Jak sprawdzić stan cywilny danej osoby?

• Autor: Iryna Kowalczuk

Mój partner twierdzi, że rozwiódł się z żoną, jednak gdy proszę go o przedstawienie wyroku ciągle zapomina albo robi nieczytelne zdjęcia. Mam obawy, czy rzeczywiście jest po rozwodzie i dlatego chciałabym dowiedzieć się, jak można sprawdzić stan cywilny danej osoby?

Jak sprawdzić stan cywilny danej osoby?

Czy jest możliwość zdobycia informacji o rozwodzie danej osoby?

Informacje dotyczące rozwodu znajdują się zarówno w aktach właściwego miejscowo sądu okręgowego, w którym taki proces rozwodowy miałby się toczyć, jak i we właściwym urzędzie stanu cywilnego. Sąd po zakończeniu sprawy rozwodowej z urzędu przesyła prawomocne orzeczenie o rozwodzie do właściwego USC.

Wobec związania obu powyższych instytucji zasadami ochrony danych osobowych oraz tajemnicy służbowej, jeżeli nie posiada Pani doniosłego interesu prawnego w uzyskaniu takich danych, który mogłaby Pani należycie wykazać najlepiej dokumentami, to niestety żaden z powyższych podmiotów Pani informacji takich nie udzieli. Chęć przekonania się, czy Pani partner jest po rozwodzie, czy nie w mojej ocenie nie jest wystarczającą przesłanką do uzyskania takich informacji. Posiada Pani bowiem jedynie interes faktyczny w uzyskaniu informacji o ewentualnym rozwodzie Pani partnera a nie interes prawny.

Interes prawny występuje wówczas, gdy konieczność uzyskania tych danych wynikałaby z jakiegoś przepisu prawa. Niestety nie ma takiego przepisu, który umożliwiałby zdobycie informacji o rozwodzie danej osoby przez inną osobę tylko ze względu na samą chęć dowiedzenia się, czy też sprawdzenia, czy ta osoba mówi prawdę o swoim stanie cywilnym. Oczywiście może Pani spróbować złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie stanu cywilnego o wydanie odpisu z aktu małżeństwa Pani partnera (jeżeli był rozwód to w akcie małżeństwa będzie stosowna adnotacja), jednakże szanse zaaprobowania takiego wniosku przez kierownika USC oceniam jako nikłe.

Co się zaś tyczy informacji z sądu, przed którym toczyło się ewentualne postępowanie rozwodowe, to tam już zupełnie nie ma szans, aby uzyskać dostęp do informacji o danej sprawie, jeżeli nie było się jej uczestnikiem.

Pozostaje Pani w zasadzie jedynie poszukanie interesujących Panią informacji wśród znajomych lub członków rodziny Pani partnera. Pomocne są tu również informacje, które można uzyskać z portali społecznościowych, bowiem często osoby zamieszczają w nich, świadomie lub nie, informacje ze swojego życia prywatnego.