Określenie miejsca świadczenia pracy oraz wynagrodzeń za wyjazdy

• Opublikowano: 16-03-2022 • Autor: Marta Handzlik-Rosuł

Nasza firma działa w branży budowlanej (głównie remonty nawierzchni drogowej i lotniskowej trwające od tygodnia do max 2–3 miesięcy). Pracownicy w ciągu miesiąca mogą być w kilku miejscowościach w zależności od tego, gdzie są prace. Po analizach ustaliliśmy, że w umowie o pracę wpiszemy jako miejsce świadczenie pracy: „siedziba pracodawcy oraz inwestycje realizowane przez pracodawcę na terenie Polski”, ponieważ taki jest charakter pracy w naszej branży. Czy dobrze rozumiem, że przez takie szerokie określenie miejsca świadczenia pracy w umowie o prace pracownikom nie przysługuje dieta i dodatek za rozłąkę (na terenie Polski nie maja delegacji)> Czy nie przysługują im również podwyższone koszty uzyskania przychodów? Zwracamy pracownikom koszty zakwaterowania, dojazdów i zapewniamy posiłek na wyjazdach. Chcielibyśmy wypłacać im jakichś dodatek za wyjazdy, tylko w takiej sytuacji pewnie byłby opodatkowany i oskładkowany, dobrze rozumiem? Czy moglibyśmy inaczej określić miejsce świadczenia pracy w umowie o prace, żeby było to korzystniejsze dla pracownika, a jednocześnie zgodne z prawdą (z naszą branżą)?

Określenie miejsca świadczenia pracy oraz wynagrodzeń za wyjazdy

Miejsce świadczenia pracy – cały kraj

Zgodnie z art. 29 ustawy Kodeks pracy „umowa o pracę określa strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:

1) rodzaj pracy;

2) miejsce wykonywania pracy;

3) wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia;

4) wymiar czasu pracy;

5) termin rozpoczęcia pracy”.

Jeśli zatem zatrudniony wykonuje pracę również lub wyłącznie poza siedzibą bądź miejscem prowadzenia działalności przez przedsiębiorcę, należy w umowie o pracę szczegółowo określić, na jakim obszarze praca będzie świadczona. W przypadku, gdy będzie to teren jednego lub kilku województw, powinny one być wymienione z nazwy. Trzeba jednak podkreślić, że wskazanie miejsca wykonywania pracy jako teren całego kraju musi być uzasadnione. Jeśli bowiem obowiązki zawodowe zatrudnionego obligują go w przeważającej części do pracy na obszarze tylko niektórych województw, a w pozostałych wykonuje ją sporadycznie, określenie jego miejsca pracy jako obszar całego kraju może zostać zakwestionowane przez inspekcję pracy. Jeśli zatem pracodawca stara się o kontrakty na wykonywanie prac budowlanych na terenie całego kraju, może jako miejsce wykonywania pracy określić w umowie „teren RP, w zależności od realizowanych kontraktów”.

Brak podróży służbowych

Wówczas pracownik, który świadczy pracę poza siedzibą firmy, nie znajduje się w podróży służbowej, a tym samym nie przysługują mu diety delegacyjne. Stosownie bowiem do art. 775 podróżą służbową jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. W konsekwencji, dopóki pracownik przemieszcza się służbowo po terenie kraju, to nie jest w podróży służbowej.

Jednocześnie należy pamiętać, że zapewnienie pracownikom zakwaterowania należy do obowiązków pracodawcy. Koszty takiego zakwaterowania mogą korzystać ze zwolnienia składkowego i podatkowego. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby specjalna premia – choć stanowi ona zarówno podstawę wymiaru składek ZUS, jak też podatku – stanowiła kompensatę tych kosztów. Warto jednak, aby kwestia ta została uregulowana w umowie o pracę.