Czy współwłaściciel domu musi pokryć koszt założenia drugiego licznika prądu?

• Opublikowano: 25-08-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Ja i brat mamy w domu jeden licznik prądu. Brat chce założyć drugi licznik dla siebie. Czy muszę pokryć (choć częściowo) koszt jego montażu? Dodam, że oboje jesteśmy współwłaścicielami nieruchomości.

Czy współwłaściciel domu musi pokryć koszt założenia drugiego licznika prądu?

Pokrycie kosztów montażu licznika

W sytuacji, w której jest Pani współwłaścicielką nieruchomości, a drugi ze współwłaścicieli zamierza założyć dla siebie licznik prądu osobno, to nie ma Pani żadnego obowiązku partycypowania w kosztach ustanowienia takiego licznika. Nie jest to żaden koszt, który wymagałby poniesienia przez współwłaścicieli w związku z zachowaniem i utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Działania, które są podejmowane w celu ustanowienia osobnego licznika, mają znaczenie tak naprawdę tylko dla jednego współwłaściciela. Zgodnie z art. 207 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1360) „pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną”.

„Wydatki, o których mowa w art. 207, są związane z rzeczą wspólną, jeżeli potrzeba ich poniesienia wynika z normalnej eksploatacji i zasad prawidłowej gospodarki. Należą do nich zarówno wydatki konieczne, jak i użyteczne, chyba że te ostatnie służą tylko dla wygody jednego lub kilku współwłaścicieli i zostały poniesione tylko w jego (ich) interesie. Jednakże inwestycje (nakłady) podnoszące wartość rzeczy i mające zwiększyć osiągane z niej pożytki oraz przychody należą z reguły do wydatków, które obciążają wszystkich współwłaścicieli stosownie do wielkości ich udziałów, chociażby nie były niezbędne” (J. Gudowski, J. Rudnicka, G. Rudnicki, S. Rudnicki [w:] J. Gudowski, J. Rudnicka, G. Rudnicki, S. Rudnicki, Kodeks cywilny. Komentarz. Tom II. Własność i inne prawa rzeczowe, wyd. 2, Warszawa 2016, art. 207).

W tym miejscu zasadne jest powołanie się na wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 23 stycznia 2014 r. (sygn. akt I ACa 451/13), zgodnie z którym: „przez wydatki rozumie się nakłady na rzecz: konieczne, użyteczne, a nawet zbytkowne, jeżeli przy zachowaniu reguł zarządu rzeczą wspólną uzgodniono takie wydatki. Najczęściej są to wydatki ponoszone w toku normalnej eksploatacji rzeczy, według zasad prawidłowej gospodarki, przy zgodzie większości współwłaścicieli (art. 201 K.c.). Nie można jednak wykluczać wydatków nadzwyczajnych, przekraczających zakres zwykłego zarządu, podejmowanych za zgodą wszystkich współwłaścicieli art. 199 K.c. Ciężarami, o których mowa w art. 207, są podatki i inne świadczenia o charakterze publicznoprawnym obciążające współwłaścicieli ze względu na nieruchomość będącą przedmiotem współwłasności”.