.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Przeniesienie autorskich praw majątkowych na dziecko

• Opublikowano: 29-08-2023 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Jestem na emeryturze i chciałabym wydać serię książeczek dla dzieci. Czy wydawnictwo mogłoby przekazać należne mi wynagrodzenie jednemu z moich dzieci (drugie będzie wykonawcą ilustracji do książek)? Jestem zadowolona z wysokości emerytury i nie chciałabym dokonywać żadnych ruchów w ZUS-ie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych na dziecko

Umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich

Z opisu Pani pomysłu wynika, iż chciałaby Pani współpracować z wydawnictwem, ale nie otrzymywać za ową współpracę wynagrodzenia dla siebie, lecz bezpośrednio na rzecz Pani dziecka. Umowa łącząca Panią z wydawnictwem byłaby umową o dzieło, ewentualnie zleceniem, ale raczej dziełem, ponieważ Pani zadaniem byłoby napisanie konkretnej książeczki, przeniesienie prawa na rzecz wydawnictwa i jej wydanie. Byłaby to więc umowa o dzieło wraz z umową o przeniesienie praw autorskich.

 

Zgodnie z art. 627 Kodeksu cywilnego: „Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia”. Istotą dzieła jest więc otrzymywanie wynagrodzenia za jego wykonywanie na rzecz wykonawcy tego dzieła. Nawet gdyby wynagrodzenie trafiało na konto dziecka, to byłoby to wynagrodzenie Pani jako wykonawcy (strony umowy), a zatem uważam, że w przypadku wyjścia tej okoliczności na jaw ZUS uznałby to za obchodzenie prawa i dorabianie przez Panią.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do książek

Jeśli więc nie chce Pani, aby wynagrodzenie zostało przypisane Pani, najrozsądniej byłoby przenieść swoje prawa do książeczek na dziecko, które następnie zawarłoby umowę odpłatną z wydawnictwem, tj. było jej stroną z oświadczeniem, że dysponuje ono prawami autorskimi do dzieł, jakie będą wydawane. Może Pani w umowie z dzieckiem wskazać, że dziecko mimo otrzymania owych praw autorskich ma obowiązek oznaczać Panią jako autorkę na każdym egzemplarzu (dalej dziecko zastrzega to w umowie z wydawnictwem), a w umowie z dzieckiem wskazuje Pani, że przeniesienie praw następuje pod tytułem darmym. Trzeba jednak z dzieckiem umowę zawrzeć, ponieważ art. 53 ustawy o prawie autorskim wskazuje, że „umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności”. Nieodpłatne przekazanie praw autorskich jest możliwe, ale trzeba to wyraźnie napisać w umowie o przeniesienie praw autorskich i własności egzemplarzy, na których utwór zostanie utrwalony.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus IV =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu