć przekonania się, czy Pani partner jest po rozwodzie, czy nie w mojej ocenie nie jest wystarczającą przesłanką do uzyskania takich informacji. Posiada Pani bowiem jedynie interes faktyczny w uzyskaniu informacji o ewentualnym rozwodzie Pani partnera a nie interes prawny.

 

Interes prawny występuje wówczas, gdy konieczność uzyskania tych danych wynikałaby z jakiegoś przepisu prawa. Niestety nie ma takiego przepisu, który umożliwiałby zdobycie informacji o rozwodzie danej osoby przez inną osobę tylko ze względu na samą chęć dowiedzenia się, czy też sprawdzenia, czy ta osoba mówi prawdę o swoim stanie cywilnym. Oczywiście może Pani spróbować złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie stanu cywilnego o wydanie odpisu z aktu małżeństwa Pani partnera (jeżeli był rozwód to w akcie małżeństwa będzie stosowna adnotacja), jednakże szanse zaaprobowania takiego wniosku przez kierownika USC oceniam jako nikłe.

 

Co się zaś tyczy informacji z sądu, przed którym toczyło się ewentualne postępowanie rozwodowe, to tam już zupełnie nie ma szans, aby uzyskać dostęp do informacji o danej sprawie, jeżeli nie było się jej uczestnikiem.

 

Pozostaje Pani w zasadzie jedynie poszukanie interesujących Panią informacji wśród znajomych lub członków rodziny Pani partnera. Pomocne są tu również informacje, które można uzyskać z portali społecznościowych, bowiem często osoby zamieszczają w nich, świadomie lub nie, informacje ze swojego życia prywatnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 + dziesięć =

»Podobne materiały

Mediacje rozwodowe

Żona wraz z małoletnią córką wyprowadziła się do innego miasta. Co jest korzystniejsze: rozprawa rozwodowa przed sądem czy mediacje rozwodowe i ugoda w sprawie rozwodu?

 

Poradnia małżeńska w trakcie postępowania rozwodowego

Moja partnerka jest w trakcie rozwodu. Na pierwszej sprawie sąd nakazał małżonkom udać się do poradni psychologicznej, gdzie z kolei zalecono im poradnię małżeńską. Z partnerką mieszkałem już pół roku, niedawno się wyprowadziła, ale teraz znów ze mną zamieszkała. Czy musi chodzić do tej poradni małż

 

Zdrada męża jako powód rozwodu z orzeczeniem o winie

Czy zdrada męża to wystarczający powód, by wnosić o orzeczenie rozwodu z jego winy? Raz nakryłam męża na zdradzie, później miał zakończyć związek. Teraz jednak koleżanka powiedziała mi, że widziała mojego męża z kochanką w restauracji. Czy muszę postarać się o więcej dowodów (np. maile, SMS-y)?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »