.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Nielegalne oprogramowanie na firmowym laptopie, jak się bronić przed żądaniami producenta?

• Data: 10-12-2024 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Mam problem z firmą X. Jest to producent oprogramowania dla inżynierii. Dostałem e-mila, iż wykryto na moim laptopie nielegalne używanie ich oprogramowania od zeszłego roku. Z mojego rozeznania wynika, że będą chcieli zmusić mnie do zakupu ich licencji. Czy linia obrony w postaci deklaracji, iż nielegalne oprogramowanie było używane prywatnie (laptop firmowy), coś pomoże?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Nielegalne oprogramowanie na firmowym laptopie, jak się bronić przed żądaniami producenta?

Naruszenie praw autorskich

Sam fakt, że nielegalne oprogramowanie jest używane w celach prywatnych nie wpływa na naruszenie wobec osoby, która jest jego autorem/uprawnionym do tegoż oprogramowania.

 

Jedyna kwestia to taka, że owa firma nie może zmuszać do wykupu licencji, ale ma pełne prawo żądać odszkodowania (to zwykle kwota jaką uzyskałaby za legalny zakupu licencji za cały okres nielegalnego posiadania oprogramowania), często powiększonego o odsetki za opóźnienie, a w przypadku procesu powiększonego o zwrot kosztów sądowych. Uprawnienia cywilno-prawne poszkodowanego opisane są w art. 79 ustawy o prawie autorskim i zgodnie z nim uprawniony, którego autorskie prawa majątkowe zostały naruszone, może żądać od osoby, która naruszyła te prawa:

1) zaniechania naruszania;

2) usunięcia skutków naruszenia;

3) naprawienia wyrządzonej szkody:

a) na zasadach ogólnych albo

b) poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione - trzykrotności stosownego wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu;

4) wydania uzyskanych korzyści.

 

Niezależnie od roszczeń określonych wyżej uprawniony może się domagać jednokrotnego albo wielokrotnego ogłoszenia w prasie oświadczenia o odpowiedniej treści i formie lub podania do publicznej wiadomości części albo całości orzeczenia sądu wydanego w rozpatrywanej sprawie, w sposób i w zakresie określonym przez sąd. Sąd może także nakazać osobie, która naruszyła autorskie prawa majątkowe, na jej wniosek i za zgodą uprawnionego, w przypadku gdy naruszenie jest niezawinione, zapłatę stosownej sumy pieniężnej na rzecz uprawnionego, jeżeli zaniechanie naruszania lub usunięcie skutków naruszenia byłoby dla osoby naruszającej niewspółmiernie dotkliwe. Sąd, rozstrzygając o naruszeniu prawa, może orzec na wniosek uprawnionego o bezprawnie wytworzonych przedmiotach oraz środkach i materiałach użytych do ich wytworzenia, w szczególności może orzec o ich wycofaniu z obrotu, przyznaniu uprawnionemu na poczet należnego odszkodowania lub zniszczeniu. Orzekając, sąd uwzględnia wagę naruszenia oraz interesy osób trzecich.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Korzystanie z oprogramowania bez uprawnień

Nadto art. 116 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych stanowi, że:

 

1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

Podobnie art. 117:

 

1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom w celu rozpowszechnienia utrwala lub zwielokrotnia cudzy utwór w wersji oryginalnej lub w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

Nie ma zatem znaczenia, czy utrwalenie ma związek z prowadzaną firmą, czy nie. Korzystanie z cudzego oprogramowania/pobranie go niezgodnie z warunkami producenta jest zabronione.

 

Art. 74 ust. 1ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przyznaje programom komputerowym co do zasady taką samą ochronę, jak utworom literackim, która przewidziana jest zarówno na gruncie prawa cywilnego, jak i karnego. 

 

Nadto, prócz ww. odpowiedzialności cywilno-prawnej, nielegalne posiadanie czy korzystanie z cudzego oprogramowania jest przestępstwem. Art. 293 Kodeksu karnego wskazuje, że:

 

§ 1. Przepisy art. 291 i 292 stosuje się odpowiednio do programu komputerowego.

§ 2. Sąd może orzec przepadek rzeczy określonej w § 1 oraz w art. 291 i 292, chociażby nie stanowiła ona własności sprawcy.

 

Zaś owe art. 291 i 292 Kodeksu karnego stanowią, że:

 

Art. 291. [Paserstwo umyślne]

§ 1. Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

Art. 292. [Paserstwo nieumyślne]

§ 1. Kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. W wypadku znacznej wartości rzeczy, o której mowa w § 1, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

Bez wątpienia korzystanie z oprogramowania firmy bez zapłaty (wbrew warunkom oficjalnego korzystania z niego) jest naruszeniem prawa. Oczywiście nie można żądać skazania czy odszkodowania od firmy, gdy firma nie wiedziała, że pracownik dopuszcza się naruszenia prawa. Wtedy roszczenia kierowane są przeciwko „pracownikowi”/„współpracownikowi" – jeśli firma nie wiedziała i nie mogła wiedzieć, że ten, pracując dla niej, korzysta z nielegalnego oprogramowania.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Użycie nielegalnego oprogramowania w firmie

Pracownik niewielkiego biura księgowego pobrał i zainstalował nielegalną wersję oprogramowania do obsługi księgowości, aby uniknąć kosztów zakupu licencji. Firma nie była świadoma, że program nie pochodzi z legalnego źródła. Po kontroli prawnej okazało się, że korzystanie z oprogramowania narusza prawa autorskie. Producent oprogramowania zażądał od firmy odszkodowania w wysokości trzykrotnej wartości licencji oraz opublikowania informacji o naruszeniu.

 

Nielegalne kopiowanie i sprzedaż oprogramowania

Osoba prywatna pobrała płatny program graficzny, a następnie przygotowała jego kopie na nośnikach USB i sprzedawała je przez internet po znacznie obniżonej cenie. Działalność ta została wykryta przez producenta, który zgłosił sprawę organom ścigania. Osoba ta została skazana na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz obciążona kosztami naprawienia szkody.

 

Pobieranie pirackich programów w celach prywatnych

Student pobrał z internetu nielegalną wersję oprogramowania służącego do edycji wideo, twierdząc, że używa go wyłącznie do nauki. Po opublikowaniu filmów stworzonych w tym programie w mediach społecznościowych producent oprogramowania dowiedział się o naruszeniu i wystąpił z roszczeniem cywilnym. Sąd orzekł konieczność zapłaty dwukrotności wartości licencji oraz zwrot kosztów postępowania.

Podsumowanie

Naruszenie praw autorskich dotyczących oprogramowania może mieć poważne konsekwencje prawne, zarówno cywilne, jak i karne. Dotyczy to m.in. nielegalnego korzystania z oprogramowania w firmach, kopiowania i rozpowszechniania programów czy ich nieautoryzowanego pobierania w celach prywatnych. Osoby naruszające prawo mogą być zobowiązane do zapłaty odszkodowania (nawet trzykrotności wartości licencji), pokrycia kosztów sądowych, a w przypadku działań umyślnych — także ponieść kary ograniczenia lub pozbawienia wolności. 

Oferta porad prawnych

Oferujemy pomoc prawną w sprawach naruszeń praw autorskich, w tym audyty legalności oprogramowania, reprezentację w sporach z producentami oraz doradztwo prewencyjne dla firm. Skontaktuj się, aby chronić swoją działalność przed ryzykiem prawnym!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych - Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83

2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu