Jak sprawdzić stan cywilny partnera?

• Data: 27-04-2024 • Autor: Iryna Kowalczuk

Mój partner twierdzi, że rozwiódł się z żoną, jednak gdy proszę go o przedstawienie wyroku ciągle zapomina albo robi nieczytelne zdjęcia. Mam obawy, czy rzeczywiście jest po rozwodzie i dlatego chciałabym dowiedzieć się, jak można sprawdzić stan cywilny danej osoby?

Jak sprawdzić stan cywilny partnera?

Czy jest możliwość zdobycia informacji o rozwodzie danej osoby?

Informacje dotyczące rozwodu znajdują się zarówno w aktach właściwego miejscowo sądu okręgowego, w którym taki proces rozwodowy miałby się toczyć, jak i we właściwym urzędzie stanu cywilnego. Sąd po zakończeniu sprawy rozwodowej z urzędu przesyła prawomocne orzeczenie o rozwodzie do właściwego USC.

Wobec związania obu powyższych instytucji zasadami ochrony danych osobowych oraz tajemnicy służbowej, jeżeli nie posiada Pani doniosłego interesu prawnego w uzyskaniu takich danych, który mogłaby Pani należycie wykazać najlepiej dokumentami, to niestety żaden z powyższych podmiotów Pani informacji takich nie udzieli. Chęć przekonania się, czy Pani partner jest po rozwodzie, czy nie w mojej ocenie nie jest wystarczającą przesłanką do uzyskania takich informacji. Posiada Pani bowiem jedynie interes faktyczny w uzyskaniu informacji o ewentualnym rozwodzie Pani partnera a nie interes prawny.

Interes prawny występuje wówczas, gdy konieczność uzyskania tych danych wynikałaby z jakiegoś przepisu prawa. Niestety nie ma takiego przepisu, który umożliwiałby zdobycie informacji o rozwodzie danej osoby przez inną osobę tylko ze względu na samą chęć dowiedzenia się, czy też sprawdzenia, czy ta osoba mówi prawdę o swoim stanie cywilnym. Oczywiście może Pani spróbować złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie stanu cywilnego o wydanie odpisu z aktu małżeństwa Pani partnera (jeżeli był rozwód to w akcie małżeństwa będzie stosowna adnotacja), jednakże szanse zaaprobowania takiego wniosku przez kierownika USC oceniam jako nikłe.

Co się zaś tyczy informacji z sądu, przed którym toczyło się ewentualne postępowanie rozwodowe, to tam już zupełnie nie ma szans, aby uzyskać dostęp do informacji o danej sprawie, jeżeli nie było się jej uczestnikiem.

Pozostaje Pani w zasadzie jedynie poszukanie interesujących Panią informacji wśród znajomych lub członków rodziny Pani partnera. Pomocne są tu również informacje, które można uzyskać z portali społecznościowych, bowiem często osoby zamieszczają w nich, świadomie lub nie, informacje ze swojego życia prywatnego.

Przykłady

Sprawdzanie przez Znajomych

Ania miała wątpliwości co do stanu cywilnego swojego nowego partnera, Piotra. Piotr mówił, że jest po rozwodzie, ale unikał pokazania jakichkolwiek dokumentów potwierdzających jego słowa. Aby rozwiać swoje wątpliwości, Ania zdecydowała się porozmawiać ze wspólnymi znajomymi, którzy znali Piotra od lat. Dzięki nieformalnym rozmowom udało się jej dowiedzieć, że rozwód rzeczywiście miał miejsce kilka miesięcy temu.

Weryfikacja przez Media Społecznościowe

Bartek zaczął podejrzewać, że jego nowa dziewczyna może jeszcze być mężatką. Nie chcąc bezpośrednio konfrontować jej z tymi podejrzeniami, postanowił sprawdzić jej profile na mediach społecznościowych. Po przejrzeniu jej ostatnich postów i komentarzy zauważył zdjęcia i komentarze, które sugerowały, że nadal jest w związku małżeńskim. To dało mu punkt wyjścia do dalszej rozmowy na ten temat.

Bezpośrednie Pytania w Rodzinie Partnera

Cecylia miała wątpliwości co do stanu cywilnego swojego długoletniego przyjaciela, z którym zaczęła się ostatnio bardziej zbliżać. Podczas rodzinnego spotkania zdecydowała się delikatnie zapytać jego siostrę o sytuację. Siostra potwierdziła, że jej brat niedawno się rozwodził, co uspokoiło Cecylię i pozwoliło jej czuć się pewniej w dalszym budowaniu relacji.

Podsumowanie

Podsumowując, sprawdzenie stanu cywilnego danej osoby może być trudne bez odpowiedniego interesu prawnego. W wielu przypadkach informacje te są chronione ze względu na prywatność i tajemnicę służbową. Mimo to, istnieją alternatywne metody, takie jak rozmowy z rodzina i znajomymi czy analiza mediów społecznościowych, które mogą dostarczyć pomocnych wskazówek dotyczących aktualnego stanu cywilnego danej osoby.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej lub pomocy w przygotowaniu dokumentów prawnych związanych ze sprawami cywilnymi, skorzystaj z naszych usług online. Oferujemy szybką i wygodną pomoc prawną, dostępną z każdego miejsca i o każdej porze. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Uzyskanie odpisu aktu stanu cywilnego - strona rządowa gov.pl