Delegacje pracownicy posiadającej małe dziecko

Obecnie jestem na urlopie wychowawczym po urlopie macierzyńskim. Złożyłam pracodawcy wniosek o zatrudnieniu na 7/8, w tym 1/8 – urlop wychowawczy. Wcześniej moja praca była związana z licznymi delegacjami, wyjazdami jednodniowymi poza firmę. Obecnie w związku z obniżonym czasem pracy oraz opieką nad małym dzieckiem nie chciałabym jeździć na delegacje. Czy pracodawca może mnie zmusić do takich wyjazdów w delegację? Co będzie jeśli odmówię powołując się na opiekę nad małym dzieckiem?

Delegacje pracownicy posiadającej małe dziecko

Delegacje pracownika, który ma małe dziecko

Zgodnie z art. 178 ustawy Kodeks pracy „pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, jak również delegować poza stałe miejsce pracy”.

Delegowanie poza stałe miejsce pracy

Pracownicy w ciąży nie można delegować poza stałe miejsce pracy bez jej zgody. W literaturze przedmiotu wskazuje się, że przez delegowanie poza stałe miejsce pracy należy rozumieć delegowanie poza miejscowość, w której kobieta jest zatrudniona, jak również delegowanie poza stałe miejsce pracy w tej samej miejscowości, jeżeli jest ono połączone z dłuższym lub niedogodnym dojazdem. Takie rozumienie „delegowania poza stałe miejsce pracy” może się jednak obecnie okazać niewystarczające. Coraz częściej miejsce pracy jest określane jako zmienne, często również w umowach o pracę nie wskazuje się konkretnego miejsca wykonywania pracy, ale określa miejsce pracy jako pewien obszar geograficzny (tzw. mobile workers). W zasadzie delegowanie poza stałe miejsce pracy to delegowanie poza miejsce pracy ustalone w umowie o pracę. Jednakże w takich przypadkach jak wymienione wyżej sam zakaz delegowania poza ustalone w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy może nie spełniać dostatecznie funkcji ochronnej. Z drugiej strony trudno w takiej sytuacji wskazać, co jest dla pracownicy stałym miejscem pracy. Wydaje się, że przepis nie jest w pełni dostosowany do dynamicznie zmieniających się realiów świadczenia pracy.

Odmowa wyjazdu w podróż służbową

Jeśli w umowie o prace jako miejsce pracy miała Pani wskazany pewien obszar (związany z wyjazdami na kontrole) i wyjazdy te dotychczas nie były traktowane jako podróże służbowe, to pracodawca nadal może Panią do takich wyjazdów zobowiązać. Jeśli jednak takie podróże już wcześniej były podróżami służbowymi – ma Pani prawo odmówić wyjazdu.