.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Odkrycie zdrady podczas rozwodu, co zrobić?

• Data: 12-03-2025 • Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal

Moja żona złożyła pozew o rozwód za porozumieniem stron z przyczyny, jak podała, rozpadu pożycia małżeńskiego, twierdząc, że nikogo innego nie poznała. Dowiedziałem się jednak, ma kogoś i że mnie zdradza. Zdradę odkryłem przypadkiem, niechcący podsłuchując rozmowę przez telefon żony z kochankiem. Co mam robić w tej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odkrycie zdrady podczas rozwodu, co zrobić?

Wiedza o zdradzie żony

Ma Pan dwie możliwości. Może Pan przystać na rozwód bez orzekania o winie i pozostawić dla siebie wiedzę o zdradzie, a może Pan podnieść ten argument i w odpowiedzi na pozew o rozwód wnieść o orzeczenie rozwodu z wyłączne winy żony. Nie wiem, na jakim etapie postępowania jest sprawa. Żądanie orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy zony może być podniesione także w trakcie już toczącego się procesu, jeśli udowodni Pan, że dowiedział się o zdradzie już po wszczęciu procesu. Oczywiście zdradę także trzeba udowodnić.

Rozwód z orzeczeniem winy

Jakie znaczenie ma orzeczenie o winie jednej ze stron? Właściwie w dużej mierze chodzi o poczucie krzywdy ze strony niewinnej. Nie ma wpływu na podział majątku. Orzeczenie takie ma realne przełożenie jedynie na kwestię alimentów dla małżonka. Zgodnie z art. 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczegomałżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku”.

Jest jeszcze jeden aspekt sytuacji. Zgodnie z art. 56 § 3 rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego”. Zatem, gdyby Pan nie chciał rozwodu, to mógłby Pan, udowadniając żonie zdradę, spróbować zablokować rozwód, nie wyrażając na niego zgody.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Zgoda na rozwód bez orzekania o winie

Pan Jan dowiedział się o zdradzie żony po 10 latach małżeństwa. Nie chce jednak publicznie omawiać tej kwestii ani angażować się w długotrwały proces sądowy, dlatego decyduje się na rozwód bez orzekania o winie, aby jak najszybciej zakończyć sprawę i zacząć nowe życie.

 

Rozwód z orzeczeniem winy

Pan Tomasz odkrył zdradę żony po znalezieniu dowodów w postaci wiadomości i zdjęć. W odpowiedzi na jej pozew wnosi o rozwód z jej wyłącznej winy, aby chronić swoje poczucie sprawiedliwości oraz zabezpieczyć się przed koniecznością płacenia alimentów na rzecz żony w przyszłości.

 

Zablokowanie rozwodu

Pan Marek nie zgadza się na rozwód, mimo że jego żona złożyła pozew. Udowadniając jej zdradę i wykorzystując art. 56 § 3 Kodeksu rodzinnego, stara się zablokować rozwód, argumentując, że jej postępowanie przeczy zasadom współżycia społecznego, a on chce chronić dobro rodziny.

Podsumowanie

W przypadku zdrady żony mąż ma możliwość wyboru między rozwodem bez orzekania o winie a żądaniem rozwodu z wyłącznej winy żony, co wymaga udowodnienia zdrady. Orzeczenie o winie wpływa głównie na kwestie alimentacyjne, ale nie na podział majątku. Mąż może także próbować zablokować rozwód, jeśli uzna, że jego odmowa jest zgodna z zasadami współżycia społecznego.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksową pomoc prawną w sprawach rozwodowych, w tym w zakresie orzekania o winie i zabezpieczania interesów majątkowych oraz alimentacyjnych. Zapewniamy wsparcie w gromadzeniu dowodów, przygotowaniu dokumentacji oraz reprezentacji w sądzie, aby skutecznie chronić Państwa prawa.

Źródła:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Nosal

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu