.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Delegacje pracownicy posiadającej małe dziecko

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 11.10.2021 • Zaktualizowane: 11.10.2021

Obecnie jestem na urlopie wychowawczym po urlopie macierzyńskim. Złożyłam pracodawcy wniosek o zatrudnieniu na 7/8, w tym 1/8 – urlop wychowawczy. Wcześniej moja praca była związana z licznymi delegacjami, wyjazdami jednodniowymi poza firmę. Obecnie w związku z obniżonym czasem pracy oraz opieką nad małym dzieckiem nie chciałabym jeździć na delegacje. Czy pracodawca może mnie zmusić do takich wyjazdów w delegację? Co będzie jeśli odmówię powołując się na opiekę nad małym dzieckiem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Delegacje pracownicy posiadającej małe dziecko

Delegacje pracownika, który ma małe dziecko

Zgodnie z art. 178 ustawy Kodeks pracy „pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, jak również delegować poza stałe miejsce pracy”.

Delegowanie poza stałe miejsce pracy

Pracownicy w ciąży nie można delegować poza stałe miejsce pracy bez jej zgody. W literaturze przedmiotu wskazuje się, że przez delegowanie poza stałe miejsce pracy należy rozumieć delegowanie poza miejscowość, w której kobieta jest zatrudniona, jak również delegowanie poza stałe miejsce pracy w tej samej miejscowości, jeżeli jest ono połączone z dłuższym lub niedogodnym dojazdem. Takie rozumienie „delegowania poza stałe miejsce pracy” może się jednak obecnie okazać niewystarczające. Coraz częściej miejsce pracy jest określane jako zmienne, często również w umowach o pracę nie wskazuje się konkretnego miejsca wykonywania pracy, ale określa miejsce pracy jako pewien obszar geograficzny (tzw. mobile workers). W zasadzie delegowanie poza stałe miejsce pracy to delegowanie poza miejsce pracy ustalone w umowie o pracę. Jednakże w takich przypadkach jak wymienione wyżej sam zakaz delegowania poza ustalone w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy może nie spełniać dostatecznie funkcji ochronnej. Z drugiej strony trudno w takiej sytuacji wskazać, co jest dla pracownicy stałym miejscem pracy. Wydaje się, że przepis nie jest w pełni dostosowany do dynamicznie zmieniających się realiów świadczenia pracy.

Odmowa wyjazdu w podróż służbową

Jeśli w umowie o prace jako miejsce pracy miała Pani wskazany pewien obszar (związany z wyjazdami na kontrole) i wyjazdy te dotychczas nie były traktowane jako podróże służbowe, to pracodawca nadal może Panią do takich wyjazdów zobowiązać. Jeśli jednak takie podróże już wcześniej były podróżami służbowymi – ma Pani prawo odmówić wyjazdu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »