Wypłata pieniędzy z konta zmarłego na pokrycie kosztów pogrzebu

• Opublikowano: 31-08-2023 • Autor: Adam Nowak

Po śmierci małżonki wypłaciłem z konta środki na pokrycie kosztów pogrzebu. Było to 10 tys. zł. Czy muszę wykazać te środki w deklaracji SD-Z2?

Wypłata pieniędzy z konta zmarłego na pokrycie kosztów pogrzebu

Brak podatku od spadku dla małżonka

Nabycie spadku stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jednakże spadkobiercy z najbliższej rodziny (w tym małżonek) mogą skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku na mocy art. 4a ustawy SD. Zgodnie z tym przepisem dziedziczenie jest zwolnione od podatku, jeżeli:

  • spadkodawca zmarł po 31.12.2006 roku,
  • spadkobierca zgłosi fakt nabycia spadku w terminie 6 miesięcy, licząc od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub od dnia od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza.

Zwróćmy zatem uwagę, że aby dokonać skutecznego zgłoszenia SD-Z2, spadkobierca musi dysponować albo prawomocnym postanowieniem sądu stwierdzającym nabycie spadku, albo zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia wydanym przez notariusza.

Zatem nie od daty śmierci, ale od daty prawomocności ww. dokumentów należy obliczać 6-miesięczny termin na złożenie SD-Z2. Czy w stosunku do zmarłej został wydany akt poświadczenia dziedziczenia lub prawomocne postanowienie sądu?

Jeżeli chodzi o to, co należy wpisać w zgłoszeniu SD-Z2, należy wskazać, że zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego „prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej”.

W myśl art. 925 spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. W myśl art. 924 spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Wypłata pieniędzy z konta a zgłoszenie SD-Z2

Jeżeli jest Pan spadkobiercą po małżonce, to w dniu jej śmierci stał się Pan właścicielem wszelkich praw należących do małżonki. Obejmuje to również prawo własności środków pieniężnych należących do małżonki i zgromadzonych na rachunkach bankowych oszczędnościowych.

Jeżeli zatem środki na wskazanym rachunku należały do małżonki, to jako jej spadkobierca ma Pan obowiązek wykazać te środki z rachunku bankowego w zgłoszeniu SD-Z2. Nie ma tu znaczenia, na jaki cel środki te zostały przeznaczone. Nawet jeżeli w dniu składania zgłoszenia SD-Z2 środki te są skonsumowane ,to i tak ma Pan obowiązek wykazania ich w zgłoszeniu SD-Z2, ponieważ w zgłoszeniu SD-Z2 należy wykazać wszystkie składniki majątkowe na dzień śmierci spadkodawcy.