Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podróż służbowa a czas pracy

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 18.04.2013

Wyjechałam w podróż służbową 15 maja o godzinie 8.00. Na miejsce dotarłam o godzinie 15.00. Pracowałam tam do 21.00 i udałam się w drogę powrotną. Do domu wróciłam o godzinie 4.00 16 maja. Kiedy powinnam stawić się w pracy? Mój czas pracy zgodnie z harmonogramem trwa od 8.00 do 16.00.

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podroż służbowa co do zasady składa się z dwóch etapów. Pierwszy to czas dojazdów do celu podroży i z powrotem, drugi – okres wykonywania zadań zleconych przez pracodawcę. Kodeks pracy (K.p.) nie reguluje kwestii dojazdów – czy stanowią one czas pracy, czy nie – ale odniósł się do tego problemu Sąd Najwyższy. Z jego orzeczeń wynika, że co do zasady czas dojazdu i powrotu w ramach odbywania podróży służbowej nie jest czasem pracy, jeżeli podróż służbowa nie odbywa się w czasie pracy wynikającej z harmonogramu (wyrok z 27 października 1981 r., I PR 85/81). Państwowa Inspekcja Pracy jest tego samego zdania. Zatem przejazd w podróży służbowej można zaliczyć do czasu pracy wtedy, gdy w jego trakcie pracownik wykonuje zadania zlecone przez pracodawcę lub odbywa się ona w godzinach pracy.

 

Należy ponadto pamiętać, że pracownikowi należy zapewnić co najmniej 11-godzinny nieprzerwany odpoczynek dobowy i 35-godzinny tygodniowy. Co to dla Pani oznacza, wyjaśniam na przykładzie przedstawionego przez Panią stanu faktycznego.

 

Skoro rozpoczęła Pani podroż służbową w ramach swojego harmonogramu pracy (8.00-16.00), to dojazd w godzinach 8.00-15.00 należy zaliczyć Pani do czasu pracy. Praca od 15.00 do 16.00 odbyła się również w ramach harmonogramu i należy ją także zaliczyć do normy Pani czasu pracy. Natomiast praca od godziny 16.00 do 21.00 jest już pracą w godzinach nadliczbowych, za które przysługuje Pani czas wolny albo ekwiwalent finansowy. Podroż od 21.00 do 4.00 rano następnego dnia nie jest już czasem pracy. Powstaje więc problem, od której godziny liczyć prawo do dobowego odpoczynku. Kodeks pracy znowu tej kwestii nie reguluje, z kolei orzecznictwo SN jest tu niejednolite.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Przeważają opinie, że czas dojazdu w podróży służbowej nie narusza 11-godzinnego odpoczynku, zatem nie ma podstaw prawnych, aby pracodawca „oddawał” go po dotarciu pracownika do celu (domu), ponieważ podroż służbowa, która przypada poza rozkładowym czasem pracy, nie ogranicza prawa do odpoczynku. Niemniej w wyroku Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego z 23 czerwca 2005 r. (II PK 265/04) uznano, że czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej (oraz ewentualnego pobytu w tej miejscowości) nie jest pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 K.p.), lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlega wliczeniu do jego normy (nie może być od niej „odliczony”), natomiast w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy ma w sferze regulacji czasu pracy i prawa do wynagrodzenia doniosłość o tyle, o ile uszczupla limit gwarantowanego pracownikowi czasu odpoczynku. To oznacza, że w takim przypadku pracownikowi należą się dni wolne albo dodatkowe wynagrodzenie.

 

Ważny w kontekście podanego przez Panią przykładu będzie również § 3 pkt 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielenia pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60, poz. 281 z późn. zm.). Zgodnie z jego treścią zatrudniony, który odbywa podróż służbową w porze nocnej, może przedstawić oświadczenie potwierdzające liczbę godzin, które mu zajął dojazd, z uwzględnieniem, że do rozpoczęcia pracy nie upłynęło 8 godzin, co tym samym uniemożliwiło mu odpoczynek nocny (a więc w porze nocnej między 21.00 a 7.00 rano).

 

Moim zdaniem słuszna jest koncepcja SN. Gdyby jej się trzymać, to pracę powinna Pani zacząć o godzinie 15.00 16 maja. W mojej opinii czas pozostawania pracownika w podróży służbowej już po wykonaniu powierzonych mu zadań nie stanowi dla niego czasu odpoczynku. Pracownik nie dysponuje bowiem swobodnie swoim czasem. Gdyby nie polecenie podróży służbowej, spędzałby czas w inny sposób. W związku z powyższym należy uznać, że 11 godzin gwarantowanego odpoczynku liczy się od faktycznego zakończenia podróży służbowej, włącznie z przejazdem z miejsca wykonywania zadania.

 

Natomiast w przypadku przyjęcia koncepcji urzędniczej pracę winna Pani rozpocząć o godzinie 12.00 16 maja.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI minus 2 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podróże służbowe – dodatkowy czas wolny

Pracuję w firmie w Poznaniu. Z produktami jeżdżę po całej Polsce, nieraz do bardzo odległych miast (zwykle cztery dni na pięć jestem w podróży). Wstaję bardzo wcześnie, by dojechać np. do Gdańska, gdzie pracuję potem 8 godzin i wracam do Poznania w nocy. Czy czas przejazdów powinien być wliczany do czasu pracy oraz czy za takie wyjazdy nie powinien przysługiwać mi dodatkowy czas wolny? Umowa jest sformułowana w ten sposób, że miejscem pracy jest Poznań i cała Polska.

Wyjazdy służbowe

Pracodawca zleca mi coraz więcej wyjazdów służbowych. Nieraz, by dotrzeć we wskazane miejsce na poniedziałek rano, muszę wyjechać już w niedzielę po południu. Innym razem powrót po piątkowej pracy trwa do sobotniego południa. Moje godziny pracy to jednak 8-16. Zdaniem pracodawcy czas dojazdu nie wlicza się do czasu pracy i nie uwzględnia go w wynagrodzeniu ani nie udziela dni wolnych w zamian. Czy postępuje zgodnie z prawem?           

Skrócony tydzień pracy

Czy cała firma może pracować w trybie skróconego tygodnia pracy (4 razy w tygodniu po 10 godzin)? Firma jest niewielka, zatrudnia dziesięć osób.

Delegacja i zaliczka w walucie obcej

Zostałam wysłana samochodem służbowym w delegację do Wilna. Poprosiłam o zaliczkę w walucie obcej – litach litewskich. Pracodawca jednak wypłacił mi zaliczkę w euro. Podczas podróży płaciłam m.in. za paliwo i hotele – opłaty uiszczałam w euro, jednak na rachunkach widnieją kwoty w walutach lokalnych. Dopisałam ręcznie na rachunkach kwoty rzeczywiście wydane w euro. Pracodawca rozlicza wydatki według średniego kursu NBP. W związku z tym mam następujące pytania:

 

  1. Czy pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi zaliczkę w walutach krajów, do których pracownik się udaje albo przez które będzie przejeżdżał?
  2. Czy pracodawca ma obowiązek uwzględnić rzeczywiście poniesione wydatki w walucie zaliczki w przypadku, gdy na rachunku jest jedynie waluta lokalna?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »